منشاء سردرد

سردرد یکی از شایع‌ترین مراجعات پزشکی می‌باشد که تقریباً هر شخصی آن را تجربه کرده است.

سردرد یک احساس درد در رشته‌های عصبی، عضلات سر و گردن؛ به عنوان مننژ (پوشش‌های غشایی از مغز و نخاع) است. مغز شما به خودی خود درد را حس نمی‌کند بلکه درد در اطراف مغزتان است. بنابراین سردرد ارتباطی با صدمه دیدن مغز ندارد.

سردرد تاثیر بزرگی در اقتصاد دارد. هنگامی که سردرد دارید، هزینه آن غیبت از کار و هزینه‌های درمانی است که بیش از 50 میلیارد در سال برآورد می‌شود. اما جدا از مسائل مالی، شما می‌توانید منشاء سردرد را بشناسید و برای حل آن قدمی درست بردارید.

ریشه و دلیل سردرد

دو منشاء اصلی وجود دارد که چرا افراد سردرد می‌گیرند. پزشکان این دو منشاء را به دو گروه عمده اولیه و ثانویه طبقه‌بندی کرده‌اند.

  • سردرد اولیه با بیماری خاصی در ارتباط نیست.
  • سردرد ثانویه با مشکلات پزشکی مانند عفونت، تب، ضربه به سر، هیپوگلیسمی (پایین آمدن قند خون)، تومور، مشکلات دهان و دندان، افزایش فشار در جمجمه و یا سینوس‌ها (سردردهای سینوسی) همراه است.

سه علت اصلی برای سردردهای اولیه عبارتند از:

  • میگرن: سردردهای میگرنی می‌توانند با کاهش جریان خون مناطق مختلف مغز ایجاد شوند. علائم میگرن شامل حساسیت به نور و صدا، تهوع، استفراغ و درد شَدید ضربان‌دار معمولاً در یک طرف سر می‌باشد. تصور می‌شود انتقال دهنده سروتونین در میگرن نقش داشته باشد. زیرا بسیاری از داروهای مورد استفاده در درمان میگرن برای تغییر اتصال سروتونین به گیرنده‌های مختلف می‌باشد.
  • تنش: سردردهای تنشی بوسیله کشیدگی عضلانی در سر و گردن و یا استرس عاطفی ایجاد می‌شوند. سردرد تنشی معمولاً کسل کننده و درد ثابت در هر دو طرف سر را به همراه دارد. گاهی اوقات سردرد تنشی به درد ضربان‌دار توسعه می‌یابد، که محققان بر این باورند، سردرد تنشی نزدیک به میگرن است. فشار چشم (بینایی) می‌تواند سبب سردرد تنشی مکرر شود.
  • خوشه: سردرد خوشه‌ای، سردردهایی هستند که بارها و بارها در طول یک هفته یا ماه رخ می‌دهند. سردرد خوشه‌ای معمولاً در یک طرف سر و در اطراف چشم اتفاق می‌افتد. علل سردرد خوشه‌ای ناشناخته است اما شاید به تغییرات در جریان خون مرتبط باشد. زیرا مواردی که در جریان خون تاثیر می‌گذارند مانند الکل، می‌توانند سبب سردرد خوشه‌ای شوند.

سردردهای اولیه می‌توانند توسط جریان خون بیش از حد نیز ایجاد شوند. برای مثال، کافئین جریان خون در مغز را کاهش می‌دهد. به همین دلیل، برخی از مُسکن‌ها حاوی کافئین هستند. حالا اگر شما روزانه کافئین مصرف می‌کنید و آن را به یکباره کنار بگذارید؛ به دلیل افزایش جریان خون در مغز، سردرد باورنکردنی در انتظارتان خواهد بود.

سردردهای ثانویه از مشکلات بدن ناشی می‌شوند. برای مثال زمانی که آنفولانزا می‌گیرد، ویروس‌های آن دلیل سردرد شما خواهند بود و زمانی که بیماری‌تان بهبود یابد، سردرد ثانویه نیز از بین می‌رود.

بیشتر سردردها را می‌توان با داروهایی نظیر آسپرین، استامینوفن (تیلنول)، ایبوپروفن (موترین) و دیگر داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی درمان کرد. میگرن توسط داروهایی که مسدود کننده سروتونین هستند مانند سوماتریپتان درمان می‌شود. سردرد خوشه نیز با سوماتریپتان، استروئیدها و… درمان می‌شوند.

اگر شما سردردهای مزمن را تجربه کرده‌اید، به پزشک خود مراجعه کنید و تشخیص و تجویز دارو را به او بسپارید. سلامتی شما آروزی ما است.

منابع

  1. HowStuffWorks
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا