سروتونین در کدام قسمت بدن تولید می شود؟

تبلیغات

گروهی از سلول ها در قاعده مغز از یک اسید آمینه به نام ال تریپتوفان، سروتونین تولید می کنند. همچنین سروتونین در دستگاه گوارش و نیز بوسیله سلول های پوستی و خونی ساخته می شود. دانشمندان چندین نوع گیرنده سروتونین را در قسمت های مختلف بدن شناسایی کرده اند.

سروتونین ماده ای شیمیایی است که در مغز و سایر قسمت های بدن عمل می کند و بر بسیاری از احساسات، اعمال و فرآیندها تاثیر می گذارد. بعضی از عملکردهای مهمی که توسط سروتونین تنظیم می شوند عبارتند از اشتهاء، خواب، پرخاشگری و حالات روحی.

سروتونین در مغز و سایر قسمت های سیستم عصبی به عنوان یک پیام آور عمل می کند (ماده شیمیایی که علائم را از یک سلول عصبی به سلول عصبی دیگر منتقل می کند). در بسیاری موارد سروتونین اثرات سایر پیام آوران عصبی را تعدیل می کند. سروتونین بطور گسترده در گیاهان، حیوانات و انسان وجود دارد و به شکل گیری و تکامل اولیه مغز نیز کمک می کند.

تاثیرات فراوان سروتونین بر بدن آن را به یک داروی مهم و مورد توجه همگان تبدیل کرده است. برای مثال داروهایی که سطح سروتونین را در سیستم عصبی افزایش می دهند برای درمان افسردگی، سردردهای میگرنی و اسکیزوفرنی تجویز می شوند.

تبلیغات
خرید شارژ تلفن همراه، شارژ مستقیم، کارت شارژ ، شارژ وایمکس ایرانسل، گیفت کارت، آنتی ویروس و پرداخت قبوض

منابع

مقاله علمی و آموزشی «سروتونین در کدام قسمت بدن تولید می شود؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو کجا؟، ترجمه دکتر بهادر صادقی و دکتر شیوا صالحی شهیدی از نشر سایه گستر، منتشر شده در زمستان ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۵۰۲-۱۵۱-۹ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا