سوال و جواب های فنی مربوط به گیربکس اتومبیل

گیربکس یا جعبه دنده، دستگاهی است که با عوض کردن دنده های آن، قدرت و سرعت موتور کم یا زیاد می شود.

گیربکس دارای اهرم تعویض دنده است که این اهرم (دسته دنده) در جلوی راننده قرار دارد و بوسیله آن راننده با توجه به وضعیت جاده، سرعت و قدرت اتومبیل را کم یا زیاد می کند.

داخل گیربکس دنده های بزرگ و کوچک (چرخ دنده ها)، شفت کلاچ، شفت اصلی میل گاردان، محور همیشه گرد، محور مربوط به دنده ی عقب و چهار عدد محور دیگر قرار دارد.

اصول کار در گیربکس به این ترتیب است که یک دنده گرداننده (به نام دنده محرک) با دنده دیگری که اندازه ی دندانه های آن با محرک مساوی نمی باشد درگیر می شود. با حرکت دسته دنده و گرفتن کلاچ، دو دنده (یکی بزرگتر و دیگری کوچکتر) با هم درگیر می شوند و دنده محرک در جهت عقربه های ساعت و دنده ی متحرک در جهت عکس عقربه های ساعت گردش می کنند.

اگر دنده کوچک تر دنده بزرگتری را بگرداند، دنده بزرگ قدرت بیشتر و سرعت کمتری دارد و بالعکس اگر دنده بزرگ، دنده کوچکتری را به گردش در آورد قدرت دنده کوچک، کمتر و سرعت آن بیشتر می شود. راننده با استفاده از این خاصیت و با توجه به وضعیت جاده دنده مناسبی را با دنده دیگری درگیر می کند تا به موتور فشار بیش از حد معین وارد نشود.

گیربکس دو نوع است گیربکس معمولی (دستی) و گیربکس اتوماتیک. در بعضی از اتومبیل ها دسته دنده بغل فرمان قرار دارد و در اکثر اتومبیل ها دسته دنده در سمت راست راننده روی گیربکس بسته شده است. برای اینکه دنده ها به راحتی جا بروند (عوض شوند) از دنده برنجی (جعبه سنکرونیزه) استفاده می شود. خاصیت دنده سنکرونیزه این است که دور دنده ها را هماهنگ نموده و هنگام تعویض دنده بدون اینکه دنده صدا بدهد راحت جا می رود.

خب تا حدودی با گیربکس آشنا شدید. الان شما می توانید سوال و جواب های فنی برای رفع عیب گیربکس اتومبیل را مطالعه نمایید.

1) علت بیرون زدن دنده چیست؟

 • خورده شدن کشویی ها
 • خوردگی فنر ساچمه ها
 • تاب داشتن ماهک ها
 • خرابی بلبرینگ شفت ها
 • خوردگی زیاد از حد دنده ها

2) علائم خرابی بلبرینگ های گیربکس چیست؟

 • ایجاد صدای گیربکس
 • بیرون زدن دنده ها

3) علائم خوردگی دنده های گیربکس چیست؟
ایجاد صدای گیربکس

4) علت کلی صدای گیربکس چیست؟

 • خوردگی دنده ها
 • خرابی بلبرینگ های گیربکس
 • تیز کردن دنده ها
 • نداشتن واسکازین

تعویض روغن گیربکس که به واسکازین معروف است، باید به موقع انجام شود. زیرا این کار موجب روان کار کردن گیربکس و سلامت آن می شود.

5) علائم تاب داشتن ماهک در تعویض دنده ها چیست؟

 • جا نرفتن راحت دنده
 • بیرون زدن دنده ها به علت درگیر نشدن کامل

6) علت گیر کردن دنده در موقع تعویض چیست؟
کج بودن ماهک ها است.

رایج ترین ایرادهای گیربکس دستی

مشکل در تعویض دنده یا بد جا رفتن دنده

اگر از سلامت بخش کلاچ مطمئن هستید باید علت مشکل در تعویض دنده را در مجموعه گیربکس جستجو کنید. این ایراد می تواند ناشی از خرابی و خشک شدن میله بندی های لیور دنده تا گیربکس باشد که به اهرم بندی دنده مشهور است. گاهی مواقع لقی اتصالات این بخش که در دسته دنده با بازی زیاد آن کاملاً مشهود است منجر به بروز این حالت می شود. ضمن اینکه خرابی ماهک ها و بیرون پریدن آنها نیز منجر به لقی غیر قابل قبول دسته دنده شده و جا رفتن دنده را با مشکل روبرو خواهد کرد و حتی می تواند منجر به عدم جا رفتن دنده نیز شود. چرا که در این حالت عملاً اتصالات و ارتباط فیزیکی دسته دنده و گیربکس قطع شده است.

از دلایل دیگر بد جا رفتن دنده که معمولاً با صدا نیز همراه خواهد بود می تواند ناشی از خرابی کشویی های دنده و یا سائیدگی دنده برنجی ها باشد. خرابی هر کدام از این دو قطعه، منجر به درگیری نادرست دنده های انتخابی خواهد شد که در نتیجه آن، دنده بد جا خواهد رفت. از دلایل دیگر بروز این اتفاق می توان به کمبود و یا مرغوب نبودن روانکار داخل گیربکس نیز اشاره کرد.

بیرون پریدن دنده یا خلاص شدن خودبخود دنده

گاهی مواقع سائیده شدن دنده ها باعث می شود تا دنده بطور خودبخود حین حرکت و در زمانی که معمولاً باری روی گیربکس نیست، از جای خود خارج شود. همچنین سائیده شدن کشویی و یا ایراد در بلبرینگ های سر و ته گیربکس و در نتیجه شل بودن آنها، نیز می تواند منجر به بروز این حالت شود. از دیگر دلایل بیرون پریدن دنده باید به خوردگی در خارها و بوش های داخلی دنده ها نیز اشاره کرد.

اگر اتومبیل شما به تازگی از تعمیرگاه خارج و به این مشکل دچار شده است، به احتمال زیاد تعمیرکار، گیربکس را به صورت اصولی نصب نکرده و همراستا نیست.

نشتی از گیربکس

نشتی از گیربکس از سه نقطه می تواند رخ دهد که البته نوع گیربکس و سیستم حرکتی خودرو که از نوع دیفرانسیل عقب باشد و یا جلو نیز در این میان بی تاثیر نخواهد بود. این نشتی می تواند از پیچ تخلیه آن باشد و یا از درب بالای گیربکس که در نتیجه زیاد بودن روانکار داخل آن خواهد بود و یا از دو انتهای جعبه دنده، که در همه موارد باید با تعویض آب بندها و واشرهای قسمت معیوب، به رفع این عیب پرداخت.

صدای زوزه از گیربکس

ایجاد صدا از گیربکس می تواند ناشی از تیز شدن دنده ها به خاطر کارکرد بالای آنها باشد. در این حالت اگر میزان تیز شدن بیش از حد نباشد، می توان با سنگ زدن این عیب را رفع کرد و در غیر این صورت باید دنده ها را تعویض کرد. همچنین کم بودن روانکار داخل گیربکس و یا کیفیت نامناسب آن نیز می تواند منجر به تولید صدای اضافی شود. لق شدن محورهای داخلی گیربکس و خرابی دنده زیر نیز باعث تولید صدای اضافی در گیربکس خواهد شد.

صدای آب هویج گرفتن! گیربکس هم زمانی به گوش می رسد که سرعت دنده ها هنگام درگیری یکسان نباشد. تنظیم نبودن کلاچ، تنظیم نبودن اهرم دسته دنده، خرابی ماهک، غلاف کشویی و برنجی ها، تعویض بی موقع دنده یا انتخاب دنده نامناسب با شرایط و سرعت لحظه رانندگی باعث بروز این مشکل می شود.

گرم کردن گیربکس

یکی از کارکردهای هر روانکاری چه در موتور و چه گیربکس، خنک کاری آنها است. روانکار با دریافت و انتقال حرارت تولید شده، اقدام به خنک کاری پیشرانه یا گیربکس خواهد کرد. در نتیجه کمبود واسکازین موجود در جعبه دنده می تواند منجر به گرم کردن آن شود. همچنین ایجاد بار بیش از حد روی گیربکس در نتیجه انتخاب نادرست دنده نیز منجر به بالا رفتن دمای آن می شود.

لرزش در گیربکس

خرابی دسته های گیربکس و یا نصب نادرست این بخش می تواند منجر به لرزش غیر عادی آن حین کارکرد شود. در این هنگام باید هم اتصالات گیربکس به شاسی و هم اتصالات گیربکس به موتور خودرو را بررسی کرد. همچنین در خودروهای دیفرانسیل عقب، لرزش در بخش هایی چون دیفرانسیل و محورها و یا گاردان، به راحتی به گیربکس منتقل می شود و راننده این لرزش را در دسته دنده حس خواهد کرد. خرابی چهار شاخ و یا تاب داشتن گاردان از رایج ترین علل آن است. آسیب دیدن بلبرینگ ها و یا چرخ دنده های داخل گیربکس نیز می تواند منجر به لرزش غیر عادی آن شود.

همچنین در خودروهای دیفرانسیل جلو، تاب داشتن و خرابی پلوس های چرخ نیز منجر به لرزش در گیربکس خواهد شد که معمولاً این لرزش در سرعت های خاصی به بعد، کمرنگ تر می شود و بیشترین میزان آن را می توان در دورهای پایین و حین شتاب گیری های میانی در سرعت های زیر 80 کیلومتر مشاهده کرد.

شما می توانید با افزایش اطلاعات خود کمتر به تعمیرگاه بروید و در شرایط اضطراری، آگاهانه در مقابل مکانیک بایستید.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «سوال و جواب های فنی مربوط به گیربکس اتومبیل»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش میدانی، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب مکانیک عمومی اتومبیل و رانندگی پایه یکم، نوشته ی اعزازالدین مشکوتی از انتشارات کوروش، منتشر شده در 1378 با شابک 4-83-6049-964 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

‫494 دیدگاه

 1. سلام من پراید مدل ۸۳ دارم امروز ماشین رو یه سربالایی بد گیر کرد زدم دنده عقب گاز دادم یه صدای تق تق خیلی خیلی بدی اومد بعد وقتی ماشین راه می‌رفت تو سرپایین همون صدا میومد و ماشین تقه میزد و وقتی ماشین و گذاشتم تو دنده یک و خاستم گاز بدم ماشین حرکت نکرد اصلا و همون صدا تقه اومد وقتی گاز میدم تو دنده ماشین اصلا حرکت نمیکنه و بجای حرکت اون صدای تقه میاد پشت سر هم

 2. باسلام
  ماشین بی وای دی s6دارم در دنده سنگین هنگام گاز دادن صدای قیژه میده وماشین لرزش هم داره حتی زمانی که خلاص هست علت چی می تونه باشه

 3. من یک پژو پارس 88 ویک پژو 405 مدل 83 هردو با موتور xu7 و گیریبکس معمولی میخوام واسکازین گیربکس رو عوض کنم 2لیتر باید بریزم یا 2/5 لیتر در بعضي سایتها نوشته 2لیتر بریزید بعضی سایتها نوشته 2/5 لیتر حالا چقدر بریزیم که برای گیربکس کافی باشه

 4. سلام تشکر از لطف شما عالیه یه سوال داشتم وقتی ماشین ساینا خاموش و سر دنده را تکان می دهیم صدای خشک بودن درب چوبی را می دهد و حتی وقتی که موتور روشنه البته شک داشتم به کاور پلاستیک ی با باز کردنش صدا هنوز ادامه دارد لطفا بفرمائید اشکال از چی میتونه باشه ممنون امینی از اصفهان درچه

 5. سلام ماشین ام بعضی وقت ها رو دنده D یا جلو حرکت نمیکنه مشکلش چیه؟

 6. سلام.من پراید ۷۸ دارم الان سرپیچ خورد به دیوار ماشین دنده میزاشتم راه نمیرفت ولی ماشین خاموش نشد ولی تو دنده میزاشتم راه نمی‌رفت مشکل از چیه البته قبلا شاستی مشکل داشت آلام ممکن اونم شکسته باشه

 7. ماشین پراید توسرعت پایین ساعت ۴۰ تا گاز ول مکنی از سمت گیربکس صدا تق تق میده مال چی هست دیسک و صفحه و دشلاهای عوض شدن بازم صدا میده

 8. سلام من یه پراید مدل نود دارم گیربکسشو تعویض کردم این گیربکس تازه صدای قیژ قیژ توی همه دنده ها میده مشکل از چی میتونه باشه.

 9. سلام ببخشید وانت پیکان انژکتور دارم دنده یک و دو راحت جا میره ولی دسته دنده به راست نمیره تا دنده سه یا چهار برم یا به سختی سه جا میره دنده عقب فقط در صورتی جا میره که بزنم دنده سه بعد بره دنده عقب. کلا یک و دو خوبه ولی دسته دنده به راست نمیره
  لطفا راهنمایی کنید با تشکر از سایتتون

 10. با سلام
  دیروز حین رانندگی یهو دیدم که ماشین خلاص شد و دیگه ماشین حرکت نکرد، یعنی دنده ها ظاهرا مثل قبل هستن و خیلی خوب جا میرند اما ماشین حرکت نمیکنه
  میشه بفرمایید مشکل چیه

 11. سلام خسته نباشید ماشینم پژو۴۰۵ مدل ۹۳ هسته مشکل اینه ک در تمام دنده ها حتی حالت درجا وقتی گاز میدی دور موتور میره رو ۳۰۰۰ اهرم دنده میلرزه و صدای بدی داره از ۴۰۰۰ رد میکنه لرزشش خیلی کم میشه صداش خیلی رو مخه پیش کلی مکانیک و جلوبندی ساز بدم فایده نداشت ممنون میشم راهنماییم کنید

 12. سلام. ببخشید من زمانی که ماشین ۲۰۶رو روشن کردم حواسم‌نبود بدون کلاچ گرفتن دنده عقب زدم، صدای بدی داد، آیا با همین یک بار خطا مشکلی برای ماشین پیش میاد؟ خیلی نگرانم

 13. من دیسک و صفحه عوض کردم مکانیک گفت تراشکاری هم رفته حالا دنده یک ودو هلالی جا میره چرا؟ آیا مشکلی پیش نمیاره؟

 14. سلام ماشین من پراید مدل ۸۷ است ولی یه مشکلی پیدا کردم هرزگاهی دنده سفت برمیگرده مثلا وقتی توقف کامل میکنم و میخوام دنده را خلاص کنم دنده برنمیگرده نمیدونم مشکل چیه بیشتر هم درحالت ایست کامل اتفاق میفته ولی درحین حرکت دنده به راحتی عوض میشن

 15. با سلام گیربکس ماشینم (۴۰۵)صبحها که ماشین روشن میکنم صدایی شبیه به بلبرینگ کلاچ میده ولی وقتی گرم شد صدا از بین میره مشکلش چیه؟؟

  1. سلام واسکازین چک کن یا کم داری چک کن یا هرزگرد دنده 5 عوض بشه صبح تا بیاد برسه واسکازین سفته

 16. سلام خسته نباشید آیا برای تعویض بلبرینگ گیربکس در ماشین های پژو آردی از داخل اتاق ماشین جایی ک کنسول ترمز دست و لیور دنده میباشد باز میشود یا فقط از زیر ماشین و داخل کاپوت قابل باز کردن و تعویض هست؟؟

 17. با سلام خدمت دوستان و اساتید محترم. من پرایدم فقط توی دنده ۴ که میزارم شروع میکنه به یه صدای ریزی دادن که به گوش میرسه به راحتی. دقت کنید فقط تو دنده‌ی ۴ عرض کردم. بعدش به محض اینکه بندازم ۵ کلا صداهه قطع میشه.
  بازم وقتی معکوس میکشم و از ۵ به ۴ شروع میشه اون صداهه. لطفا راهنمایی کنید و بگین علتش چیه؟ سپاس???

 18. سلام. یه پراید دارم به سمت چپ که یکم کج میشه دندش به زور جا میره ولی در بقیه شرایط خیلی عالیه. میخواستم ببینم مشکلش چیه.

 19. با سلام. لیفان 520 دارم سه بار تا حالا گیربکسو باز کردم. تو دنده 3 قفل میکرد و دنده نه به 2 و نه به 4 عوض نمیشد گیربکسو باز کردن گفتن از برنجی 3 و 4 عوض کردن بعد یه هفته دوباره همون حالت پیش اومد البته با اول موقع توقف دنده خلاص میشد ولی اینبار اصلا دنده آزاد نمیشه لطفاً راهنمایی کنید علتش چیه. ممنون

 20. سلام. خسته نباشید. ماشین سمند سورن موتور ای اف سون دارم دنده سه ماشین موقع چرخش ب راست بیرون میزنه. نمیدونم مشکل چی هست چرخ دنده س رو عوض کردم درست نشد

 21. سلام من پرایدم گیربکسش صدا میداد تعمیر کردم ولی دنده سه و چهار بیش از حد راحت جا میره بدون گرفتن کلاچ میره دنده مشکلشو میدونید

 22. سلام من چانگان اتومات دارم روغن گیربکسشو عوض کردم از تعویض روغنی بیرون اومدم گاز میدم ماشین شتاب نمیگیره لطفا دلیلشو بگید چرا اینجوری شده مرسی

 23. با سلام. می خواستم یه عکس از دنده پاوارت پژو 405 پیدا کنم. چون هر چه تو اینترنت گشتم نتونستم پیدا کنم

 24. سلام من یه گیربکس پیکان ۴ دنده باز کردم و بوش کوچک محک ۳ و ۴ در واقع محک وسطی میشه را جا نزدم بوشی که بین پوسته و محک وسط قرار میگیره این اشکال در کار پیدا میکنه و چه اتفاقی میوفته

 25. سلام من اردی دارم گیربکس نداره 2 تا پیدا کردم استوک یکیش میگن سالمه یکم صدامیده 1400000، یکی دیگه کلا سالمه میگن 2500000 میشه راهنمایی کنین اگه اونکه صدا میده بخرم 4 روز دیگه اذیت نمیکنه…

 26. سلام، پراید مدل ۹۰ دارم، دنده یک و دو کلا قفل شده، یعنی اهرم دنده اصلا سمت چپ نمیره ک بتونم بزنم دنده یک یا دو
  یعنی از حالت خلاصی دنده به سمت چپ نمیره…
  ولی اهرم دنده، راحت سمت راست میره، ک دنده سه و چهار اصلی مشکلی نداره، دنده عقب هم موردی نداره
  امروز هم یک ضربه با دست به سمت چپ اهرم زدم، دنده یک و دو درست شد.
  ولی الان ک خواستم برم بیرون، باز همونطور شده
  لطفا راهنمایی کنید.

  1. سلام احتمالا ساچمه ماهک که وظیفه نگه داشتن دنده تو وضعیت ها رو داره یا شکسته یا میله ماهک چاکش ترک داره اگه اینطور باشه ممکنه ماشین تو حرکت ناگهان ازاد شه یا قفل کنه

 27. سلام علیکم. خداقوت. علت از جا پریدن دنده عقب 405 در هنگام حرکت (به محض حرکت با دنده عقب) چیست؟ لطفا راهنماییم کنید. مرسی

  1. اولین ایراد از محک دنده میتونه باشه بعدی خود دنده عقب سایش پیدا کرده

 28. سلام خدمت دوستان
  ماشین من ساینا 96 هست و دنده هاش یه کم سخت جا میرن و دنده عقب با صدای قیژ قیژ جا میره وقتی ماشین گرم میشه وضعیت بدتر هم میشه در ضمن اگه پاتو از روی کلاچ برنداری و چند بار در همون حالت دنده عقب بری فقط بار اول صدای قیژ قیژ میده ولی اگه پاتو از روی کلاچ برداری و دوباره کلاچ بگیر دوباره دنده عقب صدا میده خواهشن راهنمایی کنید من چکار کنم… ممنون میشم

  1. یا سایش دنده یا لقی بلبرینگ ماشین عقب میره فقط قیژ قیژ میکنه اگه با دنده بازی کنی رو یه جایی این صدا نمیده

 29. سلام خدمت اساتید خودرو سوناتای خلیجی 2010 اتومات بنده در هنگام تعویض دنده تا دنده 3 تعویض ولی از دنده ی 3 به بالا تعویض نمی گردد، این در حالی است که دنده عقب نیز کار می کند، ممنون می شم در این باره راهنمایی بفرمایید با تشکر

 30. خودروی پراید دنده اتومات دارم به تازگی گیربکس آن تعمیر کلی شده صفحات آن عوض شده قبل از تعمیر در سربالایی ها و سینه کشی ها معکوس می خورد و راحت ماشین خودش رو جمع می کردد ولی حالا در سربالایی ها معکوس نمی خوره که هیچ هرچی بهش گاز می دم از 40 کیلومتر هم بالاتر نمیره توی کفی سرعتش خوبه دنده راحت عوض می کنه فقط توی سربالایی ها و سینه کشی ها این مشکل رو داره خواهشا عیبش رو برام مشخص کنید بگین چه مرکشه

  1. صفحه کلاچ مشکل داره دست دوم گرفتی یا قلابی بوده. از چیز دیگه نیست. ببر همون تعمیرگاه بهش بده پولم بهش ندی

 31. سلام من ساینا ۹۷ دارم تازگی پیچ دو شاخ داخل پوسته گیربکسم شکسته بود و زده بود پوسته گیربکسم شکسته بود میخوام بدون دلیل این شکستگی پیچ چیه مرسی.

  1. یا سایش دنده یا لقی بلبرینگ ماشین عقب میره فقط قیژ قیژ میکنه اگه با دنده بازی کنی رو یه جایی این صدا نمیده

 32. بنده پارس تیوفایو ۹۷ دارم. چند وقتیه زیر ماشین رطوبت میبینم. بردم چند جا نشونش دادم یکیشون گفت رادیاته یکیشم گفت کاسه نمد قیفی بین کارتر و گیربکس باید عوض بشه. به نظر شما مشکل چیه؟ و اگه کاسه نمد رو بخوام عوض کنم نیاری به پایین اوردن گیربکس هست یا نه؟

  1. سلام، اگر کاسه نمد ته میل لنگ معیوب شده باید گیربکس پایین بیاد، ولی مطمئن بشید که مشکل از اونجاست و نشتی دور کارتل نیست

 33. با سلام
  ماشینم از بغل به جدول خورده ولی تو همون دنده یک که بوده مونده نه خلاص میشه نه میره یه دنده دیگه به نظرتون چه مشکلی براش پیش اومده؟

  1. سلام. ماشین درست شد؟
   برا من هم این مشکل پیش اومده خواستم ببینم چجوری حل شد مشکل
   ممنون

  2. سلام تیبا ۹۶ دارم میخوام دنده عقب برم دنده رو پس میزنه و بیرون میزنه خلاص میشه کلا دنده عقب اصلا خوب جا نمیرفت از اول اما حالا دیگه کلا جا نمیره عیبش از چیه؟ ممنون

 34. سلام
  پراید دارم گیربکسشو کامل تعمیر کردم چرا وقتی معکوس می دم از سه به دو دنده جا نمی ره چرخ دنده ها درگیر می شن ی صدای قیژژ می ده

 35. با سلام یک سمند اف سون ۹۸ صفر گرفتم دنده های ۱ و ۳ با فشار و چند بار زدن جا میفته ولی بقیه دنده ها راحت جا میوفته ضمنا ماشین صفره فقط ۱۰۰ کیلومتر کار کرده . مشکل داره گیربکس یا بعدا خودبخود درست میشه لطفا راهنمایی. ممنون

   1. سلام و عرض ادب من ماشینم بعضی وقتا میزنم دنده یک یا دو با این که ماشین تو دندست ولی حرکت نمیکنه و درگیر نمیشه مشکلش به نظرتون چیه؟

   2. سلام و عرض ادب من ۲۰۶ تیپ ۲ دارم وقتی میزنم دنده یک یا دو با این که تو دندست حرک نمیکنه و درگیر نمیشع علت چیه

   3. سلام من پراید مدل ۹۱ دارم لیور دنده رو عوض کردم شرکتی انداختم ولی دنده بازم شل و وله بعد رفتم از زیر ماشین بهش دست زدم دیدم بازم شله علتش چیه ممنون میشم کمک کنید

 36. خودروی ال نود دارم در حین حرکت دسته دنده از جا در میاد یعنی اگه به سمت بالا بکشم میاد بیرون!!! دلیلش چیه؟ باید چکار کنم

  1. یک قطعه پلاستیک مانند داخل سر دنده هست اونو باید از لوازم یدکی ها پیدا کنی

 37. سلام خدمت دوستان
  ال ۹۰ دارم یه صدای تق تق از داخلی گیربکس میاد وقتی پا میزارم رو کلاچ صدا قطع میشه ممنون میشم اگه راهنمایی کنید و اینکه آیا تعمیر میشه یا‌ باید‌ گیربکس عوض بشه‌ کلا. ممنون

 38. سلام
  ماشین من 206 تیپ 5 هست مدل 95، جدیدا زمانی که آمپر ماشین از وسط بالاتر میره دنده ها به سختی عوض میشه و وقتی آمپر پایین میاد دنده راحت عوض میشه
  روغن گیربکس تقریبا یکسال پیش توتال ریختم

 39. با سلام. خودرو سمند اس ای دارم صفحه کلاچ تازه عوض کردم چند روز بعد تو جاده دنده پنج زدم فقط گاز خالی میخوره و حرکت نمیکنه. دنده های دیگه هم سفت هستش بعضی مواقع هم دنده سه به زور جابجا میشه

  1. منم پژو ۴۰۵ دارم همینطوری شده فهمیدی چشه؟ مال منم پنجش هرز میره نمیدونم چش شده لطفا راهنمایی کنید

 40. سلام من ماکسیما مدل 88 دارم تو دنده چهار یکم که به دنده فشار میاد دنده از جاش می پر بیرون اما موقعی که با دست دنده رو میگیرم بیرون نمی پر مشکلش چی

 41. سلام خسته نباشید
  پراید 96 دارم تو همه دنده ها دور بالا کلاچ میگیرم صدای قیییژ میاد از جلو ماشین
  مشکلش چیه؟؟؟
  چقد خرجشه؟؟؟؟

 42. سلام دوستان. پراید مدل ۹۰ دارم ماشین در جا روشن صدایی نداره، فقط در حرکت و زیر سرعت ۵۰ الی ۶۰ صدای قژ اونم فقط و فقط حین گاز دادن میاد وقتی پا از روی گاز بر میداری صدا نمیده. خیلی روی اعصابمه. سرعت بالا اصلا صدا نمیده. در ضمن اینکه در حرکت حین گاز دادن اشاره خیلی کوچیک روی پدال کلاچ هم میکنی باعث تشدید صدای قژ قژ میشه. باز تکرار میکنم فقط در حرکت و موقع گاز دادن صدارو میده. ممنون میشم راهنمایی کنید. و نکته دیگه بعد شستشوی انژکتور و تنظیم فیلر این صدا ایجاد شده ولی فکر نکنم ارتباطی داشته باشه

  1. داداش مشکل دنده پیلیوم یا دنده پاوارت داری گیربکس باید تعمیر بشه

  2. سلام خسته نباشید منم این مشکل رو دارم
   ممنون میشم راهنمایم کنین ک چطور درست کردین؟؟؟

 43. سلام. یه پراید ۱۴۱ دارم. دیشب تو اتوبان ازادگان قسمت سربالایی اتوبان بودم که دنده ۴ پرید بیرون دوباره جا زدم دوباره پرید بیرون. دنده های دگ رو تست کردم دیدم سالمن. خلاصه رفتنی ۴ بار پرید بیرون. برگشتنی ولی زدم دنده ۴ نپرید بیرون. دلیل اینکه تو سربالایی دنده ۴ اومد بیرون چیه؟

  1. سلام لطفا آگه راهنمایی کنین من یه سمند lx دارم مدل 98 6 روز نمیشه تحویل گرفتم ولی وقتی میخوام به دنده بدم دنده ها صدا میدن دنده هم سفته، در ضمن وقتی میخوام حرکت کنم گاز که میخوام بدم پر کنم بدم دنده 2 تا دور 3000 میره بعد دیگه اصلا نمیره یعنی گاز نمیخوای آگه بشه راهنمایی کنین خیلی دارم اذیت میشم
   ممنون

  2. مشکل دنده برنجی داری رو فشار میپره بیرون خرجش زیاد نیست
   دوستان مشکل پریدن دنده توی هر ماشین دنده دستی فقط از دنده برنجی هست دلیل دیگه نداره

   1. برادر دنده برنجی چه ربطی به بیرون زدن دنده داره
    محض اطلاع شما دوست عزیز دنده برنجی کارش هم سرعت کردن دنده ورودی به خروجی هست

 44. سلام ماشینم سمند ef7 هست یه سر دنده عوض کردم و موقع تعویض پیچ های زیر روکش چرمی سردنده رو سفت کردم از اون موقع دنده هام سفت شدن البته راحت جا میره و صدا هم نداره ولی خیلی سفت شده علتش چیه

  1. چند بار همون طور که باز کردی بستی چپ راست کن احتمال دروست شدن هست فقط دقت کن هر بار که حرکت میدی چپ راست مکنی امتحان کن ببین حل شد یا نه

   1. سلام ماشین من پرایده تازه گیرکسشو تعمیر کردم بخاطر زوزه دنده چهارش الان چن وقته دنده سه و چهار صدای ررررررر میده البته دنده چهار خیلی زیاد طوری که از دنده سه میندازم پنج دنده چهارو حذف کردم ممنون میشم بگین از کجاشه

    1. سلام من دیسک و صفحه مو عوض کردم دندهام سفت جا میرن رفتم لیور دنده رو هم عوض کردم چون افتادگی داشت حالا به جز دنده ۲ و دنده عقب همه خوب جا میرن ایا ایراد از چی تونه باشه

 45. سلام دوستان ماشین 405 مدل 95 گرفتم. بعضی وقتا تا میام حرکت کنم دنده ها قاطی میکنه. دنده عقب هم اصلا نمیره. به هر دنده ای میزنم دنده دیگه ای میگیره و نمیشه اصلا باهاش حرکت کرد.. بعد یه کم که دنده هارو جابجا میکنم درست میشه.. یه تعمیرکار نگاه کرد گفت از محک ها نیست… ممنونم

 46. سلام، ماهک دسته دنده از گیربکس جدا شده، به اصطلاح دسته نگهدارنده میل دنده از جاش در اومده، کافیه سر جاش بزارید

 47. با سلام دوستان برای دومین بار گیربکس من باز و بسته شد ولی همچنان صدای زوزه میدهد این امر رو اعصابم خیلی تاثیر گذاشته و خسته شدم اول بلبرینگ رو کره ای گذاشت بار دوم ژاپنی گذاشت باز توفیری نکرد برنجیم عوض شدن هرزه گردا هم عوض شدن نو گذاشتم 2.5 لیتر هم روغن خوب گذاشتم نمیدونم چه کنم

 48. سلام من ماشین پراید مدل ۸۷ دارم درحال حاضر خواستم دنده عقب بگیرم هرکاری میکنم دنده عقب اصلا کار نمیکرد بعدش بالا پایین کردم دیدم نه دنده 5 کارمیکنه نه دنده عقب لطفا هرچه زودتر راهنمایی کنید تا بتونم از پارکینگ راحت بیرون بیاورم با تشکر

 49. سلام من تیبا دو 97 دارم امروز یه دستنداز بزرگ رو نگرفتم ماشین به شدت خورد زمین اما بعد از این که براهم ادامه دادم احساس کردم دنده ماشین نرم تر شد و یکم شله و دنده پنج و عقب مقابل هم نیستن دنده ها به ارمی و راحتی جا میگیرن اما دنه پنج زمانی که میزنم احساس میکنم رویه خط صاف نیست ممنون میشم جواب بدید

  1. با سلام دنده پنج و دنده عقب به طور کلی در یک راستا جا نمی خورند و این امر طبیعیه محسوب می شه. دنده عقب کمی بیشتر به سمت راست و سپس به سمت عقب جا میخوره اما دنده پنج کمتر به سمت راست و سپس به سمت جلو جا میخورد. نگران نباشید و بیش از حد حساسیت نشون ندید . در همچنین برخورد هایی بیشتر جلوبندی ماشین شامل سیبک فرمان و طبق و میله موج گیر خودروها فشار رو تحمل می کنه و کمتر فشاری به جعبه فرمان یا گیربکس خودرو وارد میشه .به ندرت آسیب به گیربکس منتقل میشه. پس بیش از حد حساس نباشید . نرم تر جا خوردن دنده و کمی دامنه حرکت آزاد در دنده ها (کمی شل بودن دنده ) پس از یک سال کارکرد خودرو امری طبیعی است. موفق باشید

 50. سلام ماشین من پراید ۱۳۱ مدل ۸۹ وقتی داشتم می پیچیدم تو کوچه فرمانو تا ته چرخوندم صدای تق تق اومد بعد نیم ساعت رفتم ببینم چی شده وقتی داشتم حرکت می کردم تو دنده یک یهو ماشین به تق تق افتاد دیگه راه نرفت استارت می خوره روشن میشه وی دو دنده نمی ره چیکار کنم

   1. سلام من امروز ی سبقت بد داشتم تو دنده “سه” دور موتور رو پنج بود خاستم دنده بودم کسی اومد جلوم یدون دست زدن ب دنده ترمز کامل و محکم زدم یادم نیست کلاچ گرفته بودم یا ن از اون ب بعد تو دنده “چهار” وقتی گازو تا ته میچسبونم از دنده میپره بعد خیلیم راحت با کوچک ترین اشاره فقط از دنده چهار در میاد بقیه دنده ها خوبن
    ممنون میشم زودتر راهنمایی کنید ماشین امانته

  1. سلام بله نیما جون پولوس از جاش دراومده. باید ببری جلوبندی

 51. س خدمت دوستان عزیز و اساتید محترم.
  من پژو 405 دارم. دیروز از سر کار اومدم فقط 10 دقیقه ماشین رو خاموش کردم بعد دوباره اومدم برم بیرون ماشین روشن کردم دنده 1 گذاشتم حرکت کردم تا اومدم 2 بذارم متوجه شدم ماشین به صورت دنده خلاص که باشه شده. یعنی لیور کلا آزاد بود به هر طرف میرفت ولی در اصل توی دنده یک مونده بود. اومدم جای تعمیرکار سرش شلوغ بود وقت نکرد. با دنده 1 اومدم خونه که داداشم نگاه کرد گفت از پایین یکی از دنده ها ول کرده. خلاصه باطری رو در آورد و جا زد. یک اهرم که سرش گرد بود رو جازد. درست شد ولی امروز دوباره همونجور شد. میشه راهنمایی کنین علت این مشکل چیه. گیربکس ماشین نیست که واقعا ندارم خرج گیربکس کنم
  ممنون از دوستان

  1. برو سه تا محک دنده بگیر براش، باطری و زیر باطری رو در بیار عوضشون کن، همونایی که سرشون گرد بوده بهش میگن محک، مشکل گیربکس نیست

  2. ممکنه لیور دنده ، ماهک ها یا خار دنده دچار مشکل شده باشه . امکان داره براتون خرج باز و بست گیربکس داشته باشه …

   1. سلام دوستان خسته نباشید
    ماشین من پراید هستش دنده چهار رد میکنه وقتی میزنم دنده ۴ خود ب خود میندازه بیرون به نظرتون مشکلش چی میتونه باشه ممنون میشم راهنمایی کنید

 52. سلام
  من خودرو جیلی سواری دنده دستی دارم
  دنده پنج بیرون میزنه
  مکانیک دنده برنجی و کشوئی دنده پنج تعویض کرده اما درست نشده
  مشکل چیه؟
  ایا گیربکس ماشین دیگه به جیلی میخوره که یکجا تعویضش کنم

  1. باید دنده ۵ و کشویی دنده ۵ سنگ بخوره، بعدشم مکانیک باید کشویی و دنده ۵ رو با هم عوض میکرد، چون مشکل از خود دنده هست

   1. سلام بر استاد محترم ۲۰۶ تیپ ۲ دارم گیربکس دستی وقتی شروع ب حرکت میکنم صدای هار هار میاد از گیربکس و هرچی دنده سبک تر بشه صدا کمتر میشه ولی تو ۱ و ۲ بیشتر حس میشه قشنگ صدا میاد تو اتاق مشکل از چیه ممنون میشم جواب بدید

 53. سلام
  ماشینم ef7 هست وقتی رو بنزین کار میکنه موقع حرکت از دور موتور 2 تا 3 صدای تق تق میده انگار ک ماشین دنده مرده بره
  ولی روی گاز اصن صدا نمیده
  میخواستم ببینم مشکل از چی میتونه باشه؟
  خیلی ممنون..

  1. سلام خسته نباشید. ماشینم ۴۰۵ هستش مدل ۹۰ زمانی ک ماشین تو حرکته ی صدایی میاد وقتی کلاچ میگیرم صدا قط میشه. مکانیک گفته صدا از گیربکسه و مشکل از بلبرینگ داخل گیربکسه. صداش اگه زیاد باشه چ خسارتی داره؟ ممنون میشم راهنماییم کنید. اگه کسی هم انجام داده هزینه هم بگه کلاه سرمون نذارن. با تشکر

   1. با سلام پژو 405 دارم چند ماهی است که زمانی دنده 2 و 3 میزنم دسته دنده دو سانت جلو میپره و یه تقه شنیده میشه دنده دیشلی و ماهک کشویی که یکم کچل کرده بود رو هم تعمیر کردند و میگن مشکلی نداره ولی همچنان در دو و سه دنده تقه میزنه و دوسانت جلو میپره بنظرتون ایراد از چیست، دسته موتورهارم عوض کردم

  2. اون صدای تق تق، که عین صدای قاشق چنگاله بخاطر خودسوزی و ناک هست، برو دیاگ بزن

 54. باسلام
  من ماشین پارس تندر مدل ۹۴ دارم
  کلا آدمی هستم کوچکترین صدای غیرعادی ماشین رو حس میکنم
  مدتی که در دنده یک و عقب موقع حرکت اولیه ول کردن کلاچ و ترمز گرفتن البته من تو دنده یک و عقب میشنوم شاید چون سرعت کمه
  صدای تق یا شکستن اهن شکسته میاد چندبار نمایندگی رفتم لنت ها رو چک کردن
  رگلاج کردن
  جک‌گذاشتن
  ماشین اچار کشی کردن
  جلوبندی نگاه کردن
  نتونستن بفهمن
  بعضی هاشون حتی صداییی که من میشنوم رو نمیشنونن
  لطفا راهنماییم کنید واقعا رو اعصابمع

  1. سلام گیربکس ریو با گیربکس هیچ ماشین دیگه ای شبیه هم نیست که بشه محک دنده رو همون که سه تا سوراخ داره رو تعویض کنیم

 55. با سلام
  من دو ماه میشه که تصادف کردم ماشین مقابل (سمند) کنار اتوبان پارک کرده بود منم در لاین کند رو با سرعت ۷۰ تا ۷۵ در حال حرکت بودم که راننده سمند دو متر مانده که ماشینم بهش برسه به صورت دنده عقب کشید جلوی ماشین من به عقب سمند خورد با این که چند شاهد داشتم باز هم اعتراض کرد و ادعا داره که اگه به صورت دنده عقب بوده باید دنده های گیربکس میشکست ایا در این صورت به گیربکس خسارت وارد میشه

  1. ینی میخواد با این حرفش بگه که من دنده عقب نمیومدم؟
   چه ربطی داره؟
   این همه آدم صب تا شب دنده عقب میزنن به در و دیوار و… چن تاشون دنده خرد میکنن؟
   هیچکدوم
   بعد دنده عقب تفاوتش با دنده یک چیه که اگه دنده عقب تصادف کنی دنده ها خرد میشن ولی با دنده یک تصادف کنی نمیشن؟
   کلا دنده چیزی نیست که به این راحتیا و با یه تصادف کوچیک بشکنه وگرنه این همه آدم ناشی و تازه وارد میبینیم که توی ماشین آموزشگاه بدون کلاچ دنده میکشن یا اشتباه تو حرکت میزنن دنده عقب پس اینجوری باشه آموزشگاهای رانندگی باید هفته ای ۱۰ تا گیربکس عوض کنن
   شما خودت فک کن ببین فشاری که از اشتباه دنده عقب زدن تو حرکت به گیربکس وارد میشه بیشتره یا یه ضربه تصادف با سرعت ۷۰ که بیشتر انرژیشم به همون صندوق عقب وارد شده ؟

 56. با سلام و وقت بخیر، ۲۰۶ تیپ ۲ دارم که دنده ۱ میخوام حرکت کنم دنده یه صدا تق میده و یکم جابجا میشه، دنده ۴ هم خیلی تکون میخوره

 57. سلام پژو 405 مدل 85 دارم که هنگام حرکت بین رها کردن گاز و گاز مجدد وقفه ای ایجاد شده و تکانی همراه دارد یعنی آرام گاز مجدد شروع نمی شود مانند رانندگی در ترافیک با دنده سنگین یا رانندگی با روشن بودن کولر که از طریق دیاک کنترل انجام شد و استپر و سایر قسمت ها سالم بودند و از لحاظ زیربندی هم هیچ مشکلی ندارد و مسئول دیاگ گفت تنها مشکل بایستی مربوط به لقی میل دشلی گیربکس باشد که موجب این مشکل می شود
  آیا می تواند عیب از دشلی باشد و در کل نظر شما چیست

 58. سلام دوستان من ماشین ۴۰۵ دارم دنده عقب گرفتم وقتی از منزل خارج شدم و حرکت کردم ۵۰ متر ماشین ایستاد خیال کردم دنده دستم خورده و خلاص شده دنده را عوض کردم فرقی نکرد پیاده شدم دیدم روغن گیربکس خالی شده نمیدونم علت چیه راهنمایی کنید متشکرم

 59. سلام، آردی ۸۵ گرفتم، معکوس ۳ به ۲ بد جا میره، صدای قیژ میده، علتش چی میتونه باشه، ممنون میشم راهنماییم کنید

 60. سلام خدمت دوستان. من ساینا مدل 97 دارم که 4700 تا بیشتر نرفتم ماشین بعد از روشن شدن و در حالت سرد هیچ مشکلی با دنده ها و گیربکس ندارم و صدایی نداره و خیلی راحت جا میره ولی بعد از اینکه ماشین گرم میشه دنده دو که میندازم و پا از روی کلاچ برمیدارم توی دور 1500 ماشین زوزه میکشه ولی گاز که میدم صدا قطع میشه و کلاچ هم که میگیرم یا دنده رو خلاص میکنم صدا قطع میشه. وقتی ماشین گرمه و در حالت حرکت هستم توی دور پایین دنده دو ماشین کمی صدا زوزه میده. لطفا دوستان راهنمایی کنن.

 61. با سلام و عذرخواهی بابت طولانی شدن پیام، در پیام قبلیم که در مورد پریدن دنده دو جیلی امگرند به حالت خلاص بود یه مطلب مهم یادم رفت بگم و اونم اینکه بعضی وقت ها این حالت اتفاق میفته و اونم دقیقاً موقعی که در حالت حرکت در دنده دو پامو از رو گاز برمیدارم و اون موقع سریع از دو میپره خلاص، ولی میبینی چند روز پشت سر هم هر کاری میکنم این اتفاق نمیفته و حتی عمداً پامو یهویی از رو گاز برمیدارم یا از چهار به دو معکوس شدید میکشم که ببینم از دو میپره خلاص ولی بازم دنده دو در حالت خودش میمونه و خلاص نمیشه، ضمناً احتمال قوی یک بار گیربکس ماشین توسط صاحب قبلی ماشین باز شده و تعمیر شده، و یه جا میخوندم اگه طرز سر هم بندی گیربکس ناشیانه بوده باشه و تعمیرکار ناشی باشه و گیربکس رو صحیح نبسته باشه اونموقع هم پریدن دنده اتفاق میفته، دوستان ممنون میشم راهنماییم کنین

 62. سلام خدمت اساتید و با تشکر از سایت خوبتون
  چهار ماهی میشه جیلی امگرند 7 دنده ای مدل 2013 خریدم، اوایل نرم بودن بیش از حد دنده ی ماشین و تعویض دنده ها خیلی راحت و بی صدا با اشاره ی خیلی مختصر دو انگشت غیر طبیعی به نظرم میومد و نگرانم کرده بود که چرا تعویض دنده ها اینقدر نرم و راحت هست که بعد از پرسش از چند نفر گفتند که ماهک ها خوب کار میکنن و تعویض دنده ها بدون صدا با یک اشاره کوچک، حُسنِ این ماشینه و گیربکسش خوب کار میکنه و عیب نیست، ولی الان مشکلی که دارم اینه که یه مدته در حالت رانندگی در دنده دو وقتی که سرعت و دور موتور رو خیلی کم میکنم دنده از دو میپره به خلاص و وقتی پر گاز حرکت میکنم هیچیش نمیشه و دنده دو سر جای خودش میمونه، ضمنا تمام دنده ها هم خیلی خوب و بیصدا و خیلی خیلی نرم جا میره و شتاب ماشین هم عاااالیه، به نظر اساتید و آقا حمید مشکل در رفتن دنده دو فقط در دور موتور خیلی پایین و موقع کم کردن سرعت از چی میتونه باشه، ممنونم از شما ???

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا