HPV چیست؟

تبلیغات

ویروس نقص ایمنی انسانی یا HIV، نوعی ویروس با سرعت تکثیر پایین و عامل بیماری ایدز است که به یاخته های حیاتی دستگاه ایمنی بدن از جمله سلول تی حمله می کند و می تواند افراد را برای ابتلا به HPV کاملاً مستعد کند. HPV جزئی از گروه ویروس های پاپیلوم انسانی است؛ گروهی مشتمل بر حدود ۲۰۰ نوع ویروس با ساختاری نزدیک به یکدیگر که بیش از ۴۰ عدد از آنها می توانند به سادگی از طریق پوست و مخاط بدن فرد آلوده به فرد دیگری که با او ارتباط جنسی داشته، منتقل شوند.

این ویروس ها به دو دسته کم خطر و پُر خطر تقسیم می شوند. سویه های ۶ و ۱۱ HPV در دسته کم خطر، اما فراوان آن قرار می گیرند. این دو سویه عامل حدود ۹۰ درصد از زگیل های تناسلی هستند. این دو می توانند عامل پاپیلوماتوز راجعه تنفسی یا Recurrent Respiratory Papillomatosis نیز باشند. در این بیماری سویه های ویروس مخاط حنجره و دستگاه تنفسی را هدف قرار می دهند و با ایجاد زگیل هایی، تنفس و بلع را دشوار خواهند کرد.

حدود ۱۲ عدد از سویه های HPV در دسته پُر خطر قرار می گیرند. آنها می توانند عامل ابتلای فرد به انواع سرطان باشند. دو سویه ۱۶ و ۱۸ بیشتر از دیگر اعضای این گروه قربانی می گیرند. نگران کننده تر اینکه سویه های پُر خطر هیچ علائم ظاهری از خود نشان نمی دهند و می توانند کاملاً خاموش عمل کنند. آنها در ظهور سرطان های متعددی دخیل هستند:

  • سرطان دهانه رحم: تقریباً تمامی سرطان های دهانه رحم یک عامل HPV دارند. در میان آنها سویه های ۱۶ و ۱۸ با ۷۰ درصد قربانیان پُر خطرتر از دیگران هستند.
  • سرطان مقعد: عامل بیش از ۹۵ درصد سرطان های مقعد، HPV است. اغلب سویه ۱۶ عامل این سرطان شناخته می شود.
  • سرطان دهان: بیش از ۷۰ درصد سرطان های دهان که شامل بافت نرم انتهای زبان و گلو است، توسط HPV ایجاد می شوند. بیش از نیمی از سرطان های دهان کشف شده در ایالات متحده توسط سویه ۱۶ ایجاد شده بودند.
  • دیگر سرطان های کمتر شایع ناحیه تناسلی در مردان و زنان: در بسیاری از این سرطان ها باز هم ردِ سویه ۱۶ دیده می شود.

چگونه ایمن بمانیم؟

HPV به سادگی می تواند از راه تماس پوستی یا مخاطی میان همسران منتقل شود. بسیاری از سویه های آن بوسیله سیستم ایمنی بدن از بین می روند؛ اما سویه هایی می توانند در ناحیه تناسلی یا تمام نواحی مخاطی دیگر بدن جا خوش کرده و خطر آفرین شوند.

تبلیغات
خرید شارژ تلفن همراه، شارژ مستقیم، کارت شارژ ، شارژ وایمکس ایرانسل، گیفت کارت، آنتی ویروس و پرداخت قبوض

سویه هایی از این ویروس که عامل زگیل تناسلی هستند و خود را به شکل برجستگی های ناهموار و بزرگ و کوچک نشان می دهند، اغلب به اندازه سویه هایی که هیچ ردی از خود به جا نمی گذارند، خطرناک نیستند؛ به عبارت دیگر نمی توانند عامل سرطان های مرتبط باشند، اما در صورت وجود و برای جلوگیری از گسترش آنها و انتقال به دیگران بهتر است در مراجعه به پزشک متخصص پوست، اورولوژیست یا زنان نسبت به برداشتن آن اقدام شود.

سویه های پُر خطری که می توانند در طول زمان آثار مخربی از خود به جا گذاشته و فرد را به سرطان مبتلا کنند، اغلب بوسیله تست «پاپ اسمیر» در زنان قابل شناسایی هستند. تست های غربالگری می تواند این قاتل خاموش را قبل از پیشرفت کامل سرطان دهانه رحم در فرد شناسایی کرده و جان انسانی را نجات بدهد.

متخصصان اعتقاد دارند که تزریق واکسن گارداسیل به معنی بی نیاز شدن از تست های دوره ای نیست و باید خانم ها برای حفظ سلامتی خود مراجعات مرتبی به پزشک داشته باشند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «HPV چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله محبوبه عمیدی در مجله دانشمند، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

تبلیغات
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا