خانه مان را چه رنگی کنیم؟

اگر تصمیم گرفته‌اید دستی به منزل‌تان بکشید، احتمالاً انتخاب رنگ یکی از دغدغه‌های اساسی شما است. اینکه مبل‌ها چه رنگی باشند و دیوارها چه رنگ، فرش‌ها چه ترکیب رنگی داشته باشند و سرویس چینی چه رنگی باشد، سوالی است که ذهن خیلی‌ها را به خود مشغول کرده است. هر رنگی تاثیر متفاوتی در فضای خانه و روحیه شما می‌گذارد، در نتیجه قبل از انتخاب آن، باید تاثیر کلی هر رنگ در منزل و البته رابطه آن با روحیه خودتان را بشناسید. هر رنگ با توجه به ویژگی‌هایی که دارد حس خاصی به خانه می‌دهد و برای فضای خاصی مناسب است. یادتان باشد این به این معنا نیست که باید همه دیوارها را یک رنگ بزنید. بهترین راه این است که از ترکیب چند رنگ هماهنگ و مورد علاقه‌تان استفاده کنید.

در این مقاله شما می‌توانید با حس و حالی که هر رنگ ایجاد می‌کند، آشنا شوید.

آبی: اگر دنبال آرامش هستید.

حس و حال

بندرت می‌توانید کسی را پیدا کنید که از رنگ آبی بدش بیاید. مهم‌ترین حسی که آبی به فضا می‌دهد آرامش و سردی است. در عین حال طیف‌های مختلف رنگ آبی می‌تواند حس‌های کاملاً متفاوتی به شما بدهد، مثلاً همانطور که آبی روشن آرامش شما را زیاد می‌کند و تمرکزتان را افزایش می‌دهد، آبی تیره می‌تواند در تقویت اعتماد به نفس موثر باشد. علاوه بر این موارد، این رنگ سرد است و می‌تواند فضایی که دارید را بزرگتر از چیزی که هست نشان دهد.

برای کجا

آبی می‌تواند برای اتاق خواب شما رنگ مناسبی باشد. بهتر است در اتاق خواب از طیف‌های خواب‌آور آبی، مثل لاجوردی یا آبی روشن چرک که به طوسی روشن متمایل می‌شود، استفاده کنید. برای سرویس بهداشتی هم آبی مناسب‌ترین رنگ است، چون علاوه بر اینکه فضای سرویس بهداشتی که معمولاً کوچک است را بزرگ نشان می‌دهد، به آن آرامش هم می‌دهد. در سرویس بهداشتی بهتر است از طیف‌های شبیه فیروزه‌ای استفاده کنید، زیرا به فضای شما انرژی می‌دهد. فقط دقت کنید آبی برای اتاق بچه‌ها مناسب نیست. سرمای این رنگ تحرک آنها را کم می‌کند. آبی برای آشپزخانه هم مناسب نیست، چون جلوی اشتهاء را می‌گیرد.

ترکیبات خوب

اگر می‌خواهید رنگ آبی پُر انرژی‌تری داشته باشید، بهتر است آن را با رنگ‌های شاد دیگر مثل قرمز یا زرد ترکیب کنید. در صورتی که می‌خواهید یک اتاق‌نشیمن زیبا داشته باشید، ترکیب آبی تیره با نقره‌ای را انتخاب کنید. اگر دنبال یک اتاق پذیرایی اشرافی هستید، ترکیب دیوارهای فیروزه‌ای روشن با مبلمان طلایی را امتحان کنید. حس فوق‌العاده‌ای به محیط می‌دهد.

قرمز: اگر می‌خواهید پُرهیجان‌تر باشید.

حس و حال

قرمز رنگ گرم و بسیار مهمی است. استفاده از آن به فضا هیجان و انرژی می‌دهد. اگر احساس می‌کنید فضای خانه شما کسل کننده شده، می‌توانید این رنگ را به خانه‌تان اضافه کنید. این رنگ به فضای شما عمق می‌دهد. فراموش نکنید استفاده زیاد از این رنگ امکان دارد شما را عصبی کند، پس در کاربرد آن اعتدال را رعایت کنید.

برای کجا

رنگ قرمز اشتهاء را زیاد می‌کند، برای همین است که در بسیاری از رستوران‌ها از این رنگ استفاده می‌شود. در نتیجه قرمز برای آشپزخانه مناسب است. گرمای این رنگ به درد اتاق‌نشیمن شما هم می‌خورد، چون باعث گرمی فضا می‌شود. فقط فراموش نکنید قرمز به دلیل تندی و تیرگی فضای شما را کوچکتر نشان خواهد داد. بنابراین اگر فضای کوچکی دارید، بخش کوچکی از دیوار را قرمز کرده یا فقط روی دیوار چند طرح به رنگ قرمز کار کنید.

ترکیبات خوب

هر ترکیبی حس متفاوتی به قرمز می‌دهد. مثلاً ترکیب قرمز با سبز فضا را شاد و بهاری می‌کند یا ترکیب آن با قهوه‌ای و نارنجی حس پاییز به خانه‌تان می‌دهد. ترکیب قرمز با سفید بسیار زیبا است و خانه شما را تبدیل به یک خانه کلاسیک، گرم و زیبا خواهد کرد. اگر می‌خواهید قرمز را در آشپزخانه استفاده کنید بهترین همراه برای آن زرد است.

سبز: اگر می‌خواهید سرزنده‌تر باشید.

حس و حال

رنگ سبز آنقدر آرامش‌بخش و سرزنده است که آن را برای اتاق‌ها هم استفاده می‌کنند. این رنگ باعث تمدد اعصاب شما می‌شود و باعث ایجاد حس امیدواری در اعضای خانواده خواهد شد. به علاوه این رنگ به‌راحتی در هر خانه‌ای می‌نشیند و می‌تواند فضاهای کوچک را بزرگتر از چیزی که هستند نشان دهد. البته نباید فراموش کنید استفاده از سبز تیره و کدر درست برعکس سبز روشن شما را افسرده خواهد کرد.

برای کجا

سبز برای تمام مناطق خانه رنگ مناسبی است. اما برای بعضی جاها مناسب‌تر است. برای مثال سبز برای اتاق کار رنگ کاملاً مناسبی است چون می‌تواند خستگی را از تن شما بیرون کند. استفاده از کمی رنگ سبز در ورودی خانه حس خوبی به شما و مهمانان‌هایتان در ابتدای ورود به خانه خواهد داد.

ترکیبات خوب

سبز به راحتی با رنگ‌های دیگر ترکیب می‌شود. بسته به اینکه می‌خواهید چه فضایی ایجاد کنید، می‌توانید سبز را با رنگ‌های دیگر ترکیب کنید. برای مثال سبز روشن اگر در کنار سفید قرار گیرد فضا را سرد می‌کند اما سبز در کنار قهوه‌ای و نارنجی خانه را گرم‌تر نشان خواهد داد. اگر دنبال ترکیب‌های شاد هستید یا می‌خواهید ترکیبات سبز را برای اتاق کودکان استفاده کنید، می‌توانید آن را کنار زرد یا بنفش بگذارید.

صورتی: اگر می‌خواهید عاشق‌تر باشید.

حس و حال

صورتی از گذشته رنگ شادی و احساسات عاشقانه بوده است. این رنگ حس شادی را به خانه شما می‌دهد و افسردگی و گوشه‌گیری را از شما دور می‌کند.

برای کجا

اولین جایی که با شنیدن اسم رنگ صورتی تصور می‌کنید اتاق دختربچه‌ها است. البته معلوم است که صورتی برای اتاق دختربچه‌ها بهترین رنگ است، بخصوص اگر آن را با رنگ‌های شاد دیگر مثل قرمز و زرد ترکیب کنید. اما این رنگ متفاوت و رویایی فقط برای اتاق دختربچه‌ها مناسب نیست. شما هم می‌توانید از ترکیب صورتی با قهوه‌ای برای رنگ‌آمیزی اتاق خواب‌تان استفاده کنید. فقط به یاد داشته باشید صورتی برای آشپزخانه مناسب نیست، زیرا اشتهاء را کم می‌کند.

ترکیبات خوب

صورتی همراه با قهوه‌ای و کمی سبز اتاق را شبیه شکوفه‌های بهاری رنگ‌آمیزی می‌کند و ترکیب مناسبی را برای اتاق‌نشیمن می‌سازد. ترکیب صورتی با سیاه و طوسی، فضایی عاشقانه درست کرده و ترکیب این رنگ با آبی روشن هم فضا را سرد می‌کند. اگر این سردی اذیت‌تان می‌کند، می‌توانید برای جلوگیری از آن کمی بنفش تیره یا سبز به آن اضافه کنید.

نارنجی: اگر می‌خواهید شادتر باشید.

حس و حال

رنگ نارنجی فضا را گرم و حس اعتماد به نفس و امنیت را در شما تقویت می‌کند. از همه اینها مهم‌تر نارنجی رنگ شادی و نشاط است و استفاده درست از آن مثل نوشیدن یک لیوان آب پرتقال تازه باعث سرزندگی در منزل شما می‌شود.

برای کجا

بهتر است از رنگ نارنجی در اتاق خواب استفاده نکنید، چون آرامش را از فضا می‌گیرد. به جای آن، نارنجی برای آشپزخانه و اتاق غذاخوری رنگ مناسبی است، چون اشتهاء را زیاد می‌کند و حسی صمیمی به فضا می‌دهد.

ترکیبات خوب

هر ترکیب یک حس متفاوت به این رنگ جادویی می‌دهد، مثلاً اگر دنبال فضایی مدرن هستید، می‌توانید دیوارها را نارنجی کمرنگ کرده و از وسائل سفید برای دکور کردن فضا استفاده کنید. اگر هم می‌خواهید فضای گرمی داشته باشید، می‌توانید نارنجی را با لوازم قهوه‌ای هماهنگ کنید. اگر دنبال فضایی شاد و سرزنده هستید، ترکیب نارنجی با آبی را امتحان کنید. فضای شما شبیه دریای تابستانی خواهد شد.

بنفش: اگر می‌خواهید با شکوه‌تر باشید.

حس و حال

بنفش حسی عاشقانه دارد. این رنگ حس‌های بد مثل ترس، مشغله‌های ذهنی و ناآرامی را از شما می‌گیرد و شکوه و آرامش را جایگزین آن می‌کند. توجه کنید بنفش تیره فضا را کوچکتر نشان می‌دهد.

برای کجا

رنگ بنفش برای بیشتر جاهای خانه مناسب است. برای طراحی یک اتاق مدرن با استفاده را رنگ بنفش، می‌توانید مثلاً یکی از دیوارهای اتاق را بنفش تیره کنید و از وسائل آبی یا قرمز برای تکمیل این ترکیب استفاده کنید. توجه داشته باشید بنفش برای آشپزخانه رنگ زیاد مناسبی نیست.

ترکیبات خوب

برای داشتن هر حسی می‌توانید از ترکیب خاصی با بنفش استفاده کنید. مثلاً اگر می‌خواهید به فضا آرامش دهید، می‌توانید دیوارها را یاسی کنید و آن را با قهوه‌ای ترکیب کنید. برای دکور کردن اتاق غذاخوری با بنفش بهتر است این رنگ را با قرمز ترکیب کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید، مثلاً می‌توانید از رومیزی بنفش و سرویس غذاخوری و شمع‌های قرمز استفاده کنید. ترکیب بنفش و صورتی برای اتاق دختران جوان بسیار مناسب است. بهترین ترکیب رنگی بنفش برای اتاق خواب، اضافه کردن نقره‌ای به آن است. همچنین ترکیب آن با طلایی هم فضا را باشکوه می‌کند و برای اتاق‌های پذیرایی لوکس گزینه مناسبی به حساب می‌آید.

زرد: اگر می‌خواهید امیدوارتر باشید.

حس و حال

زرد رنگ آغاز روز است. بنابراین حس شروع دارد و به خانه شما گرما و روشنی می‌دهد. شور، نشاط و امیدواری هم از دیگر موهبت‌های این رنگ زیبا است. زرد به دلیل روشنی و درخشندگی می‌تواند فضای شما را بزرگتر و روشن‌تر از چیزی که هست نشان دهد. به همین دلیل برای فضاهای کوچک که قرار است شاد نشان داده شوند رنگ مناسبی است.

برای کجا

زرد برای اتاق خواب مناسب نیست، چون ممکن است باعث بی‌خوابی شود. اما این رنگ برای اتاق ناهارخوری و نشیمن و تمام فضاهای دیگری که در آن خانواده قرار است دور هم جمع شوند مناسب است و به فضای شما حس صمیمیت و دوستی می‌دهد. اگر دوست ندارید دیوارهای نشیمن را زرد کنید، می‌توانید یک گلدان پُر از گل‌های زرد رنگ روی میز ناهارخوری بگذارید. مطمئن باشید همین کاربرد را خواهد داشت و زرد برای سرویس بهداشتی هم رنگ مناسبی است.

ترکیبات خوب

زرد به راحتی با رنگ‌های دیگر هماهنگ می‌شود و کمتر رنگی است که برای همراهی با آن مناسب نباشد. اما یکی از بهترین نمونه‌ها آبی است. ترکیب زرد و آبی ترکیب آسمان آفتابی است و زیبایی خیره کننده‌ای دارد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا