با سرطان ریه آشنا شوید

تبلیغات

سرطان ریه در داخل بافت ریه شروع شده و می تواند به سایر قسمت های بدن گسترش پیدا کند. اگرچه این بیماری یکی از کشنده ترین انواع سرطان است، اما می تواند از قابل پیشگیری ترین انواع آن نیز باشد.

افرادی که سیگار می کشند، بیشترین شانس ابتلا به سرطان ریه را دارند؛ اگرچه این بیماری می تواند در افراد غیر سیگاری هم ایجاد شود، بویژه در افرادی که با سیگاری ها زندگی می کنند یا در محیطی که دود سیگار پخش شده برای مدت طولانی حضور دارند.

در این مقاله شما می توانید با سرطان ریه آشنا شوید.

احتمال ابتلا به سرطان ریه در افراد سیگاری به مدت زمان سیگار کشیدن و تعداد سیگارهای مصرف شده ارتباط دارد. هرچه این میزان بیشتر باشد، احتمال ابتلا به سرطان نیز بیشتر است. اما خبر خوب برای افراد سیگاری آن است که با قطع سیگار حتی پس از سال ها مصرف آن، احتمال ابتلا به سرطان ریه به صورت قابل ملاحظه ای کاهش می یابد.

تبلیغات
خرید انواع ست های دونفره با بهترین قیمت و پرداخت درب منزل از های یو شاپ

دود سیگار حاوی چندین نوع ماده سمی است که برخی از آنها خاصیت سرطان زایی دارند. این مواد وقتی در مجاورت سلول های پوشش دهنده بافت ریه قرار می گیرند، به آنها آسیب می رسانند. بدن ما در اغلب موارد با آسیب ایجاد شده مقابله کرده و آن را ترمیم می کند. اما ممکن است گاهی این روند ترمیم از عهده آسیب ایجاد شده برنیاید و با گسترش آن، سرطان ایجاد شود.

سایر عوامل خطر ابتلا به سرطان ریه عبارتند از:

 • تماس با گاز رادون که از شکسته شدن اورانیوم موجود در خاک، سنگ و آب ایجاد می شود و ممکن است مقادیری از آن در محیط زندگی ما وجود داشته باشد.
 • تماس با آزبست (پنبه نسوز یا پشم شیشه) که در ساختمان سازی و لنت ترمز بکار می رود.
 • تماس با برخی عوامل سرطان زا مثل آرسنیک، کروم و نیکل.
 • سابقه خانوادگی سرطان ریه

سرطان ریه معمولاً روند آهسته ای دارد و در مراحل اولیه خود، علائم خاصی بروز نمی دهد. این موضوع سبب می شود که تشخیص آن در مراحل اولیه بسیار سخت و معمولاً به صورت تصادفی باشد. در مراحل پیشرفته بیماری، علائم و نشانه های آن بروز می کند که غالباً موارد زیر را شامل می شود:

 • سرفه هایی که بهبود نمی یابند.
 • وجود خون در خلط
 • سختی در نفس کشیدن
 • درد قفسه سینه
 • جمع شدن مایع در قفسه سینه
 • گرفتگی صدا
 • کاهش وزن بدون توجیه
 • درد استخوان ها
 • سردرد

پزشکان برای تشخیص سرطان ریه از روش های مختلفی مانند تصویربرداری (رادیوگرافی، سی تی اسکن و سایر روش ها)، بررسی آزمایشگاهی خلط و نمونه برداری از بافت ریه استفاده می کنند. در صورتی که شک به متاستاز به سایر قسمت های بدن وجود داشته باشد، ممکن است روش های تشخیصی دیگری نیز بکار رود.

امروزه داروهای بسیار موثری برای درمان سرطان ریه در جهان و ایران وجود دارد که در صورت تشخیص به موقع بیماری، می توانند بسیار موثر باشند.

برای پیشگیری از سرطان ریه چه باید کرد؟

 1. سیگار نکشید. اگر سیگاری هستید، در اولین فرصت آن را ترک کنید.
 2. از دود سیگار دوری کنید. اگر یکی از افراد خانواده یا دوستان و همکاران تان در محل حضور شما سیگار می کشد، از او بخواهید که برای سیگار کشیدن به محل دیگری برود یا شما از آن محل دور شوید.
 3. دوری از عوامل سرطان زا در محیط کار. پرهیز از تماس با آزبست بویژه استنشاق بخار آن و دوری از سایر عوامل سرطان زا.
 4. رژیم غذایی غنی از میوه ها و سبزیجات تازه. مانند هر سرطان دیگری، مصرف میوه ها و سبزیجات تازه به دلیل آنتی اکسیدان و مواد ضد سرطانی فراوانی که در خود دارند، در پیشگیری از سرطان ریه موثر هستند.
 5. ورزش کنید. ورزش کردن با تقویت سیستم ایمنی بدن امکان مقابله با آسیب هایی که مواد سرطان زا در بدن ایجاد می کنند را فراهم می کنند.

تشخیص سریع تر سرطان ریه، امکان موفقیت بیشتر درمان آن را فراهم می کند. سرطان ریه یکی از درمان پذیرترین انواع سرطان است و برای درمان آن از یکی از روش های جراحی، شیمی درمانی، رادیوتراپی و ایمنی درمانی یا ترکیبی از آنها استفاده می شود. سلامتی شما آرزوی ما است.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «با سرطان ریه آشنا شوید»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله دکتر علی اعتماد رضایی در مجله سلام سلامت، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا