میگرن و راه های کاهش سردردهای میگرنی

میگرن از آن سردردهای کلافه کننده است که گاهی مبتلایان را تا چند روز در بستر بیماری می اندازد. بسیاری از افرادی که دچار میگرن می شوند، حداقل دو علامت را دارند:

  1. درد در کناره های سر که بین 4 ساعت تا 3 روز طول می کشد.
  2. جریان تپشی که با حالت تهوع و حساسیت به نور یا صدا همراه است.

اگر خود یا اطرافیان تان میگرن داشته باشید، احتمالاً در زمان عود سردردهای میگرنی، خوابیدن و استراحت چند روزه در فضای تاریک را بهترین روش برای درمان می دانید.

اگرچه این کار یکی از بهترین اقدامات است، با این حال شما می توانید با روش های دیگری نیز آشنا شوید و از این دردها، رها گردید.

محرک ها را پیدا کنید.

سعی کنید هر بار که دچار سردرد شُدید، بنویسید که در حال انجام چه کاری بودید و 24 ساعت قبل از آن چه خورده و نوشیده اید. عوامل مضر احتمالی می تواند تغییرات هورمونی، سیگار کشیدن، نور زیاد، کافئین، غذاهای حاوی نیترات ها و ترکیبی به نام تیرامین باشد. اگر بتوانید الگویی برای خودتان مشخص کنید و بعد عوامل محرک را از آن جدا نمایید، تاثیر خوبی در پیشگیری از بروز آن خواهید گذاشت.

آلرژی ها را کنار بگذارید.

متخصصان هنوز از این مسئله مطمئن نیستند که چرا اکثریت افرادی که دچار میگرن می شوند، آب ریزش بینی دارند؟ یا چرا میگرن در افرادی که دچار آلرژی های بینی هستند، دو تا سه برابر بیشتر رخ می دهد؟ اما یکی از حدس ها در این زمینه می گوید که مواد التهاب زا که طی حمله آلرژی منتشر می شوند منجر به تحریک عصب سه شاخه خواهند شد، در واقع اولین عامل محرک درد میگرن که باعث می شود سردردها به شدت بیشتری رخ دهد. بنابراین بهتر است آلرژی هایتان را با استفاده از استروئیدهای بینی، آنتی هیستامین ها یا آمپول های ضد آلرژی مهار کنید تا با این کار علائم سردرد همراه با آن کاهش یابد.

الکتریسیته بگیرید.

تکنیک های پالس الکتریکی جالب ترین پیشرفت در زمینه درمان میگرن می باشد. دستگاهی به نام Cefaly که شامل یک سربند است و جریان خفیف الکتریسیته را به منظور تحریک شاخه بالایی عصب سه شاخه به مغز می فرستد. ایجاد این جریان به معنای افزایش اندورفین و مسدود شدن سیگنال های درد در سیستم عصبی بدن است. البته این روش را باید با مشاوره و مشورت متخصص بررسی کنید.

مُسکن های مفید

تجویز تریپتان هایی مانند سوماتریپتان با نام Imitrex و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) مانند ایبوپروفن و ناپروکسن به افراد کمک خواهد کرد تا از این سردردها خلاص شوند. داروی دیگر به نام Cambia را که نوعی NSAID هم هست، می توان برای درست کردن شربت مخصوصی در آب حل کرد. این ترکیب می تواند ظرف 15 دقیقه درد را تسکین دهد، اما هرگز در مصرف آن زیاده روی نکنید و بدون تجویز پزشک مصرف شان نکنید. لازم است بدانید همه این داروها می توانند باعث برگشت سردرد شوند و خطر سردردهای مزمن را افزایش دهند. پس به میزان مصرف دقت داشته باشید.

آدامس را کنار بگذارید.

تحقیقات نشان می دهد که جویدن آدامس یکی از علت هایی است که چرا بیماران نوجوان اغلب دچار سردردهای مزمن می شوند. محققان از 30 داوطلب نوجوان که دچار میگرن بودند خواستند که به مدت یک ماه آدامس نجوند. علائم میگرن در همه آنها به جزء 4 نفر بهتر شد و در 19 نفر از آنها درد به کلی از بین رفت. در واقع داستان از این قرار است که جویدن آدامس بر مفصل فک گیجگاهی فشار وارد می کند که این فشار باعث تحریک سردرد می شود.

هر روز صبحانه بخورید.

وقتی صبحانه نمی خورید باعث فعال شدن هیپوتالاموس می شوید؛ ناحیه ای از مغز که قدرت غذا خوردن تان را کنترل می کند. هیپوتالاموس تحریک شده اصلاً چیز خوشایندی نیست. این وضعیت شرایط حمله میگرنی را فراهم می کند.

آمار امگاها را داشته باشید.

ماهی چرب و منابع گیاهی مانند تخم چیا سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 هستند که به ترکیباتی تبدیل می شوند که سیگنال دهی درد را در سیستم عصبی مختل می کنند. علاوه بر این، اسیدهای چرب امگا 6 در ذرت و روغن سویا به ترکیبات تشدید کننده درد تبدیل می شوند. بدن ما به هر دو ترکیب نیاز دارد، اما رژیم غذایی ما اغلب امگا 6 زیاد و امگا 3 کمی دارد. افرادی که سردردهای مزمن دارند و رژیم غذایی شان حاوی امگا 3 بالا و امگا 6 کمتری است، ظرف 3 ماه می توانند وضعیت شیمیایی مغزشان را تغییر دهند و دوره سردردها را کوتاه تر کنند.

اگر دیدید میگرن سه تا چهار بار در روز شما را زمین گیر می کند و مجبور هستید بخوابید، بهتر است از داروهای مخصوص پیشگیری استفاده کنید. این داروها شامل مسدود کننده های بتا، داروهای ضد تشنج و حتی استفاده از روش بوتاکس است. (زمانی که به سر و گردن تزریق می شود.) داروهای ضد افسردگی در ارتباط با درمان میگرن مورد تایید قرار نگرفته اند و این داروها اغلب بدون برچسب خاصی روی شان مورد استفاده قرار می گیرند. هر یک از این داروها به شکل مختلفی تاثیر می گذارند، در واقع این قابلیت مشترک را دارند تا تحریک پذیری را در مغز کاهش دهند و این کار را با شل کردن رگ های خونی یا کاهش واکنش سیستم عصبی نسبت به درد انجام می دهند. سلامتی شما آرزوی ما است.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «میگرن و راه های کاهش سردردهای میگرنی»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله وب سایت Prevention ترجمه شده توسط مجله سیب سبز، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا