چگونه وسائل آتش بازی پس از انفجار به رنگ های مختلفی در می آیند؟

تقریباً تمام کشورهای جهان در جشن ها و اعیاد از وسائل آتش بازی استفاده می کنند. این وسائل پس از اشتعال، منفجر می شوند و آبشاری از رنگ های مختلف به وجود می آورند.

آیا می دانید چگونه وسائل آتش بازی این چنین رنگارنگ هستند؟

وسائل آتش بازی از مخلوط کردن نیترات پتاسیم، گوگرد، زغال سنگ و نمک های برخی از فلزات تهیه می شوند؛ و برای آنکه وسائل آتش بازی را به رنگ های مختلف در آورند، به آنها نمک های فلزاتی چون باریم، منیزیم، سدیم و استرانسیم می افزایند.

برای این منظور این مواد را با کلرات پتاسیم مخلوط می کنند. نمک های باریم، رنگ سبز و سولفات استرانسیم، رنگ آبی آسمانی ایجاد می کنند. کربنات استرانسیم باعث ایجاد رنگ زرد می شود، در حالی که نیترات استرانسیم رنگ قرمز به وجود می آورد. نمک های سدیم، رنگ زرد و نمک های مس، رنگ آبی پدید می آورند. پودر آلومینیوم نیز باعث ایجاد باران نقره ای می شود.

وقتی وسائل آتش بازی منفجر می شوند، این نمک ها می سوزند و رنگ های مختلفی فوران می کنند. به این ترتیب منظره ای جالب و زیبا پدید می آید.

وسائل آتش بازی اولین بار در چین تولید شدند و مورد استفاده قرار گرفتند. در قرن هفتم، اعراب این مواد را برای ترساندن دشمن در جنگ به کار می بردند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «چگونه وسائل آتش بازی پس از انفجار به رنگ های مختلفی در می آیند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر 1393 با شابک 978-964-307-221-6 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا