وظیفه کلیه ها در بدن چیست؟

تبلیغات

انسان دارای دو کلیه است که در زیر دیافراگم، عقب روده ها و طرفین مهره های کمر در محلی به نام جایگاه کلیه قرار گرفته اند. کلیه، لوبیایی شکل و به رنگ قهوه ای مایل به قرمز است. هر کلیه حدود 11 سانتیمتر طول، 5 سانتیمتر عرض و 2.5 سانتیمتر ضخامت دارد. وزن هر یک از کلیه های ما حدود 150 گرم است. اما آیا می دانید وظیفه کلیه ها چیست؟

مهم ترین وظیفه کلیه ها، تصفیه خون است. خون، مواد نیتروژن دار، زاید و دفعی سلول ها را در بر می گیرد و با خود حمل می کند. خون در حال گردش در بدن از کلیه ها می گذرد. کلیه ها مواد زاید و دفعی را از خون جدا می کنند. میزان آب و اسیدیته و سایر ترکیبات شیمیایی خون نیز در کلیه ها تنظیم می شود. برای مثال اگر میزان قند، نمک یا آب خون بیشتر از حد طبیعی باشد، کلیه ها مقدار اضافی آن را از خون می گیرند. این مواد زاید به ادرار تبدیل می شوند. به این ترتیب کلیه ها موجب تصفیه خون و تنظیم مقدار ترکیبات شیمیایی آن می شوند.

هر کلیه دارای تعداد زیادی مویرگ خونی است. وقتی خون از این مویرگ ها عبور می کند، اوره، آب و مواد زاید موجود در آن جدا می شود و درون لوله هایی به نام نفرون می ریزد. روزانه حدود 200 لیتر خون از کلیه ها عبور می کند. مایعی که در نفرون ها باقی می ماند، ادرار است. پس از آن، ادرار درون کیسه ای به نام مثانه می ریزد و تا زمان دفع در آنجا باقی می ماند. هر یک از ما روزانه در حدود 1.5 لیتر ادرار از بدن مان دفع می کنیم.

بیماری کلیه ها یا هر نوع اختلال در کارکرد آنها برای بدن بسیار خطرناک است. اگر کار کلیه ها مختل شود، مواد زاید موجود در خون افزایش می یابد. فردی که کلیه هایش کار نمی کند، بیش از چند روز زنده نمی ماند. به همین دلیل هر گونه بیماری یا ناراحتی کلیه را باید جدی گرفت و درمان کرد. برای آنکه کلیه هایی سالم داشته باشیم، بهتر است روزانه 8 تا 10 لیوان آب بنوشیم.

تبلیغات
حراج پیراهن مردانه با بهترین قیمت و پرداخت درب منزل در های یو شاپ

منابع

مقاله علمی و آموزشی «وظیفه کلیه ها در بدن چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا