چگونه احساسات منفی به بدن و سلامت شما آسیب می رساند؟

احساس تنها یک کلمه زیبا نیست! بلکه این موضوع مستقیماً بر شیوه زندگی ما تاثیر می گذارد. احساسات منفی مانند اضطراب، استرس، ترس، خشم، حسادت، کینه و شک بر سلامتی شما تاثیر می گذارند.

در ادامه شما می توانید بخشی از تاثیرات احساسات منفی بر بدن را مطالعه نمایید.

خشم
خشم اگر به سرعت و با روشی سالم ابراز شود، برای سلامتی مفید است. البته خشم با تاثیر بر توانایی استدلال شما، خطر ابتلا به بیماری های قلبی – عروقی را افزایش می دهد. خشم موجب برانگیخته شدن واکنش جنگ و گریز در بدن و ترشح هورمون های استرس مانند آدرنالین، نورآدرنالین و کورتیزول در بدن می شود. در نتیجه ناحیه آمیگدال مغز که به تجربه احساسات مربوط می شود، بیش از حد واکنش نشان می دهد و جریان خون بیشتری را به ناحیه پیشانی مغز که مسئول استدلال است، تحمیل می کند. این جریان خون اضافی موجب ایجاد اختلال در فرآیند تفکر شما می شود و به همین دلیل است که می گویند کسی که عصبانی است دیگر هیچ چیز و هیچ کس را نمی بیند. به علاوه، خشم موجب تنگ تر شدن عروق خونی و تپش های ناگهانی قلب و افزایش تنفس و فشار خون می شود و دیواره شریان ها را تخریب می کند. خشم با افزایش کورتیزول، تا 40 درصد روند بهبود زخم را کُند می کند و با افزایش مقدار سیتوکین (مولکول ایمنی که موجب تحریک التهاب می شود) خطر ابتلا به التهاب مفاصل، دیابت و سرطان را افزایش می دهد.

نگرانی
نگرانی مزمن می تواند محرک مشکلاتی برای سلامتی شما باشد. در واقع نگرانی بر طحال تاثیر می گذارد و معده را ضعیف می کند. همچنین موجب تغییر در عملکرد نوروترانسمیترها (انتقال دهنده های عصبی) مخصوصاً سروتونین می شود؛ بنابراین زمانی که نگران می شوید، بدن تان مواد شیمیایی را دریافت می کند که منجر به ناراحتی یا ضعف معده تان می شود. نگرانی یا حساسیت روی یک موضوع منجر به بروز مشکلاتی مانند حالت تهوع، اسهال، اختلال معده و بیماری های مزمن می شود. نگرانی بیش از حد موجب می شود از سلامتی خود غافل شوید و آرامش روانی تان به هم بریزد و در نهایت به سختی از یک خواب آرام لذت ببرید.

غصه
از میان تمام احساساتی که در دوران زندگی خود تجربه می کنید، عمر غصه از همه بیشتر است. غصه خوردن موجب ضعیف شدن ریه ها و بروز خستگی و تنگی نفس می شود. غصه با تنگ کردن راه هوایی موجب ایجاد اختلال در جریان تنفس می شود. وقتی از احساس غصه و ناراحتی لبریز هستید، هوای دم و بازدم به راحتی در ریه ها جریان پیدا نمی کند و شما را مبتلا به حملات آسم یا دیگر مشکلات تنفسی خواهد کرد. غصه از قلب منشاء می گیرد، ریه ها را تخریب می کند و سپس به خود قلب آسیب می رساند. اگر ریه ها تخریب شوند، به علائمی مانند سرفه، تنگی نفس و… دچار می شوید. غصه خوردن موجب ابتلا به یبوست و کاهش اکسیژن خون می شود. وقتی احساس ناراحتی می کنید، جلوی اشک های خود را نگیرید؛ چون اشک ریختن به تخلیه احساسات شما کمک می کند.

استرس
استرس در حد خفیف برای سلامتی سودمند است و به عملکرد بهتر شما کمک می کند، اما اگر زیاد شود، منجر به افزایش فشار خون، آسم، زخم های گوارشی و سندرم روده خواهد شد. استرس عامل بروز بیماری های قلبی است و موجب افزایش فشار خون و کلسترول می شود. استرس با علائمی مانند سردردهای میگرنی، دندان قروچه، تپش قلب، سرگیجه، خستگی، بی خوابی، حالت تهوع و کاهش یا افزایش اشتهاء، خودش را نشان می دهد و در ادامه به مشکلات بی شماری از جمله آسم، ریزش مو، زخم و خشکی دهان، اختلالات روانی مانند بی خوابی، سردرد، بیماری های قلبی و فشار خون، درد گردن و شانه، دردهای اسکلتی – عضلانی، کمردرد، تیک های عصبی، جوش های پوستی و بیماری های گوارشی مانند التهاب معده و روده بزرگ منتهی می شود.

ترس
ترس موجب بروز اضطراب و در نتیجه تخریب کلیه ها، غدد آدرنال و سیستم باروری افراد می شود. یک موقعیت ترس آور موجب کاهش انرژی شده و بدن با کاهش تنفس و جریان خون از خودش دفاع می کند که در نتیجه قلب تان کُند شده و دست ها و پاهایتان از ترس یخ می زنند. وقتی می ترسید کلیه ها بیشتر از همه تحت تاثیر قرار می گیرند چون بخشی از مغز که کنترل آنها را بر عهده دارد کُند می شود. در نتیجه به تکرر ادرار دچار می شوید. ترس، غدد آدرنال را وادار می کند هورمون استرس بیشتری ترشح کنند که تاثیر مخربی بر بدن دارد. این حس در کودکان با شب ادراری نمود پیدا می کند که ارتباط زیادی با اضطراب و احساس عدم امنیت دارد.

تنفر
نفرت می تواند سلامتی روده ها و قلب تان را تحت تاثیر قرار دهد و منجر به درد قفسه سینه، فشار خون بالا و تپش قلب شود. همچنین بدن در واکنش به آنها هورمون استرس تولید می کند که خودش به بالا رفتن غیر طبیعی فشار خون و ضربان قلب کمک می کند. نفرت برای کبد نیز مضر است. مولکول های فشرده ای که در بازدم چنین افرادی وجود دارد حاوی سمومی هستند که به کبد و کیسه صفرا آسیب می رسانند.

حسادت
حسادت مستقیماً مغز، کیسه صفرا و کبد را هدف می گیرد و همچنین حواس شما را از تمام چیزهای دیگر پرت کرده و متوجه خودش می کند؛ بنابراین فکر و توانایی مشاهده تان دچار اختلال می شود و در تشخیص چیزهایی که درست مقابل شما هستند دچار خطا می شوید. حسادت همچنین تاثیر منفی روی کیسه صفرا دارد. تولید بیش از حد هورمون هایی که خون رسانی به کبد را کُند می کنند، منجر به بر هم خوردن تعادل صفرا و در نتیجه موجب ممانعت از سم زدایی در بدن، ضعف سیستم ایمنی، بی خوابی، افزایش فشار خون، ضربان قلب و سطح آدرنالین و کلسترول می شود. همزمان با حسادت، سیستم سمپاتیک بدن به زانو در می آید و ضربان قلب و فشار خون به صورت ناگهانی بالا می رود.

در پایان، مشاهده فیلم کوتاه زیر نیز خالی از لطف نخواهد بود!

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «چگونه احساسات منفی به بدن و سلامت شما آسیب می رساند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله مهری سیمایی در مجله موفقیت، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

‫2 دیدگاه

  1. کلیپ واقعااااااااااااااااااااااا عالیییییییییییییییییییی بود واقعاااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا عالیییییییییییییییییییییییی

    1. نهایتا ترس هست که باید کنترل بشه که اونم با یاد خدا همه چیز حل میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا