سرطان چیست؟

تبلیغات

سرطان نوعی بیماری است که در آن، سلول ها بدون کنترل تکثیر می شوند و بافت های سالم را از بین می برند. سرطان بیماری خطرناکی است که هنوز درمان قطعی و موثری برای آن کشف نشده است. هر ساله هزاران نفر در سراسر جهان در اثر ابتلا به سرطان جان می سپارند.

بدن انسان از تعداد زیادی سلول به وجود آمده است. رشد فیزیکی در نتیجه تقسیم سلولی در بسیاری از بافت های بدن صورت می گیرد. در واقع در اثر همین تقسیم سلولی است که سلول های جدید جایگزین سلول های فرسوده و پیر می شوند. رشد و تقسیم سلولی روندی سازمان یافته است و تحت کنترل فاکتورهای خاصی انجام می شود. در سرطان، سیستم کنترل از بین می رود و میلیون ها سلول تولید می شوند که از اجتماع آنها توده ای به نام «تومور» به وجود می آید.

تومورها دو نوع هستند: بدخیم و خوش خیم. تومورهای بدخیم، سرطانی و خطرناک می باشند ولی تومورهای خوش خیم، بی خطر هستند و منجر به سرطان نمی شوند.

سلول های سرطانی می توانند از تومور جدا شوند و از طریق جریان خون خود را به سایر نقاط بدن برسانند. این سلول ها در دیگر اندام ها و بافت های تکثیر شده، باعث پیدایش تومورهای بیشتری می شوند، به این حرکت سلول های سرطانی، «متاستاز» می گویند. اگر تومورهای سرطانی از بین نروند نهایتاً اندام های حیاتی بدن را نابود می کنند و باعث مرگ می شوند.

سلول های سرطانی می توانند در هر نقطه ای از بدن رشد کنند. در انسان بیش از ۱۰۰ نوع سرطان شناخته شده وجود دارد. شایع ترین انواع سرطان عبارتند از: سرطان پوست، سرطان ریه، سرطان خون، سرطان رحم، سرطان تخمدان، سرطان دستگاه لنفاوی، سرطان دهان، سرطان حنجره و سرطان سینه.

سرطان پوست رشد آرامی دارد و به سایر قسمت های بدن سرایت نمی کند. سرطان ریه بیشتر در مردها و در افراد سیگاری دیده می شود. سرطان سینه و رحم میان زنان شایع است.

فاکتورهای مختلفی در ایجاد سرطان دخالت دارند و باعث سرطانی شدن سلول ها می شوند. از جمله این فاکتورها می توان به مواد شیمیایی گوناگون، تشعشعات و ویروس ها اشاره کرد. برخی از سرطان ها ارثی هستند. سرطان ریه و حنجره بیشتر در میان افراد سیگاری شایع است. تابش اشعه ماورای بنفش خورشید نیز می تواند سلول های پوست را به سلول های سرطانی تبدیل کند.

درمان سرطان به سه روش انجام می گیرد که عبارتند از: جراحی، پرتو درمانی و شیمی درمانی.

اگر سرطان در مراحل اولیه و قبل از متاستاز کشف شود، جراحی می تواند تومور را از بدن بیمار خارج کند. در این حالت، بیمار بهبود می یابد. در اکثر موارد برای تشخیص خوش خیم یا بدخیم بودن تومور، جراحی کوچکی انجام می شود که به آن بیوپسی (بافت برداری) می گویند. بیوپسی نوعی نمونه برداری از سلول ها و آزمایش آنها برای تشخیص نوع تومور است.

در پرتو درمانی از اشعه ایکس یا گاما (که توسط مواد رادیواکتیو تولید می شوند) برای از بین بردن توده سرطانی استفاده می کنند.

روش سوم استفاده از داروهای ضد سرطان به منظور کوچک ساختن تومور یا تخریب سلول های سرطانی است که به آن شیمی درمانی می گویند.

امروزه موفقیت های چشمگیری در زمینه درمان سرطان بدست آمده است. از جمله روش های جدیدی که برای درمان سرطان بکار می روند می توان به استفاده از لیزر و تزریق ویروس ها و مواد شیمیایی خاصی که بدون آسیب رساندن به بافت های سالم، سلول های سرطانی را شناسایی و نابود می کنند، اشاره کرد.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «سرطان چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

برچسب ها
نمایش بیشتر
تبلیغات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

دکمه بازگشت به بالا