با سرطان ریه آشنا شوید

سرطان ریه در داخل بافت ریه شروع شده و می‌تواند به سایر قسمت‌های بدن گسترش پیدا کند. اگرچه این بیماری یکی از کشنده‌ترین انواع سرطان است، اما می‌تواند از قابل پیشگیری‌ترین انواع آن نیز باشد.

افرادی که سیگار می‌کشند، بیشترین شانس ابتلا به سرطان ریه را دارند. اگرچه این بیماری می‌تواند در افراد غیر سیگاری هم ایجاد شود. بویژه در افرادی که با سیگاری‌ها زندگی می‌کنند یا در محیطی که دود سیگار پخش شده برای مدت طولانی حضور دارند.

در این مقاله شما می‌توانید با سرطان ریه آشنا شوید.

مهم‌ترین عامل خطر

احتمال ابتلا به سرطان ریه در افراد سیگاری به مدت زمان سیگار کشیدن و تعداد سیگارهای مصرف شده ارتباط دارد. هرچه این میزان بیشتر باشد، احتمال ابتلا به سرطان نیز بیشتر است. اما خبر خوب برای افراد سیگاری آن است که با قطع سیگار حتی پس از سال‌ها مصرف آن، احتمال ابتلا به سرطان ریه به صورت قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌یابد.

دود سیگار حاوی چندین نوع ماده سمی است که برخی از آنها خاصیت سرطان‌زایی دارند. این مواد وقتی در مجاورت سلول‌های پوشش دهنده بافت ریه قرار می‌گیرند، به آنها آسیب می‌رسانند. بدن ما در اغلب موارد با آسیب ایجاد شده مقابله کرده و آن را ترمیم می‌کند. اما ممکن است گاهی این روند ترمیم از عهده آسیب ایجاد شده برنیاید و با گسترش آن، سرطان ایجاد شود.

سایر عوامل خطر ابتلا به سرطان ریه عبارتند از:

 • تماس با گاز رادون که از شکسته شدن اورانیوم موجود در خاک، سنگ و آب ایجاد می‌شود و ممکن است مقادیری از آن در محیط زندگی ما وجود داشته باشد.
 • تماس با آزبست (پنبه نسوز یا پشم شیشه) که در ساختمان‌سازی و لنت ترمز بکار می‌رود.
 • تماس با برخی عوامل سرطان‌زا مثل آرسنیک، کروم و نیکل.
 • سابقه خانوادگی سرطان ریه

علائم سرطان ریه

سرطان ریه معمولاً روند آهسته‌ای دارد و در مراحل اولیه خود، علائم خاصی بروز نمی‌دهد. این موضوع سبب می‌شود که تشخیص آن در مراحل اولیه بسیار سخت و معمولاً به صورت تصادفی باشد. در مراحل پیشرفته بیماری، علائم و نشانه‌های آن بروز می‌کند که غالباً موارد زیر را شامل می‌شود:

 • سرفه‌هایی که بهبود نمی‌یابند.
 • وجود خون در خلط
 • سختی در نفس کشیدن
 • درد قفسه سینه
 • جمع شدن مایع در قفسه سینه
 • گرفتگی صدا
 • کاهش وزن بدون توجیه
 • درد استخوان‌ها
 • سردرد

پزشکان برای تشخیص سرطان ریه از روش‌های مختلفی مانند تصویربرداری (رادیوگرافی، سی تی اسکن و سایر روش‌ها)، بررسی آزمایشگاهی خلط و نمونه‌برداری از بافت ریه استفاده می‌کنند. در صورتی که شک به متاستاز به سایر قسمت‌های بدن وجود داشته باشد، ممکن است روش‌های تشخیصی دیگری نیز بکار رود.

امروزه داروهای بسیار موثری برای درمان سرطان ریه در جهان و ایران وجود دارد که در صورت تشخیص به موقع بیماری، می‌توانند بسیار موثر باشند.

برای پیشگیری از سرطان ریه چه باید کرد؟

 1. سیگار نکشید. اگر سیگاری هستید، در اولین فرصت آن را ترک کنید.
 2. از دود سیگار دوری کنید. اگر یکی از افراد خانواده یا دوستان و همکاران‌تان در محل حضور شما سیگار می‌کشد، از او بخواهید که برای سیگار کشیدن به محل دیگری برود یا شما از آن محل دور شوید.
 3. دوری از عوامل سرطان‌زا در محیط کار. پرهیز از تماس با آزبست بویژه استنشاق بخار آن و دوری از سایر عوامل سرطان‌زا.
 4. رژیم غذایی غنی از میوه‌ها و سبزیجات تازه. مانند هر سرطان دیگری، مصرف میوه‌ها و سبزیجات تازه به دلیل آنتی اکسیدان و مواد ضد سرطانی فراوانی که در خود دارند، در پیشگیری از سرطان ریه موثر هستند.
 5. ورزش کنید. ورزش کردن با تقویت سیستم ایمنی بدن امکان مقابله با آسیب‌هایی که مواد سرطان‌زا در بدن ایجاد می‌کنند را فراهم می‌کنند.

بیشتر بدانید…

چگونه آزبست منجر به بیماری‌های ریوی می‌شود؟

آزبست یک کانی یا ماده معدنی نرم و نخ مانند است که به دلیل نسوز بودن و مقاومت در برابر آتش، مورد توجه قرار دارد. این ماده را از سنگ‌های خاصی استخراج می‌کنند و در گذشته از آن برای منظورهای مختلف و از جمله تولید لباس‌های ضد آتش و مواد عایق‌کاری استفاده می‌کردند. امروزه استفاده از آزبست را بسیار محدود کرده‌اند. زیرا الیافی که آزبست تولید و در هوا رها می‌کند، اگر برای مدت طولانی همراه هوا تنفس شوند، به شش‌ها یا ریه‌های انسان صدمه می‌زنند. این بیماری مهلک و کشنده را آزبستوز می‌نامند.

تشخیص سریع‌تر سرطان ریه، امکان موفقیت بیشتر درمان آن را فراهم می‌کند. سرطان ریه یکی از درمان‌پذیرترین انواع سرطان است و برای درمان آن از یکی از روش‌های جراحی، شیمی درمانی، رادیوتراپی و ایمنی درمانی یا ترکیبی از آنها استفاده می‌شود. سلامتی شما آرزوی ما است.

منابع

 1. دکتر علی اعتماد رضایی. مجله سلام سلامت.
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا