سکته مغزی و علائم آن چیست؟

تبلیغات

آیا خسته و مضطرب هستید؟ آیا دچار سردرد بسیار شدیدی هستید و حالتان خوب نیست؟ آیا نگران بروز سکته مغزی هستید؟ احتمالاً جای نگرانی نیست.

اضطراب، میگرن، تغییرات قند خون و بسیاری از عوامل دیگر موجب ضعف و دگرگونی احوال شما می شود و احتمال تاثیر این عوامل، امکان پذیرتر است.

اما در صورتی که یکی از علائم زیر را احساس کردید بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید:

 • سردرد شدیدی که تا به حال نداشته اید.
 • ضعف در یک سمت بدن
 • اختلال در راه رفتن، حرف زدن یا فهمیدن مسائل
 • از دست دادن دید یک یا هر دو چشم

این موارد، نشانه های خطر سکته مغزی است. بدون تعلل با اورژانس تماس بگیرید.

چرا سکته مغزی به سراغ انسان می آید؟ و آیا راهی برای پیشگیری آن وجود دارد؟ در این مقاله شما می توانید پاسخ سوال های خود را دریافت نمایید.

تبلیغات
حراج شلوار مردانه با بهترین قیمت و پرداخت درب منزل در های یو شاپ

سکته مغزی چیست؟
سکته مغزی یک وضعیت پزشکی تهدید کننده زندگی است و زمانی رخ می دهد که جریان خون بخشی از مغز قطع شده باشد. سکته مغزی یعنی بسته شدن یا پاره شدن یک شریان مغزی که به دنبال آن اختلال در گردش خون آن ناحیه از مغز ایجاد شده و موجب بروز علائمی مانند فلج نیمه بدن، اختلال تکلم و اختلال در راه رفتن می شود.

بطور متوسط 10 تا 15 درصد افرادی که به سکته های مغزی مبتلا می شوند بر اثر این بیماری جان خود را از دست می دهند و 60 تا 70 درصد بیماران با درمان مناسب می توانند زندگی مستقل داشته باشند.

نکته: سکته مغزی یک اورژانس پزشکی است و درمان فوری آن ضروری می باشد و هرچه زودتر فرد دچار سکته مغزی درمان را آغاز کند، آسیب کمتری متوجه او می شود.

تمام افرادی که از سکته مغزی جان سالم به در برده اند، علائم مختلفی داشته اند اما به گفته سخنگوی سازمان ملی سکته مغزی آمریکا، یک مورد در بین همگی مشترک می باشد و آن ناگهانی بودن علائم است. شما بهتر از هر کس دیگری بدن خود را می شناسید. زمانی که احساس نگرانی می کنید باید برای بررسی بیشتر به پزشک مراجعه کنید.

ابتدا یک نفس عمیق بکشید و سعی کنید نگرانی را از خود دور کنید. اختلالات بسیاری با علائمی شبیه به سکته مغزی بروز می کنند. استرس یکی از این موارد است. مایکل ریپی متخصص نورولوژی دانشگاه کانزاس در این زمینه می گوید: «بدن هر فرد به شیوه خاص خود با استرس مواجه می شود.» او بیماران بسیاری که در اثر استرس و اضطراب دچار اختلال در بینایی و تکلم شده بودند درمان کرده است.

چه افرادی در خطر هستند؟
دکتر ریپی و دکتر شینچی یوشی مورا (متخصص مغز و اعصاب) در اظهارنظرهایی مستقل، عوامل عمده خطر سکته مغزی را این گونه معرفی می کنند:

 • سردردهای میگرنی: میگرن می تواند شبیه سکته مغزی به نظر رسد. این بیماری روی بینایی تاثیر می گذارد و موجب احساس ضعف می گردد. در صورتی که شما دچار میگرن باشید، احتمال بروز سکته مغزی در شما بیشتر خواهد بود، بنابراین با دقت علائم خود را تحت نظر داشته باشید. در صورت مشاهده هر یک از علائم خطرناک بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.
 • پُر فشاری خون (فشار خون بالا): پر فشاری خون موجب سردرد، ضعف و اختلالات بینایی می شود. پزشکان این مشکل را پر فشاری خون کنترل نشده می نامند. این بیماری یکی از عوامل اصلی بروز سکته مغزی می باشد. برای اکثر افراد، محدوده طبیعی فشار خون با حداکثر 120 یا کمتر و حداقل 80 یا کمتر محاسبه می گردد. اگر مبتلا به دیابت یا بیماری مزمن کلیه باشید، فشار خون شما نباید بیشتر از 130 بر 80 میلیمتر جیوه باشد.
 • اضطراب: این عامل موجب بی حسی در اطراف دهان یا نوک انگشتان می گردد.
 • تغییرات قند خون: کمبود یا ازدیاد این ماده در خون، بخصوص در افراد مبتلا به دیابت که داروی مصرفی خود یعنی انسولین را مصرف نکرده اند یا بیش از حد مصرف کرده اند، موجب مشکلات بینایی می گردد. همچنین ممکن است مانند سکته مغزی، موجب گیجی گردد.
 • بیماری قلبی: بیماری عروق کرونر قلب، کاردیومیوپاتی، نارسایی قلبی و فیبریلاسیون دهلیزی می تواند باعث لخته شدن خون و در نتیجه سکته مغزی شود.
 • مصرف سیگار: مصرف سیگار می تواند به رگ های خونی آسیب رسانده و فشار خون را بالا ببرد. مصرف سیگار می تواند میزان اکسیژن لازم به بافت های بدن را کاهش دهد. گفتنی است قرار گرفتن در معرض دود سیگار هم می تواند به عروق خونی آسیب برساند.
 • سن و جنس: هرچه سن بالاتر می رود خطر سکته مغزی نیز افزایش پیدا می کند. در سنین بالاتر مردان بیش از خانم ها به سکته مغزی دچار می شوند با این حال خانم ها با احتمال بیشتری بر اثر سکته مغزی می میرند. خانم هایی که داروهای ضد بارداری مصرف می کنند در معرض خطر بالاتری از سکته مغزی هستند.
 • سابقه خانوادگی: یکبار سکته مغزی احتمال تکرار آن را افزایش می دهد، ضمن آنکه سابقه خانوادگی این مشکل هم، این احتمال را افزایش می دهد.

آیا فقط دچار سردرد شده اید؟
اگر دچار یک سردرد مبهم که قبلاً نیز شبیه به آن را تجربه کرده اید، شده اید یا احساس می کنید یک نوار محکم دور سرتان را فشار می دهد، احتمالاً دچار سردرد متوسط تا شدیدی هستید که تا به حال تجربه نکرده اید، احتمالاً مشکل خاصی برایتان پیش آمده است. برخی از افرادی که سکته مغزی را تجربه کرده اند، از آن به عنوان شدیدترین سردرد زندگی خود یاد می کنند. در صورتی که دچار چنین وضعیتی شُدید با اورژانس تماس بگیرید.

علائم سکته مغزی
یک راه ساده در هنگام مواجه با علائم خطرناک سکته مغزی بررسی سریع موارد زیر است:

 1. صورت: آیا قادر به لبخند زدن هستید؟ آیا یک سمت صورت دچار افتادگی شده است؟
 2. دست ها: آیا می توانید هر دو بازوها را بالا بیاورید؟ آیا یکی از آنها بی اراده پایین می افتد؟ آیا احساس ضعف و بی حسی در دست تان دارید؟
 3. تکلم: آیا قادرید یک عبارت را پشت سر هم تکرار کنید؟ آیا دچار لکنت شده اید یا به طرز غیر عادی سخن می گویید؟
 4. زمان: در صورتی که هر کدام از علائم فوق را مشاهده می کنید بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید.

به این چهار مورد می توان عدم تعادل و مشکل در بلع را هم اضافه کرد.

سکته مغزی یک موقعیت اضطراری است و باید بلافاصله به بیمارستان منتقل شوید. در صورتی که علائم آن را مشاهده می کنید بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید. حتی در صورتی که بر خلاف تصورتان دچار سکته هم نشده باشید باز هم ممکن است سلامتی شما در معرض خطر قرار داشته باشد. همواره باید تحت مراقبت پزشک خود باشید تا درمان های لازم را برای شما انجام دهد. اما وضعیت دیگری که باید به اندازه سکته مغزی جدی قلمداد گردد، حمله ایسکمیک گذرای مغزی (TIA) است یا یک سکته مغزی کوچک است. علائم این شرایط شبیه به سکته مغزی است اما اغلب گذراست و به محض مراجعه به پزشک رفع می گردد. ممکن است این اختلال یک پیش آگهی برای این باشد که شما در معرض یک سکته مغزی جدی باشید، بنابراین قبل از بروز آن اقدامات لازم را به عمل آورید.

انواع سکته مغزی
سکته مغزی معمولاً به سه شکل بروز می کند:

 1. ایسکمیک: جایی که لخته خون در رگ درون مغز ایجاد می شود. این اتفاق در 85 درصد موارد سکته مغزی می افتد. لخته خون ممکن است در نقطه ای خاص گسترش یافته یا از سایر نقاط بدن به مغز رسیده باشد.
 2. خونریزی دهنده یا هموراژیک: جایی که رگ های خونی ضعیف که مغز را تغذیه می کنند، پاره می شوند. این نوع از سکته مغزی بسیار نادر اما مرگبار است زیرا خونریزی شَدید بوده و متوقف کردن آن مشکل می باشد.
 3. حمله ایسکمیک: در آن جریان خون به مغز بطور موقت متوقف می شود. این کار باعث می شود یک سکته مغزی کوچک بروز کند که بین چند دقیقه تا چند ساعت طول می کشد. حمله ایسکمیک گذرا باید خیلی زود درمان شود چون می تواند نشان دهنده این باشد که فرد در معرض خطر سکته کامل قرار دارد. به همین دلیل باید خیلی سریع به پزشک مراجعه شود که در صورت وجود نشانه هایی از بروز سکته مغزی، اقدام لازم انجام شود.

چگونه بدانید دچار سکته شده اید؟
اغلب پزشکان سکته مغزی را از علائم فرد، MRI، سی تی اسکن و انجام معاینه های فیزیکی تشخیص می دهند. تعیین نوع سکته پیش از اقدام به درمان بسیار مهم است. اینکه سکته مغزی ایسکمیک (لخته خون) است یا بر اثر خونریزی و پاره شدن یکی از عروق مغز اتفاق افتاده، می تواند در نوع درمان تعیین کننده باشد.

آزمایش بلع بعد از سکته مغزی ضروری است. یک سوم از افراد دچار سکته مغزی با مشکلات بلع دست به گریبان هستند. در چنین وضعیتی به فرد دچار سکته مغزی چند قاشق آب خورانده می شود که اگر بدون سرفه و خفگی آن را ببلعد، از او خواسته می شود نصف لیوان آب بنوشد. در صورتی که مشکل داشت، ارزیابی متخصص لازم است. آزمایش قلب و رگ های خونی نیز ممکن است در ادامه سکته مغزی لازم باشد.

آیا درمان دارد؟
درمان سکته مغزی بستگی به نوع سکته و از جمله بخشی از مغز دارد که تحت تاثیر قرار گرفته است. این شرایط معمولاً با دارو، درمان می شود. داروهایی که اغلب برای این مشکل تجویز می شود برای جلوگیری از لخته شدن خون، کاهش فشار خون و کاهش سطح کلسترول تجویز می شود.

در برخی موارد لازم است لخته خون خارج شود که در این حالت برای جلوگیری از تورم مغز و کاهش خطر خونریزی و سکته مغزی خونریزی دهنده جراحی انجام می شود. در حال حاضر درمان های نوینی برای سکته مغزی وجود دارد که از جمله آنها می توان درمان داخل رگی را برشمرد. این درمان به صورت تزریق داروی rt-Pa به داخل سرخرگ انجام می شود.

شما می توانید با اصلاح شیوه زندگی، خطر سکته را کاهش دهید. داشتن رژیم غذایی سالم، ورزش منظم و عدم مصرف دخانیات از جمله مواردی است که از بروز سکته مغزی پیشگیری می کند. سلامتی شما آرزوی ما است.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «سکته مغزی و علائم آن چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقالات مجله سلام سلامت و مقاله نسرین خسروشاهی در مجله سیب سبز، به عنوان منابع اصلی مورد استفاده قرار گرفته اند.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا