وظیفه روده در بدن چیست؟

روده بخش اصلی دستگاه گوارش است و در انسان از لوله ای 9 متری تشکیل می شود که از معده تا مخرج امتداد دارد. قسمت عمده ای از عمل گوارش که شامل تجزیه و شکسته شدن غذا به مواد ساده و قابل جذب برای بدن است، در روده رخ می دهد.

روده در تمام طولش از ورقه ها یا لایه های ماهیچه ای پوشیده شده است. ماهیچه ها به شکل موجی منقبض می شوند تا غذای در حال گوارش را درون روده به جلو برانند. این حرکت را حرکت دودی می نامند.

روده بر اساس نقاط جذب غذا و تولید آنزیم، به نواحی مشخصی تقسیم می شود. بخش انتهایی روده را کولون پهن تشکیل می دهد که محل جامد شدن باقی مانده مواد غذایی و تبدیل آنها به مدفوع است. در انتهای کولون نیز راست روده قرار دارد که مدفوع موقتاً درون آن ذخیره می شود تا زمان تخلیه آن فرا رسد.

بطورکلی فرآیند گوارش در دهان آغاز می شود. وقتی غذا به انتهای روده باریک (ایلئوم یا تهی روده) می رسد، شیره های گوارشی و آنزیم ها آن را کاملاً به مواد غذایی ساده و اصلی تجزیه کرده اند. تقریباً تمام فرآیند جذب غذا، درون روده کوچک انجام می گیرد. مواد زائد و آب اضافی به روده پهن منتقل می شوند.

تبلیغات
خرید شارژ تلفن همراه، شارژ مستقیم، کارت شارژ ، شارژ وایمکس ایرانسل، گیفت کارت، آنتی ویروس و پرداخت قبوض

منابع

مقاله علمی و آموزشی «وظیفه روده در بدن چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب Kingfisher Science Encyclopedia، تالیف Catherine Headlam ترجمه محمود سالک از نشر Kingfisher Books، منتشر شده در ۱۹۹۱ با شابک ۹۷۸۰۸۶۲۷۲۸۵۳۳ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا