چگونه لوگوی کسب و کار بر تصمیمات خرید مشتریان تاثیر می گذارد؟

لوگوی کسب و کار نماینده بصری برند شما است. بنابراین مهم است که متناسب با شرکت شما باشد. چه بخواهید، چه نخواهید لوگوی شما بر مردمی که آن را می بینند تاثیرگذار خواهد بود.

در این مقاله شما می توانید نگاهی عمیق به روانشناسی طراحی لوگو از لحاظ فونت، شکل و رنگ و تاثیرات آنها بر تصمیمات خرید مشتریان داشته باشید.

روانشناسی فونت ها

فونت ها تاثیر روانی بر افراد دارند. احساساتی که آنها تولید می کنند مستقیماً به شکل حروف و واکنش روانی ما به آن شکل ها بستگی دارد. بنابراین چگونه می دانید کدام سبک فونت بهترین تاثیر را بر کسب و کار شما خواهد گذاشت؟ دانشگاه ایالت ویچیتا طی پژوهش هایی به بررسی یک مطالعه درباره ارتباط خصوصیات افراد با فونت های مختلف پرداخت. در میان افراد بررسی شده، فونت های سنتی از جمله Arial یا Times New Roman در دسته پایدار و بالغ اما بدون خلاقیت و سنت گرا در نظر گرفته می شوند. برعکس، فونت های جوان و دوستانه مانند Comic Sans به عنوان فونت های شاد و غیر رسمی در نظر گرفته می شوند.

مهم ترین مسئله در انتخاب فونت برای نام یک شرکت، خوانا بودن آن است. با این حال می بینیم که بسیاری از لوگوها ناخوانا هستند. اگر نام یک کسب و کار برای شما واضح و خوانا نباشد، چگونه می توانید آن را به خاطر بسپارید؟

روانشناسی اشکال

همه لوگوها، چه آنهایی که شامل یک آیکون و متن، یا فقط یک آیکون یا حتی فقط یک متن هستند، دارای یک شکل هستند. سه دسته اصلی هندسی، انتزاعی و ارگانیک را از نظر روانشناسی بررسی می کنیم.

اشکال هندسی

اشکال هندسی مصنوعی به نظر می رسند. مربع های دقیق از نظر ریاضیاتی، دایره های کامل و مثلث های متساوی الساقین، طبیعی به نظر نمی رسند، بنابراین استفاده از این اشکال حس نظم و قدرت را القا می کنند. چهارگوش ها و مثلث ها ثبات، قابلیت اعتماد، قدرت، نظم و قابلیت پیش بینی را منتقل می کنند. اگر می خواهید لوگوی شما حس قدرت و قابلیت اعتماد را القا کند، ترکیب اشکال سه گوش و چهارگوش را در نظر بگیرید.

دایره ها هرگز پایانی ندارند. بنابراین اگر می خواهید مشتریان هماهنگی، وحدت، جاودانگی یا بی پایانی را تصور کنند، شاید آنها انتخاب مناسبی برای شما باشند. منحنی ها نیز زنانه هستند. به همین ترتیب دایره ها حس نرمی، ظرافت و زنانگی را القا می کنند.

مثلث ها یک شکل هدایتی هستند. در نتیجه آنها معنا را بسته به چگونگی موقعیت شان تغییر می دهند. مثلث هایی که نقطه راست شان بالا باشد، قدرت و دوام و حرکت رو به بالا را منتقل می کنند. مثلث های واژگون عدم ثبات یا حرکت رو به پایین را القا می کنند.

اشکال انتزاعی یا نمادین

نمادها شکل ساده شده اشکالی هستند که یک چیز خاص را در یک فرهنگ نشان می دهند. چون نمادها معانی واضح و رایجی دارند، به شدت به عنوان یک زبان بصری مورد استفاده قرار می گیرند. ستاره ها می توانند بسته به نحوه استفاده شان وطن پرستی و مذهب را نشان دهند. قلب ها می توانند برای عشق، روابط و ازدواج استفاده شوند، در حالی که قلب های شکسته نشان دهنده جدایی، ناراحتی و غم هستند.

اشکال ارگانیک

اشکال ارگانیک، شامل اشکال موجود در طبیعت مانند صخره ها، برگ ها، امواج آب و… هستند. این دسته همچنین هر شکل غیر نمادین نامنظم را حتی اگر از طبیعت الهام گرفته نشده باشد در بر می گیرد. در زمان استفاده از این اشکال این دستورالعمل ها را در ذهن داشته باشید: اشکال طبیعی مانند برگ ها، گیاهان، آب و درختان تاثیر آرامش بخشی بر بیننده می گذارند. به همین دلیل در لوگوهای آب معدنی و کسب و کارهای پزشکی بکار برده می شوند.

اشکال زاویه دار ناهموار می توانند حس نگرانی، و اشکال با منحنی های نرم می توانند حس آرامش بیشتری را به بیننده القا کنند.

روانشناسی رنگ ها

رنگ قوی ترین عنصر احساسی در طراحی لوگو محسوب می شود، زیرا رنگ ها به شدت با احساسات روانی انسان ها مرتبط هستند. اینکه تفسیر مغز ما از رنگ ها پیچیده است یا تحت تاثیر فرهنگ یا ترکیبی از این دو باشد، یک زبان عمومی قابل قبول رنگ است. حتماً در نظر داشته باشید که چگونه رنگ هایتان را در یک طرح واحد ترکیب کنید که تاثیرات روانی مطلوبی برای بینندگان تان داشته باشد. به عنوان مثال بسیاری از رنگ های روشن به نظر جوان، کودکانه یا پُر از انرژی می رسند. سیاه و سفید یک ترکیب کلاسیک ظریف است که بلوغ و پیچیدگی را نشان می دهد. طرح های تک رنگ به شما اجازه می دهند از رنگ های باطراوت تری برای حفظ یک حس ظریف تر و یکپارچه تر استفاده کنید.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «چگونه لوگوی کسب و کار بر تصمیمات خرید مشتریان تاثیر می گذارد؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله وب سایت Entrepreneur به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

یک دیدگاه

  1. مطلب خیلی مفید و آموزنده ای بود، کاملا موافقم و معتقدم که لوگو توی رشد کسب و کارها خیلیییییییی تاثیر داره. هرچی لوگو خلاقانه تر باشه کسب و کارتون بیشتر به چشم میاد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا