گوجه فرنگی: مواد غذایی طبیعی کاهش وزن

گوجه فرنگی چه به صورت خام، بخار پز، سرخ شده، خورشتی، پوره، سس، رب و… یکی از رایج ترین سبزیجات مصرفی است. اگرچه گوجه فرنگی به عنوان یک سبزی شناخته می شود اما از نظر گیاه شناسی به عنوان میوه طبقه بندی شده است.

گوجه فرنگی نباید بیش از حد نرم باشد و با کمی فشار، له شود. شما می توانید با خواص غذایی گوجه فرنگی بیشتر آشنا شوید.

گوجه فرنگی یکی از بهترین منابع ویتامین C (ث) می باشد. در واقع سرشار از ویتامین C است. این آنتی اکسیدان نقش مهمی در حفظ سلامت سیستم ایمنی ایفا می کند. همچنین گوجه فرنگی حاوی بتا کاروتن و کاروتنوئیدهای دیگر است که خواص پیشگیری از بیماری و به ویژه در برابر بیماری های قلبی و سرطان دارند. یک کاروتنوئید به نام لیکوپن (Lycopene) در گوجه فرنگی موجود است که به کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات کمک می کند. همچنین به میزان مناسبی حاوی پتاسیم است که از سکته مغزی جلوگیری می نماید.

ارزش غذایی یک گوجه فرنگی متوسط تازه:

کالری: 24 کلیو کالری
چربی ها: 0 گرم
چربی های اشباع شده: 0 گرم
کلسترول: 0 میلی گرم
کربوهیدرات: 5 گرم
پروتئین: 1 گرم
فیبر غذایی: 1 گرم
سدیم: 6 میلی گرم
ویتامین A (آ): 1.025 IU
ویتامین C (ث): 15 میلی گرم
پتاسیم: 292 میلی گرم
کاروتنوئیدها: 3.992 میکروگرم

شما برای کاهش وزن خود می توانید از گوجه فرنگی به عنوان غذایی سالم و میوه ای خوشمزه استفاده کنید. سلامتی شما آرزوی ما است.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «گوجه فرنگی: مواد غذایی طبیعی کاهش وزن»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقالات وب سایت HowStuffWorks به عنوان منابع اصلی مورد استفاده قرار گرفته اند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا