درمان های خانگی دندان قروچه

دندان قروچه یا بروکسیسم اصطلاحی پزشکی است که معمولاً افراد، شب ها و در خواب دچار ساییدن و فشردن دندان ها به یکدیگر می شوند. این اختلال در صورتی که به موقع درمان نشود، موجب تحلیل رفتن لثه ها، ساییده شدن دندان ها و در نهایت لق شده آنها می شود. در بلندمدت سلامت فک ها را به خطر می اندازد و گاهی در انواع پیشرفته آن مفاصل فک و گردن را هم درگیر می کند.

در بیشتر موارد علت بروز بروکسیسم شبانه ناراحتی های عصبی، خشم و استرس است اما علاوه بر بیماری های عصبی، گهگاه این اختلال را نشانه ابتلا به بیماری های خاص و نادر مانند پارکینسون و… می دانند.

دندان قروچه می تواند به دندان آسیب برساند، اما نگران نباشید. شما می توانید این مشکل را با داروهای خانگی و یا کمک دندانپزشک کاهش دهید. اگر می خواهید با راه های خانگی متوقف کردن دندان قروچه آشنا شوید، دو گام در پیش رو دارید.

گام اول: تایید دندان قروچه

1) دندان قروچه در شب اتفاق می افتد.

2) برخی از علائمی که دندان قروچه در شب را نشان می دهند:

  • سر درد و کسل بودن
  • درد فک
  • حساسیت دندان به گرما، سرما و مسواک
  • التهاب لثه
  • زخم در داخل گونه ها به دلیل گاز گرفتن

3) اگر شخصی در کنارتان می خوابد، از او سوال کنید که تا به حال صدای دندان قروچه از شما در خواب شنیده است؟ و یا صدای خواب خود را ضبط کرده و سپس گوش دهید.

4) اگر فکر می کنید دندان قروچه دارید، به دندانپزشک مراجعه کنید. دندانپزشک ها می توانند با بررسی دهان و فک، نشانه هایی از دندان قروچه را مانند پوسیدگی دندان های پایین تشخیص بدهند.

پس از تشخیص دندان قروچه می توان با کمک برخی داروهای خانگی آن را کنترل کرد و یا برای درمان های حرفه ای به دندانپزشک مراجعه نمود.

گام دوم: داروهای خانگی

1) استرس خود را کاهش دهید. استرس یکی از علل عمده ی دندان قروچه است. بنابراین اولین هدف شما باید از بین بردن استرس خود باشد. شما می توانید استرس خود را با ورزش کاهش دهید و همچنین خوب غذا بخورید. خوردن سه وعده غذا در هر روز برای سلامتی و تعادل لازم است. متدهای موسیقی درمانی، یوگا و ریلکسیشن، بهترین روش برای دور کردن تنش های عصبی می باشند.

2) کافئین را از رژیم غذایی خود حذف کنید. نوشیدن نوشابه، قهوه و نوشیدنی های انرژی زا را متوقف و بیش از حد شکلات نخورید. کافئین یک محرک است و زمانی که شما نیاز به استراحت ذهن و عضلات فک دارید – بخصوص در شب – آن را مشکل می کند.

3) از جویدن های بی مورد غیر غذایی خودداری کنید. از عادات مربوط به استرس تمایل به جویدن مداد و یا آدامس است. این عادت را به آرامی کنار گذاشته و فراموش کنید.

4) مکمل های کلسیم و منیزیم را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. کلسیم و منیزیم برای عملکرد عضلات و سلامت سیستم عصبی لازم می باشند. اگر شما به اندازه کافی از این دو نداشته باشید، ممکن است به مشکلاتی مانند فشردن بیش از حد دندان ها، تنش و مشکلات عضلانی دچار شوید.

5) قبل از خواب و برای کاهش استرس و خوابی راحت تر می توانید:

  • عضلات گردن، شانه و صورت را با کمک انگشتان و کف دست، با حرکت دایره ای ماساژ دهید.
  • قبل از خواب به موسیقی های آرام بخش گوش دهید.
  • حداقل یک ساعت قبل از خواب، تلویزیون و کامپیوتر را خاموش کنید.
  • قبل از خواب پارچه ای خیس و گرم را روی گونه های خود قرار دهید تا عضلات فک کمی شل و آرام شوند.

با تمام پیشرفت علم، هنوز عوامل قطعی دندان قروچه مشخص نیست. اما یکی از مهم ترین عوامل آن را می توان استرس دانست. در صورت تشخیص دندان قروچه تا یک ماه این درمان های خانگی را انجام دهید و در صورت عدم دریافت جواب به دندانپزشک مراجعه نمایید. سلامتی شما آرزوی ما است.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «درمان های خانگی دندان قروچه»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقالات وب سایت WikiHow به عنوان منابع اصلی مورد استفاده قرار گرفته اند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا