روانشناسی رنگ بژ و قهوه ای

رنگ قهوه ای از قدیم الایام در زمره رنگ های قدرتمند محسوب شده است، البته نه در حد رنگ های سیاه، قرمز یا سفید. قهوه ای خودمانی تر از رنگ های سیاه و قرمز است و گاهی برای القای اعتماد به نفس بهترین گزینه است. رنگ های قهوه ای و بژ، بویژه برای مردان انتخابی راحت است؛ همچون شلوار خاکی و کت قهوه ای.

بژ و قهوه ای از ترکیب دیگر رنگ ها حاصل می شوند. اگر به رنگ های قهوه ای و بژ، قرمز بیشتری اضافه کنیم گرم تر می شوند (همچون رنگ آجری) و اگر سبز بیشتری به آنها افزوده شود، سردتر می شوند (همچون رنگ خاکی). با این حال، تمام این رنگ ها واکنش های نسبتاً مشابهی در ما ایجاد می کنند.

هر رنگ واکنش غریزی خاصی در ما ایجاد می کند. گاهی این واکنش ها فیزیولوژی، گاهی احساسی و زمانی فرهنگی هستند. در این مقاله شما می توانید با روانشناسی و پیام های رنگ بژ و قهوه ای آشنا شوید.

انواع مختلف رنگ های بژ و قهوه ای بطور طبیعی در طبیعت یافت می شوند؛ نظیر چوب، بامبو، ماسه، کنف و برگ های خزان. این مطلب، حتی در اسامی مختلفی که برای گونه های مختلف این رنگ ها بکار می بریم، نمود می یابد: فندقی، شکلاتی، کاراملی، شتری و شاه بلوطی.

رنگ قهوه ای مظهر زمین و خاک است و در عین حال خانه و کاشانه را تداعی می کند، چرا که رنگ نان و سبد است. علاوه بر این، رنگ قهوه ای خوراکی هایی را در ذهن مان تصویر می کند که سالم و طبیعی هستند، مثل برنج و شکر قهوه ای.

تمامی گونه های رنگ قهوه ای تداعی گر ویژگی های اصالت، اعتماد و دلگرمی است.

جمع بندی رنگ قهوه ای

پیام رنگ قهوه ای چیست؟

بطورکلی از رنگ قهوه ای برای نشان دادن روراستی، بی آلایشی و به اصطلاح خاکی بودن استفاده کنید. همچنین این رنگ حاکی از قدرت است؛ قدرتی همراه با تواضع و نه به شدت و حدت مشکی و قرمز.

پیام رنگ بژ چیست؟

بطورکلی رنگ بژ نشانگر سادگی و بی تکلفی است.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «روانشناسی رنگ بژ و قهوه ای»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب دانش و روانشناسی رنگ ها، نوشته ی مایمی کوپر و ترجمه امیرحسن مکی از انتشارات آریاگهر، منتشر شده در ۱۳۹۲ با شابک ۵-۱-۹۴۱۰۴-۶۰۰-۹۷۸ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا