پزشکیمجله چرا و چگونه؟

چرا بدن جوش می زند؟

تبلیغات
راهنما و نیازمندی های رایگان خرید و فروش، استخدام و خدمات در ایران

می خواهیم با دو نوع جوش آشنا شویم:

  1. جوش های چرکی
  2. جوش های چربی

هیچکس دوست ندارد که در صورت یا نقطه ی دیگری از بدنش جوش های چرکی یا جوش های چربی در آید. به همین دلیل است که خیلی ها علاقمند هستند بدانند جوش ها چرا به وجود می آیند و چگونه می توان از بروز آنها جلوگیری کرد؟

منشاء جوش های چربی را باید از «پیاز مو» بدانیم. پیاز مو مانند یک کیسه ی کوچک است که گاهی از اوقات غده های چربی زا با ترشح ماده ی چربی، آنها را پُر می کنند. زمانی که یک پیاز مو پُر می شود، روی سطح پوست بدن چیزی شبیه یک جوش نمایان خواهد گردید. این را جوش چربی می نامند.

اما جوش چرکی یک نقطه ی برجسته از سطح پوست بدن است که معمولاً مقداری چرک در درون آن انباشته شده است. در حالی که علت پیدایش جوش های چربی را به آسانی می دانیم ولی برای بیان منشاء جوش های چرکی، اندکی با دشواری روبرو هستیم؛ زیرا در پیدایش آن، عوامل گوناگونی دخالت دارند.

گاهی ممکن است علت جوش چرکی، خوردن یک غذای نامناسب باشد و گاهی ممکن است اختلال در کار غده های بدن موجب آن گردد. گاهی هم عفونت های پوستی سبب بروز آن می باشد.

علاوه بر اینها، گاهی جوش چرکی نشانه ای از یک وضع آشفته ی جدی در پوست بدن است که رو به گسترش یافتن گذارده است. ولی گاهی نیز جوش چرکی علامت این می باشد که بیماری دیگری در بدن به وجود آمده است. به همین دلیل است که معمولاً سفارش می کنند هرگاه شخصی در بدن خویش جوش های متعددی مشاهده کرد، حتماً به پزشک مراجعه کند.

اگر علت بروز جوش، وجود یک نوع بیماری در بدن باشد، دیگر در چنین صورتی مالیدن دارو روی جوش نه تنها فایده ای ندارد بلکه چه بسا ممکن است آسیب مهم دیگری بر پوست وارد آورد. جوش را به هیچ وجه نباید فشار دهید یا به اصطلاح بترکانید. زیرا این کار دهانه ی جوش را باز می کند و باکتری ها از آن طریق به آسانی وارد بدن می شوند.

جوش جوانی نیز به جوش هایی گفته می شود که در سال های بلوغ و دوره ی نوجوانی روی پوست بدن ظاهر می شوند. در چنین مواردی مشاهده می شود که انواع مختلف جوش (جوش چربی، جوش چرکی، کیست، تاول و جوش های ریز) در نقاط مختلف بدن نوجوان پدیدار می شوند.

گرچه علت جوش جوانی در افراد گوناگون متفاوت است ولی گاهی خوردن بعضی از غذاها سبب بروز آن می شود؛ گاهی نیز خوب کار نکردن بعضی از غده های داخلی بدن موجب می گردد که جوش ها روی پوست بدن ظاهر شوند.

برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.

مقاله علمی و آموزشی «چرا بدن جوش می زند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو چرا و چگونه، نوشته ی آرکادی لئوکوم و ترجمه سعید درودی از انتشارات بهزاد، منتشر شده در ۱۳۹۱ با شابک ۸-۵۷-۵۹۵۹-۹۶۴ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

برچسب ها
تبلیغات
فروشگاه شارژ، محصولات مجازی و خدمات بر خط های یو

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط