چگونه رنگ های مختلف ساخته می شوند؟

تبلیغات

رنگ مخلوطی از یک یا چندین پودر و یک مایع است. به پودر یا گَرد رنگی، «رنگ مایه» می گویند. مایع، رنگ مایه را در خود حل می کند و به آن امکان می دهد که روی سطوح پخش شود. در اکثر رنگ ها، مایع حاوی حلّال یا تینر است.

بطورکلی دو نوع رنگ مایه وجود دارد. رنگ مایه نوع اول موجب رنگین شدن رنگ می شود و رنگ مایه نوع دوم به آن استحکام می بخشد. برای ماندگاری و استحکام بخشیدن به رنگ از موادی مثل میکا، تالک و کربنات کلسیم استفاده می شود.

از انواع مختلف رزین، لاک الکل، پلاستیک، روغن ها و… می توان به عنوان مایع رنگ استفاده کرد. این مواد هنگام تماس با هوا خشک و سخت می شوند. به این ترتیب رنگ مایه به سطح مورد نظر می چسبد.

امروزه انواع مختلفی از رنگ ها مورد استفاده قرار می گیرند.

تبلیغات
خرید انواع کفش مردانه با بهترین قیمت و پرداخت درب منزل از های یو شاپ
  • معمولاً دیوارها و سقف ها را با رنگ های روغنی رنگ می کنند. رنگ های روغنی، وسائل چوبی و فلزی را در برابر پوسیدگی و زنگ زدگی محافظت می کنند.
  • از رنگ های پلاستیک در بنایی و برای رنگ کردن دیوارها استفاده می شود.
  • رنگ های لاک الکی غالباً برای رنگ کردن اتومبیل ها بکار می روند. این نوع رنگ ها محلولی از رزین ها در یک حلّال هستند. پس از رنگ کردن، حلّال خشک می شود.
  • امروزه رنگ هایی وجود دارند که در برابر آتش مقاوم هستند و از خسارات و صدمات ناشی از آتش سوزی می کاهند. از رنگ های مقاوم در برابر حرارت برای پوشاندن سطوح گرم و داغ استفاده می شود.

رنگ های متالیک حاوی مقادیری گَرد آلومنیوم یا برنز می باشند. در رنگ های لعابی میزان رنگ مایه نوع اول بسیار اندک است. از این نوع رنگ معمولاً در حمام و آشپزخانه استفاده می شود. برخی از رنگ ها نیز مخصوص رنگ کردن سطوح سیمانی هستند.

برای ساختن رنگ مقدار کمی مایع رنگ را داخل یک مخلوط کن مکانیکی بزرگ می ریزند. سپس رنگ مایه به صورت پودر یا گَرد به آرامی به آن اضافه می شود. به این ترتیب خمیری چسبنده و سنگین بدست می آید. پس از آن، خمیر وارد یک دستگاه آسیا می شود. این دستگاه، ذرات رنگ مایه را از هم جدا و بطور یکنواخت در تمام قسمت های مایع رنگ پخش می کند. در مرحله بعد، به آن تینر می افزایند تا رنگ به اندازه لازم رقیق شود. پس از آن، تَه رنگ را اضافه می کنند به این ترتیب دقیقاً همان رنگی که مورد نظر است بدست می آید. در آخرین مرحله، رنگ حاصله از میان یک صافی عبور می کند تا مواد اضافی، ذرات جامد یا گرد و خاک موجود در آن گرفته شود. سرانجام رنگ ها را داخل قوطی های فلزی می ریزند تا روانه بازار شوند.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «چگونه رنگ های مختلف ساخته می شوند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر 1393 با شابک 978-964-307-221-6 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا