چگونه در امتحان رانندگی شهر قبول شویم؟

تبلیغات
HiU Company

رانندگی کردن در شهر و جاده بسیار آسان تر از دریافت گواهینامه می باشد. در زمان امتحان رانندگی شهر، افسر آزمایش تمامی حرکات شما را زیر نظر دارد. این را زمانی متوجه می شوید که برگه رد یا قبولی تان را ببینید.

با رعایت نکات زیر، شما می توانید به راحتی گواهینامه رانندگی را بدست آورید.

مراحل قبل از حرکت

وقتی برای امتحان رانندگی شهر پشت فرمان می نشینید، ۵ مرحله زیر را به ترتیب، خیلی سریع (در چند ثانیه) و در عین حال با خونسردی کامل انجام دهید.

۱) برای اینکه به فرمان وسیله نقلیه مسلط باشید و پاهای شما کاملاً روی پدال ها قرار گیرد، باید پشتی و کفی صندلی خود را با ضامن هایی که در بغل و جلوی صندلی تعبیه شده، تنظیم نمایید. سپس کمربند را ببندید.

۲) آئینه سمت راست، چپ و جلو باید میزان شود، بطوریکه تا انتهای بغل راست و چپ وسیله نقلیه را ببینید. برای میزان کردن آئینه جلو باید چهار انگشت در بالای سمت راست آئینه و انگشت شست زیر آئینه قرار گیرد و با کمی فشار به چپ و راست و بالا و پایین طوری میزان گردد که عقب وسیله نقلیه به راحتی در دید راننده قرار گیرد.

۳) در توقف باید دنده در حالت خلاص باشد. (چه موقعی که موتور روشن است و چه هنگامی که می خواهید روشن کنید.) در پشت چراغ قرمز حتماً دنده را خلاص کنید.

۴) قبل از حرکت ابتدا پدال ترمز را امتحان کنید و سپس برای حرکت راهنمای سمت چپ را بزنید و دسته دنده را در دنده یک بگذارید.

۵) سر خود را به سمت چپ برگردانید و نگاهی به خیابان بیندازید. ترمز دستی را بخوابانید و به آرامی پا را از روی پدال کلاچ بردارید و گاز بدهید.

تعویض دنده های مستقیم و معکوس

پس از حرکت، تعیین مسیر و اکثراً تعویض دنده های مستقیم (دنده یک به دنده ۲، دنده ۲ به دنده ۳ و الی آخر) با دستور افسر آزمایش انجام می شود.

تعویض دنده های معکوس هنر شما می باشد و به دو دلیل از دنده معکوس استفاده می شود:

 • کم کردن سرعت بدون استفاده از ترمز یا کمتر استفاده کردن از ترمز؛
 • افزایش قدرت و نیروی بیشتر، در مواقعی که وسیله نقلیه دارای مسافر یا محموله سنگین است.

احتمالاً در زمان رسیدن به چهارراه یا تقاطع نیاز به تعویض دنده معکوس دارید. همچنین به یاد داشته باشید، برای تعویض دنده، نباید به دنده نگاه کنید.

مراحل توقف

هنگامی که افسر آزمایش دستور توقف می دهد باید موارد زیر رعایت شود:

۱) بلافاصله راهنمای سمت راست یا سمت توقف را بزنید.

۲) در محل های ممنوعه توقف نکنید. در صورت اصرار افسر آزمایش، به ممنوع بودن توقف اشاره نمایید. برای افسر آزمایش دقت و توجه شما بسیار مهم است، حتی اگر به روی خود نیاورد!

۳) آئینه بغل سمت راست را نگاه کنید. در صورتی که وسیله نقلیه دیگری در حرکت باشد رعایت حق تقدم را بنمایید.

۴) وسیله نقلیه را کم کم (نه با تغییر مسیر ناگهانی) به سمت راست، کنار خیابان هدایت نمایید.

۵) هنگام توقف، وسیله نقلیه با جدول کنار خیابان در حدود ۳۰ تا ۵۰ سانتی متر فاصله داشته باشد.

۶) ترمز کردن به آرامی (نه با شدت و ناگهانی) و خلاص کردن دنده و کشیدن ترمز دستی، رعایت شود.

۷) برای پیاده شدن با دست راست دستگیره درب را باز کنید. به این منظور که قبل از باز شدن درب، توجه کامل نسبت به وسایل نقلیه عبوری کنار وسیله نقلیه شما معمول گردد تا با باز شدن درب، تصادفی واقع نشود.

توجه کنید؛ تا زمانی که شما از وسیله نقلیه پیاده نشده اید، امتحان رانندگی تمام نشده است. مراحل ۶ و ۷ آخرین بخش از امتحان می باشند.

منابع

مقاله آموزشی «چگونه در امتحان رانندگی شهر قبول شویم؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش میدانی، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب مکانیک عمومی اتومبیل و رانندگی پایه یکم، نوشته ی اعزازالدین مشکوتی از انتشارات کوروش، منتشر شده در ۱۳۷۸ با شابک ۴-۸۳-۶۰۴۹-۹۶۴ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

برچسب ها
تبلیغات

‫1,823 دیدگاه

 1. من دو ماه پیش برای بار اول رد شدم. حس بدی بود اونقدری که دلم نمیخواست دیگه سمتش برم.
  فردا میخوام دوباره برم و امتحان بدم. تا همین الان خیلی استرس داشتم ولی حالا که میبینم فقط من نیستم که با وجود تلاشم رد شدم دلم میخواد با خیال راحت برم و اینقدر به تلاشم ادامه بدم تا موفق بشم. برام دعا کنید بچه ها…

  1. منم بار ۵ قبول شدم دلیل اصلی رد شدنم استرس بود ولی بار اخر یه افسر خوش اخلاق امد و کلی روحیه گرفتم و سریع قبولم کرد اگه می خوای قبول شی استرست رو بزار کنار ورد شدن برات مهم نباشه ان شاء الله قبول میشی

 2. سلام ب همه من ناقابل ۳بار افتادم خدایش یکم ادم زورش میاد دیگه هیچ جا عدالت نیست کتبی ک دست خودم بود جفتش بدون غلط قبول شدم اما استرس و نا عدالتی نمودارها شهری قبول شم سه ماه نرفتم اما اونقدر میرم تاک قبول شم چون من میتونم

 3. والا من یه بار رد شدم… اینقدر تیکه پروندن ملت.. تا یه ماه سراغش نرفتم حالا فردا دوباره میخوام امتحان بدم.. ارزوی موفقیت…

 4. من همه چیو بلدم ولی استرس می گیرتم دیروزم الکی الکی استرس گرفتم نمی دونم چیکار کنم توروخدا اگه کسی می دونه بگه.

 5. سلام ممنون از مطالب خوبتون به شخصه کلی استفاده کردم خواستم بگم من آزمون شهریمو اولین بار قبول شدم خیلی حس خوبی بود افسرم کلی ازم تعریف کرد، من تا قبل از کلاس حتی یکبار پشت فرمون ننشسته بودم اما غیر ۱۲جلسه شهری دو جلسه هم برا تسلطم برداشتم اینو گفتم که نا امید نشید فقط باید نکات ریز این جزوه و نکات انحرافی افسر رو در نظر داشته باشید و هول نکنید قبل آزمونم آیه الکرسی بخونید آرامش میده به آدم ایشالا قبول میشید:)))

 6. منم بالاخره قبول شدم اینم بگم که شما هر چقدرم رد بشید نباید از کسی خجالت بکشید چون بنظر من گواهینامه رو عدالت به همه نمیدن یه نفر فقط دوبل میزنه یه نفر باید دوبل بزنه ال بره دور دوفرمون اخرشم چون افسر خوشش نیومد رد میشه اول سعی کنید با یه مربی مرد کلاس بگیرید که کلاچ گرفتن یاد بگیرید چون با مربی زن ها یاد نمیگیرن بعدشم برین به امید خدا کار به حرف هیچکسم نداشته باشید

  1. تو رانندگیت خوبه لابد، والا من بعد دوازده دفعه تازه هیی خاموش میکنم معلوم نی شاید اصن استعداد ندارم برا همین ولش کردم، برم سوارکاری بهتره ☺😊

   1. باز خوبه ۱۲ دفعه آزمون دادین. تلاشتونو کردید حالا نشده دیگه. بعدشم مگه همه باید راننده بشن و رانندگی کنن؟

    1. من اول اخه فکر میکردم گواهیمو راحت میگیرم به این سختیا نی،نمیدونستم کار به جاهای باریک میکشه😐

    2. منم همین فکرو میکردم دقیقا اما نشد منم بیخیالش شدم. رد میشی یک بحثه طعنه کنایه هایی که افسره میزنه یک بحث دیگس.

   2. سلام
    این یه حس طبیعی هستش که همه فکر میکنن استعدادش رو ندارن، ولی حس اشتباهیه.
    رانندگی یک مهارت هستش و هر کسی توی هر جای دنیا با هر استعدادی میتونه با تمرین یاد بگیره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *