سوال و جواب های فنی مربوط به گیربکس اتومبیل

تبلیغات

گیربکس یا جعبه دنده، دستگاهی است که با عوض کردن دنده های آن، قدرت و سرعت موتور کم یا زیاد می شود.

گیربکس دارای اهرم تعویض دنده است که این اهرم (دسته دنده) در جلوی راننده قرار دارد و بوسیله آن راننده با توجه به وضعیت جاده، سرعت و قدرت اتومبیل را کم یا زیاد می کند.

داخل گیربکس دنده های بزرگ و کوچک (چرخ دنده ها)، شفت کلاچ، شفت اصلی میل گاردان، محور همیشه گرد، محور مربوط به دنده ی عقب و چهار عدد محور دیگر قرار دارد.

اصول کار در گیربکس به این ترتیب است که یک دنده گرداننده (به نام دنده محرک) با دنده دیگری که اندازه ی دندانه های آن با محرک مساوی نمی باشد درگیر می شود. با حرکت دسته دنده و گرفتن کلاچ، دو دنده (یکی بزرگتر و دیگری کوچکتر) با هم درگیر می شوند و دنده محرک در جهت عقربه های ساعت و دنده ی متحرک در جهت عکس عقربه های ساعت گردش می کنند.

اگر دنده کوچک تر دنده بزرگتری را بگرداند، دنده بزرگ قدرت بیشتر و سرعت کمتری دارد و بالعکس اگر دنده بزرگ، دنده کوچکتری را به گردش در آورد قدرت دنده کوچک، کمتر و سرعت آن بیشتر می شود. راننده با استفاده از این خاصیت و با توجه به وضعیت جاده دنده مناسبی را با دنده دیگری درگیر می کند تا به موتور فشار بیش از حد معین وارد نشود.

گیربکس دو نوع است گیربکس معمولی (دستی) و گیربکس اتوماتیک. در بعضی از اتومبیل ها دسته دنده بغل فرمان قرار دارد و در اکثر اتومبیل ها دسته دنده در سمت راست راننده روی گیربکس بسته شده است. برای اینکه دنده ها به راحتی جا بروند (عوض شوند) از دنده برنجی (جعبه سنکرونیزه) استفاده می شود. خاصیت دنده سنکرونیزه این است که دور دنده ها را هماهنگ نموده و هنگام تعویض دنده بدون اینکه دنده صدا بدهد راحت جا می رود.

خب تا حدودی با گیربکس آشنا شدید. الان شما می توانید سوال و جواب های فنی برای رفع عیب گیربکس اتومبیل را مطالعه نمایید.

۱) علت بیرون زدن دنده چیست؟

 • خورده شدن کشویی ها
 • خوردگی فنر ساچمه ها
 • تاب داشتن ماهک ها
 • خرابی بلبرینگ شفت ها
 • خوردگی زیاد از حد دنده ها

۲) علائم خرابی بلبرینگ های گیربکس چیست؟

 • ایجاد صدای گیربکس
 • بیرون زدن دنده ها

۳) علائم خوردگی دنده های گیربکس چیست؟
ایجاد صدای گیربکس

۴) علت کلی صدای گیربکس چیست؟

 • خوردگی دنده ها
 • خرابی بلبرینگ های گیربکس
 • تیز کردن دنده ها
 • نداشتن واسکازین

تعویض روغن گیربکس که به واسکازین معروف است، باید به موقع انجام شود. زیرا این کار موجب روان کار کردن گیربکس و سلامت آن می شود.

۵) علائم تاب داشتن ماهک در تعویض دنده ها چیست؟

 • جا نرفتن راحت دنده
 • بیرون زدن دنده ها به علت درگیر نشدن کامل

۶) علت گیر کردن دنده در موقع تعویض چیست؟
کج بودن ماهک ها است.

رایج ترین ایرادهای گیربکس دستی

مشکل در تعویض دنده یا بد جا رفتن دنده

اگر از سلامت بخش کلاچ مطمئن هستید باید علت مشکل در تعویض دنده را در مجموعه گیربکس جستجو کنید. این ایراد می تواند ناشی از خرابی و خشک شدن میله بندی های لیور دنده تا گیربکس باشد که به اهرم بندی دنده مشهور است. گاهی مواقع لقی اتصالات این بخش که در دسته دنده با بازی زیاد آن کاملاً مشهود است منجر به بروز این حالت می شود. ضمن اینکه خرابی ماهک ها و بیرون پریدن آنها نیز منجر به لقی غیر قابل قبول دسته دنده شده و جا رفتن دنده را با مشکل روبرو خواهد کرد و حتی می تواند منجر به عدم جا رفتن دنده نیز شود. چرا که در این حالت عملاً اتصالات و ارتباط فیزیکی دسته دنده و گیربکس قطع شده است.

از دلایل دیگر بد جا رفتن دنده که معمولاً با صدا نیز همراه خواهد بود می تواند ناشی از خرابی کشویی های دنده و یا سائیدگی دنده برنجی ها باشد. خرابی هر کدام از این دو قطعه، منجر به درگیری نادرست دنده های انتخابی خواهد شد که در نتیجه آن، دنده بد جا خواهد رفت. از دلایل دیگر بروز این اتفاق می توان به کمبود و یا مرغوب نبودن روانکار داخل گیربکس نیز اشاره کرد.

بیرون پریدن دنده یا خلاص شدن خودبخود دنده

گاهی مواقع سائیده شدن دنده ها باعث می شود تا دنده بطور خودبخود حین حرکت و در زمانی که معمولاً باری روی گیربکس نیست، از جای خود خارج شود. همچنین سائیده شدن کشویی و یا ایراد در بلبرینگ های سر و ته گیربکس و در نتیجه شل بودن آنها، نیز می تواند منجر به بروز این حالت شود. از دیگر دلایل بیرون پریدن دنده باید به خوردگی در خارها و بوش های داخلی دنده ها نیز اشاره کرد.

اگر اتومبیل شما به تازگی از تعمیرگاه خارج و به این مشکل دچار شده است، به احتمال زیاد تعمیرکار، گیربکس را به صورت اصولی نصب نکرده و همراستا نیست.

نشتی از گیربکس

نشتی از گیربکس از سه نقطه می تواند رخ دهد که البته نوع گیربکس و سیستم حرکتی خودرو که از نوع دیفرانسیل عقب باشد و یا جلو نیز در این میان بی تاثیر نخواهد بود. این نشتی می تواند از پیچ تخلیه آن باشد و یا از درب بالای گیربکس که در نتیجه زیاد بودن روانکار داخل آن خواهد بود و یا از دو انتهای جعبه دنده، که در همه موارد باید با تعویض آب بندها و واشرهای قسمت معیوب، به رفع این عیب پرداخت.

صدای زوزه از گیربکس

ایجاد صدا از گیربکس می تواند ناشی از تیز شدن دنده ها به خاطر کارکرد بالای آنها باشد. در این حالت اگر میزان تیز شدن بیش از حد نباشد، می توان با سنگ زدن این عیب را رفع کرد و در غیر این صورت باید دنده ها را تعویض کرد. همچنین کم بودن روانکار داخل گیربکس و یا کیفیت نامناسب آن نیز می تواند منجر به تولید صدای اضافی شود. لق شدن محورهای داخلی گیربکس و خرابی دنده زیر نیز باعث تولید صدای اضافی در گیربکس خواهد شد.

صدای آب هویج گرفتن! گیربکس هم زمانی به گوش می رسد که سرعت دنده ها هنگام درگیری یکسان نباشد. تنظیم نبودن کلاچ، تنظیم نبودن اهرم دسته دنده، خرابی ماهک، غلاف کشویی و برنجی ها، تعویض بی موقع دنده یا انتخاب دنده نامناسب با شرایط و سرعت لحظه رانندگی باعث بروز این مشکل می شود.

گرم کردن گیربکس

یکی از کارکردهای هر روانکاری چه در موتور و چه گیربکس، خنک کاری آنها است. روانکار با دریافت و انتقال حرارت تولید شده، اقدام به خنک کاری پیشرانه یا گیربکس خواهد کرد. در نتیجه کمبود واسکازین موجود در جعبه دنده می تواند منجر به گرم کردن آن شود. همچنین ایجاد بار بیش از حد روی گیربکس در نتیجه انتخاب نادرست دنده نیز منجر به بالا رفتن دمای آن می شود.

لرزش در گیربکس

خرابی دسته های گیربکس و یا نصب نادرست این بخش می تواند منجر به لرزش غیر عادی آن حین کارکرد شود. در این هنگام باید هم اتصالات گیربکس به شاسی و هم اتصالات گیربکس به موتور خودرو را بررسی کرد. همچنین در خودروهای دیفرانسیل عقب، لرزش در بخش هایی چون دیفرانسیل و محورها و یا گاردان، به راحتی به گیربکس منتقل می شود و راننده این لرزش را در دسته دنده حس خواهد کرد. خرابی چهار شاخ و یا تاب داشتن گاردان از رایج ترین علل آن است. آسیب دیدن بلبرینگ ها و یا چرخ دنده های داخل گیربکس نیز می تواند منجر به لرزش غیر عادی آن شود.

همچنین در خودروهای دیفرانسیل جلو، تاب داشتن و خرابی پلوس های چرخ نیز منجر به لرزش در گیربکس خواهد شد که معمولاً این لرزش در سرعت های خاصی به بعد، کمرنگ تر می شود و بیشترین میزان آن را می توان در دورهای پایین و حین شتاب گیری های میانی در سرعت های زیر ۸۰ کیلومتر مشاهده کرد.

شما می توانید با افزایش اطلاعات خود کمتر به تعمیرگاه بروید و در شرایط اضطراری، آگاهانه در مقابل مکانیک بایستید.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «سوال و جواب های فنی مربوط به گیربکس اتومبیل»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش میدانی، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب مکانیک عمومی اتومبیل و رانندگی پایه یکم، نوشته ی اعزازالدین مشکوتی از انتشارات کوروش، منتشر شده در ۱۳۷۸ با شابک ۴-۸۳-۶۰۴۹-۹۶۴ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

برچسب ها
تبلیغات
HiU Company

‫273 دیدگاه

 1. سلام من تو رآه میومدم یهو دنده جا زدم ماشین حرکت نکرد بعد رفتم زیر ماشین دیدم میله با سه شاخ در اومده مشکلش چیست ممنون راهنمایی کنید

 2. سلام ماشینم زانتیاست از ۲۱۵ بیشتر نمیره اما موتور جا داره میخواست بدونم دنده ۵ چه شماره ای خوبه ک بره؟ مرسی راستی دنده پنج خودش ۳۵/۴۷ فابریکه لطفن راهنمای درست بدین مرسی

 3. سلام، من پراید ۱۴۱ مدل ۸۸ دارم، حدود دو ماه پیش دیسک و صفحه کلاچ عوض کردم (دایکن) از نظر شتاب خیلی خوب شده ولی سربلایی حتی با شیب کم ماشین اصطلاحا تقه میزنه البته وقتی اینطور میشه که ماشین حدود یک ساعت در حال حرکت باشه. ممنون میشم راهنمایی کنید

 4. سلام، من سیتروئن c8 دارم‌
  نسبت به شتابش گاز اضافی میخورد تا اینکه تو یه سربالایی دیگه بالا نرفت و فقط گاز میخورد
  دنده اتوماتیک هست، ولی دیگه دنده هاش و دنده عقب هم کار نمیکنه، ماشبن روشن میشه، گاز میخوره، ترمز داره ولی دیگه راه نمیره، میشه بفرمایید دلیلش چیه؟

 5. سلام و وقت بخیر. هنگام توقف خودرو (خلاص بودن) صدای تق تق ریز متوالی از زیر پای راننده میاد و هنگامی که کلاچ را فشار میدی صدا قطع میشه. سمند مدل ۹۰. ایراد از چی میتونه باشه؟؟ ممنون

 6. سلام من سورن مدل ۹۱ دارم این جدیدآ توی سرعت ۱۰۰ کیلومتر زوزه میکشه سرعتم بیشتر یا کمتر میشه درست میشه کسی میدونه اشکالش از چیه ممنون میشم

 7. سلام پژو ۴۰۵ دوگانه سوز کارخانه ای مدل ۹۷ دارم و حدود ۸ ماه هست که تحویل گرفتم و یکدفعه در جاده که داشتم می رفتم صدای خورچ و خورچ از گیربکس شنیده می شد و تنها دنده ۴ بدون صدا کار می کند و بقیه دنده ها صدا زیاد هست و از زیر سینی ماشین هم روغن و احتمالا واسکازین ریخته اگر کسی اطلاعی در رابطه با ایراد اون داره لطفا راهنمایی کنه

 8. با سلام پراید ۹۱ دارم یکدفعه دنده چهار زد بیرون بقیه دنده ها به خوبی کار میکنه چکار باید بکنم خرجش چقدره

 9. سلام من پژو ۴۰۵ مدل ۸۹ دارم که قتی دنده ۵ کار میکنه با شل شدن پدال گاز دنده از جا درم میره و خلاص میشه البته دنده ۵ بدون صدا و راحت جا میره حالا اگه هر موقع خلاص کرد میتونم بزنم ۵ دوباره مشکلی نیس؟ اخه یه ۴۰۰ کیلومتری باید رانندگی کنم بعد میارمش پیش تعمیرکار

 10. با سلام من ام وى ام ٣١۵ دارم دیروز تو اتوبان بعد از سرعت کم کردن دوباره زیاد کردم دنده ۵ رفتم که دنده ماشین میپرید علتش چى هست ممنون میشم جواب بدین

 11. سلام
  علت اینکه در هنگام حرکت صدایی اضافی از موتور یا گریبکس در تمام دنده ها و حدودا در دور موتور ۳۰۰۰ الی ۳۲۰۰ به گوش میرسه چیست ؟ ممنون اگه پاسخ دهید

 12. سلام ماشین دنا دارم ۸هزار کارکرد
  موقع که کلاچ فشار میدم ول میکنم صدای میده مثل طقه میگن از خلاصی گیربکسه نظر شما چیه ایراد داره
  ممنون از راهنمای تشکر

 13. با سلام خدمت دوستان دو سال هست برلیانس اتومات h330 دارم بتازگی از دنده دو به سه و سه به چهار دنده ها زودتر تعویض میشن بقول معروف کلاچ ول میشه و ماشین حالت پرش داره روغن هیدرولیک رو هم سر موعد دفترچه راهنما عوض کردم مشکل حل نشد شمع صافی بنزین و ریست کامل ecu رو هم انجام دادم باز هم همون حالت داره در ضمن صبح ها بمدت ربع ساعت ماشین خنک است هندلینگ (تعویض دندها به نرمی انجام میشه) ممنون میشم راهنمایی کنید.

 14. سلام
  پارس ۸۸دارم. دنده دو ماشین میلرزه. تو سربالاییها لرزشش بیشتر میشه تا سرعت بره بالا همینجوریه. لطفا راهنمایی بفرمائید

 15. سلام، من در روز یک یا دو بار با دنده ماشین مشکل دارم، دنده ها نرم جا میخورند ولی بعضی اوقات وقتی دنده یک میزنم اشتباهی روی دنده سه میره، همیشه سعی میکنم تا دنده یک رو درست جا بزنم ولی باز دنده سه هست، در روز فقط یکی دوبار، خیلی هم نرمال جا میخوره. بقیه دنده ها بدون هیچ مشکل کار میکنند ولی با یک مشکل دارم. میشه کمک کنید تا مشکلش رو پیدا کنم

  1. اگه ماشینتون پژو یا سمند هست مشکل از لق شدن میل ماهک ها و خرچنگی دنده ست و معمولا پراید دچار این مشکلات نمیشه

 16. سلام
  من حدود یکساله که تیبا ۲ مدل ۹۳۰ از دست خریدم.بعد یک ماه متوجه شدم تو دنده عقب سربالایی دنده میپره اما جدیدا این حالت تو کفی هم پیش میاد. بعضی وقتها هم تو دنده یک بد جا میره و با اینکه کلاچ رو تا ته فشار دادی آب هویچ میگیره. آقا مشکل از گیربکس هست؟راه حل؟
  با تشکر

  1. شافت ورودی گیربکست رو عوض کن. شافت ورودی شما دور دنده اش زیاده باید کمتر از اون بزارین

  2. مشکل پریدن دنده عقب مشکل حادی نیست فقط ضعیف شدن فنر و ساچمه و نگه دارنده ی کشویی عقب هست اما اگر دنده یک صدا میده میتونه از دنده برنجی یک باشه اما با تعویض واسکازین و رگلاژ کلاچ هم شاید رفع بشه

 17. من یک ماشین ریو دارم همه چیز خوب ولی وقتی سرعت ماشین بالای ۱۰۰ میرسد صدای زور در گیر بس می دهد وقتی در همان سرعت پا را روی گاز بر میدارم صدا قطع شده کدوها ره که پا روی گاز گذاشته واز می دهم صدا شروع میشود.

 18. سلام ماشین من تیبا هست از امروز متوجه صدای تق تق مثل چکش شدم که با فشار دادن پدال گاز این صدا به گوش میرسه ولی وقتی پدال گاز رو ول میکنم یا کلاچ رو میگیرم صدا ول میشه به نظر شما از صفحه کلاچه یا گیربکس یا شایدم از پلوس ها

 19. سلام موتور و سیلندر ماشین آزرا ٢٠٠٩ رو تازه تعمیر کردم با تعویض سی وی تی، زنجیر تایم، اویل پمپ، فیلتر روغن گیربکس اما الان که یک هفته است ماشینو تحویل گرفتم بعضی وقتا هنگام تعویض دنده مثلا از ٢ به ٣ دوباره برمیگرده به ٢ و یا از ۴ به پنج فورا دنده به حالت قبل (یعنی دنده ۴) بر میگرده به نوعی دنده جا نمیره و بایستی دوباره سعی کنم، این اتفاق در حالت تیپ ترونیک راحت تر معلوم میشه، قبل از تعمیر اینگونه نبود! ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

 20. سلام خسته نباشین
  من پارس مدل ٩۶ دارم ۶٠٠٠ کیلومتر کار کرده امشب دنده عقب گرفتم افتادو تو جوب یکم به موتور فشار اوردم تا در اومد از جوب یکم دود از موتور بلند شد نیاز هست به یه تمیر کار نشون بدم

 21. سلام من با ال نود پریروز نزدیک ۱۲۰ تا تو جاده ساوه داشتم میرفتم که یه دفعه ی عابر اومد از جاده رد بشه منم حول کردم اومدم معکوس بدم دنده ۳ از دنده ۵ زدم دنده ۱ که ماشین خط ترمز هم انداخت و دور موتور رفت رو ۷ هزار اما سریع کلاچ رو گرفتم میخواستم ببینم به نظرتون برم یه جا نشون بدم گیربکس ماشین رو در این حالت به کجا فشار میاد و اینکه از دیروز تا الان صدای خاصی از ماشین در نمیاد ولی هنوز نگرانم

 22. سلام من یه پارس ۸۸ دارم وقتی ماشین دنده ۳ و ۵ هستش گاز رو که ول میکنم دنده یه تکون میخوره ولی رد نمیکنه مکانیک گفت دسته موتور زیر باطری پاره شده عوص کن درست میشه عوض کردم ولی تاثیری نداشت لطفا اگه میدونید کمک کنید ممنون

  1. طبیعی هست نیازی به تعویض دسته موتور هم نیست چون موتور موقع ول کردن گاز تکون میخوره بالطبع گیربکس و دسته دنده هم تکون میخوره

 23. با سلام، پژو پارس دارم، دیسک و صفحه کلاچ رو به تازگی عوض کردم، وقتی در یک سربالایی با شیب منفی ماشین قرار داره، دنده گیر میکنه و خلاص نمیشه، و زمانی که در سطح صاف ماشین در دنده عقب در حال حرکت هستش، با گرفتن پدال کلاچ صدایی از گیربکس شنیده میشه، صدای (تق)، بعد تعویض صفحه کلاچ هم پدال نرم تر شده و شتاب ماشین هم بیشتر شده،

  1. علت گیر کردن دنده رگلاژ نبودن صفحه کلاچه پیچ روی سیم کلاچ رو چند دور سفت کنی صفحه کلاچ آزاد شده و دنده گیر نمیکنه

 24. سلام
  علت نشتی آب از گیربکس چیه؟
  بله درست نوشتم نشت آب از گیربکس هنگام روشن بودن ماشین

 25. سلام من دنده عقب میرفتم، هنوز ماشین متوقف نشده بود سریع زدم دنده یک و کلا دیگه دنده ماشینم کار نکرد. یعنی نه یک میخوره نه هیچ دنده دیگه ای، بدون کلاچ هم حتی به راحتی بازی میکنه و هر طرف میره و هیچ تاثیری هم نداره. به نظرتون چ کار شده. ۴۰۵ هست ماشینم

 26. با سلام
  واقعیت نمایندگی در کیلومتر ۳۰۰۰۰ روغن گیربکس عوض کردن و بعد متاسفانه ماشین در تعویض دنده مشکل پیدا کرد و با یک تقه شدید دنده جا میرفت بعد ماشین شروع به حرکت می نمود…. تا اینکه بعد از مدتی دو ماهه کار به جایی کشید که اصلا ماشین در دنده حرکت نیمکرد. … تشخیص نمایندگی فاجعه بود…. خودم دوباره یه مهندس مکانیک که کار و تخصصش ماشین های چینی بود
  گفت روغن گیربکس با دستگاه اتوماتیک عوض کن…. فشار روغن متاسفانه ۵ بود و با ابتدا روغنی قبلی تعویض و مجددا گیربکس با کینر و روغن شستشو داد و در نهایت بهترین روغن جایگزین و فشار روغن به ۲ رسید و ماشین مشکلش رفع گردید. اما فقط صبح ها که روشن میکنم و دنده میذارم که حرکت کنم ماشین حرکت نمیکند. باید یکی دو بار دنده عقب کنم تا در نهایت حرکت نماید…
  در دنده عقب اصلا مشکل نیست و ماشین همیشه حرکت میکند.
  جناب مهندس خواهشا مشکل چیه؟؟؟؟؟ خودم میدونم مشکل جزیی و تشخیص آن کار سختی است…

 27. سلام ۲۰۶ TU5 مدل ۹۳ دارم که صفحه کلاچ و دوشاخه بهینه و سیم کلاچ همراه با بلبرینگ عوض کردم بعد از این ها هنوز یه صدای جیر جیر موقعی که ماشین رو روشن میکنی و پدال گازو فشار میدم از سمت پدال کلاچ میاد وقتی به مقدار کمی پا روی پدال کلاچ میزارم این صدا قطع میشه. در ضمن موقعی که ماشین روشن هست وقتی به دوشاخه محلی که سیم کلاچ متصل میشه نگاه میکنی لرزش داره. باید چکار کرد.

  1. اقا یه سوال من ۴۰۵ اتاق slx 88 دارم دنده ۴ ۱۸۰ پر میکنه دنده ۵ همون ۱۸۰ بیشتر نمیره دلیلش چیه اگر بیوفته سر پاینی زوری ۱۹۰بره دنده ۵. انگار تاثیر نداره ۵. فقط صدا رو کم مبکنه

 28. اصن علائم خرابی دنده دیشلی چجوریه چه اتفاق های میوفته برای ماشین در ضمن من عید هوزینگ و دیس صفحه عوض کردم کله پولوس رو هم عوض کردم و ارتفاع زیادی ب ماشین دادم یکی بهم گفته چون زیاد خوابوندی دهنه پلس باز شد و پولس میزون نیس میتونه بخاطر ارتفاع باشه ایراد؟؟؟؟؟

 29. سلام من ی پراید ۱۳۲ مدل ۸۹ دارم من قبلا سه شاخ پولوس خرد کردم جوری بود ک نیم کلاچ میکردی ماشین تق تق میکرد جوری ک داشبورد میخواست از جاش کنده بشه ولی حرکت نمیکرد بعد چهار ماه ی همچین حالتی برام پیش اومد با این تفاوت ک پر شتاب میخوام برم این حالت برام پیش میاد ب ی مکانیک نشون دادم گفت ایراد از دیشلی هستش ولی من احساس میکنم ک از پولوس هست ایراد بنظر شما ایراد چیه خواهش میکنم کمک کنید چون سرباز هستم پول ندارم درستش کنم لطفا کمک کنید اینم بگم ک دنده هام همش به راحتی جا می ره امروز این اتفاق افتاد برام لطفا کمک کنید

 30. با سلام ماشینم پراید ۸۴ گریبکیس دادم تعمیر اووردم بستم رو ماشین همه دنده ها خوب فقط عقب هیچ جور جا نمی ره مشکل چیی میتونه باشه
  ممنون میشم اگه جوابم بدی

 31. سلام و خسته نباشید. من یه رانا دارم که دیروز رفتم تعویض روغنی، روغن واسکازین رو هم گفتم عوض کرد، منتها قبل از ریختن روغن یادش رفت پیچ کارتل رو از زیر ببنده و تمام روغن واسکازین خارج شده بود و من ۲ کیلومتری با ماشن تا منزل اومده بودم و مکشلی هم توو تعویض دنده نبود، که خود تعویض روغنی فهمید و تماس گرفت و اومد در خونه پیچ رو بست و ۲ لیتر دوبار روغن ریخت… میخواستم بدونم مشکلی واسه جعبه دنده یا گیربکس پیش نمیاد؟

 32. سلام. خسته نباشید
  من mvm315 دارم… گیربکس ماشینم رو کامل عوض کردم دیسک و صفحه و فرایویل و حتی سیم دنده هم تعویض کردم بخاطر اینکه اب جوش از ژنت پاره شده ریخت روش و کاملا گیر کرد و از اون روزی که سیم دنده تعویض شد من دیگه نتونستم دنده ماشینم رو مثل اول جا بزنم و حتی بعضی اوقات اصلا جا نمیرود و اصلا دیگه معکوس نمیتونم بکشمو گاه وقتی اگه خیلی خیلی یواش برم و زود دنده عوض کنم شاید یکم بتونم براحتی دنده رو جا بزنم … و دوباره دسیک و صفحه و بلبرنگ رو تعمیرکار تعویض کرد ولی بازم خرابتر شد حالا تورو ۷دا کمکم کنید باید چکار کنم به تمام تعمیرکارها و نمایندگی ها نشون دادم راستی پمپ کلاچ بالا و پایین رو هم تعویض مردم و هواگیری کردم بازم خوب نشد… تورو کمک کنید دیگه از بس الکی وسیله عوض کردم بی پول شدم…. ممنون از سایت عالی شما…. لطفا عاجزانه کمک میخوام

 33. سلام… ماشینم در دنده دو بین دور موتور یک و نیم تا دو یه صدای جیر جیر میده که گاز بیشتر یا کمتر کنم قطع میشه… از لنت و بلبرینگ چرخ هم نیست چون عوض کردم. از طرف چرخ جلو شاگرد میاد… کسی دلیلشو میدونه

 34. با سلام ماشین من پراید مدل ۸۹ هست. تا سال ۹۴ گیربکس تعمیر نکردم. بدلیل روغن ریزی از کاسه نمد ته پلوس به تعمیرگاه رفتم ولی ته پولس داخل گیربکس گیر کرده بود که مجبور شدن پوسته گیربکس را بشکونن. هزار خار ته پلوس هم له شد بعد از تعویض پوسته و ته پلوس لرزشی در همان قسمت احساس می شود که از آن به بعد هر سه ماه یکبار بلبرینگ های شفت گیربکس خراب می شوند. آیا دلیل خرابی می تواند از ته پلوس باشد یا تعویض پوسته گیربکس یا جنس قطعات

 35. با سلام، من پراید ۸۷ دارم که یکی دو هفته ست یکم دنده هاش درشت جا میخوره و دقت که میکنی دنده ۱ و ۲ کمی صدا میده رفتم پیش گیربکس کار گفت دنده ۱ و ۲ کمی زوزه پیدا کرده آیا امکان رفع کامل صدای گیربکس امکان داره یا نه چون تعمیرکاره می گفت بهتره دستش نزنی

 36. سلام خسته نباشید من یه پراید ۸۸ دارم دسته دنده خیلی خلاصی داره چطور می تونم خلاصی شو بگیرم شنیدم از بوش هاشو میل ماهک ولی نمیدونم بوشو میل ماهک کجاست که بخوام درستش کنم و اینکه میل لیور ممکنه خراب بشه سوالم دومم اینه که تو ترافیک وقتی توقف می کنی و دوباره حرکت می کنی ماشین به لرزه می افته تو سربالای نیم کلاچ میکنی خیلی میلرزه

  1. سلام، در مورد بوش میل ماهک که باید گیربکس باز بشه، ولی در مورد لرزش در موقع حرکت به احتمال زیاد فنرهای صفحه کلاچ جمع شدن و باید دیسک و صفحه تعمیر بشه عزیز

 37. سلام
  خودروی من ال نود
  دنده پنج با صدا جا میخوره و دنده عقب با مشکل یعنی اول دنده ۴ بزنم بعد دنده عقب. کلاچ هم سفته

 38. سلام خودوری من اتوماتیک و کیا سراتو آپشنال مشکلی که واسش پیش اومده گیربکس بصورت خود به خود در حالت تیپ ترونیک یعنی تعویض دستی قرار میگیره و من بصورت دستی باید گیربکس باز در وضعیت d یا اتومات قرار بدم میشه راهنمایی کنید خودور۲۵۰۰ کیلومتر راه رفته

 39. سلام ۴۰۵ دارم دنده سخت جا می افتاد تعمیرکار گفت روغن گیربکس عوض کن خوب میشه نشد دیسک صفحه عوض کردم باز نشد لطف کنید علت سخت افتادن دنده را توضیح دهید

 40. سلام ماشین بنده دنا هست صبح ها که ماشین و روشن میکنم یه صدای تق تق از ناحیه گیربکس میاد پدال کلاچ رو که میگرم بی صدا میشه پدال و رها میکنم دوباره صدا شروع میشه فقط موقعی که موتور سرده اینجوریه بعدا خیلی کم میشه واسکازین و چک کردم تکمیل بود ایران خودرو رفتم گفتن مشکل از دیسک و صفحه کلاچ هست دیسک و صفحه کلاچ دمپر دار سفارش دادند بنظر شما اونا درست میگن. سپاسگزارم

 41. سلام پروتون اتومات ویرا دارم مدتی است هنگام عوض کردن دنده از خلاص به D و از خلاص به R ضربه میزنه طوری که فکر میکنی ماشینی از پشت سر بهت میزنه
  بقیه دنده ها کاملا سالم هستند لطفا راهنمایی کنید.

 42. سلام جک اس ۵ اتوماتیک دارم وقتی که ماشین رو تو دنده پارک میزنم باز ماشین حرکت میکنه و یگ صدای تق تق ریز هم روی یک ریتم ثابت به گوش میرسه آیا این مشکل خیلی جدی است یا اینکه به راحتی رفع میشه

 43. سلام خسته نباشی. لطفا جواب بدید. یه پژو ۴۰۵ دارم مدل ۹۴. وقتی میرم دنده سه بعضی موقعه ها که از دست اندازی رد میشم یا دنده مرده میرم با دنده سه. دنده سه برمیگرد به حالت خلاص. لطفا جواب بدید

 44. توی ماشین اگر از حالت خلاص بخوایم بزنیم دنده یک، در هنگام درگیری ماشین شروع به لرزیدن میکنه مشکل از کجاست؟ (فرض: نحوه ی کار راننده کاملا درست است). هدف ما طراحی دیسک و صفحه است (دیسک و صفحه ی طراحی شده توسط ما چه ایراداتی میتونه داشته باشه؟ و اینکه آیا ممکنه ایراد از قطعه ی طراحی شده ی ما نباشه؟ و اگر نبود ایراد از کدوم قطعات میتونه باشه؟) . (خودرو پژو ۴۰۵، سمند و یا پراید)
  با تشکر

 45. سلام دوستان. کمک کنید لطفا. پراید مدل ۹۰ دارم توی دنده یک و دو ماشین صدای زوزه میده انگاری توی زوره. بعدنم هر دنده که جا میزنی یه خورده خلاصی داره. علت چیست؟ با تشکر

 46. سلام
  من وقتی میخوام دنده رو از یک به دو تغییر بدم یا از سه به دو معکوس بکشم صدا میده فقط هم دنده ی دو صدا میده ووقتی که یکی دو کیلومتری باهاش میرم و ماشین گرم میشه دیگه هنگام تعویض دنده از یک به دو ومعکوسش صدا نمی ده مشکلش چی میتونه باشه ؟

 47. سلام دنده های جلو بدونه هیچ مشکلی کار میکنن ولی دنده عقب وقتی میخوای باسرعت بالا بری از جاش در میاد ماشین تیبا هست مشکلش چیه؟ ممنون میشم اگه هزینشم بگید

  1. باید بررسی بشه که ماشینتون ضربه نخورده باشه چون تصادف و باز شدن شاسی از هم این علت رو به‌وجود میاره. تنظیم نبودن دوشاخه کلاچ هم میتونه باشه

 48. سلام ماشین من ۲۰۶sdمدل۹۰هستش
  مواقعی درحالت روشن بودن دنده سفت میشه و نمیشه روی هیچ دنده ای رفت و اون لحظه کلاچم می‌گیرم از طرفش صدا می یاد ایراد ازچیه ؟کلافه شدم

 49. سلام ماشین من ریو هست وقتی تو دنده هست بدون این ک کلاچ رو بگیرم میتونم خلاص کنم
  ولی وقتی پام رو گاز باشه نمیشه اگه پامو بردارم از رو گاز میتونم دوباره خلاص کنم بدون گرفتن کلاچ
  علت از چیه؟

  1. سلام این طبیعیه و بین رانندگان دیزل به تعویض دنده بدون کلاچ معروفه در مواقعی که کلاچ نداره ماشین میشه با روش تنظیم دور موتور دنده هارو اضافه یا کم کرد

   1. سلام ماشین من پراید هست دوگانه هست وقتی دنده خلاص هست گاز کم میشه باز به حالت اول در میاد میشه بپرسم از چیه

  2. سلام خدمت دوستان
   من در مورد فنی بخشی میدونم
   بیشتر ماشین ها اینجورن
   وقتی گاز میدی درگیری گیربکس با موتور بیشتر هستش خلاص نمیشه

 50. سلام خسته نباشید یه وانت پیکان مدل ۹۳ بنزینی دارم ۴۰ تا کارکرد واقعی هست بخار که اصلا ندارد اگزوز هم یه ضره دود یا چرب نیست ولی روغن تا روغن ۲لیتر روغن کم میکنه علتش چیه؟! خودمم هنگ کردم. ممنون میشم اگه یه جواب عالی و کامل بهم بدین منتظرم.

  1. ماشین من با سرعت ۱۰۰ به بالا صدای عووووووو میداد و هلی کوپتر !
   لاستیک رو عوض کردم درست شد.

 51. سلام خودرو سمند دنده عقب که میندازم ، خودرو حرکت نمیکنه ، ولی کلاچ رو رها کنم خاموش میشه ، در همین شکل دنده عقب قفل میشه و اصلا خلاص نمیشه ، جالبه در عین اینکه خودرو در دنده عقب که قفل شده و خلاص نمیشه ، استارت بزنم استارت میخوره سفت ولی خودرو روشن نمیشهد، برای رفع عیب باید یک نفر رو بزارم پشت فرمون ، ترمز دست رو بخوابونم ، و خودم چرخ ماشین رو به عقب و جلو هل بدم تا اون شخص بتونه دنده رو خلاص کنه ،، و این مشکل اکثرا در جاهایی که زمین شیب داره یا سربااایی یا سرازیری است اتفاق میوفته ، کلاچ و صفحه سالم و حتی اونو رگلاژ کردم و بالاتر اوردم ، ریور دنده رو عوض کردم اما تاثییری نکرد ، عیب از کجاست ؟

   1. سلام پراید ۸۴ دارم در حال حرکت صدای تق تق داره وقتی کلاچ میگیرم قطع میشه صدا بلبرینگ و برنجی رو عوض کردم ولی باز صدا داره علتش چی میتونه باشه واقعا گیج شدم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط