اعتیاد به فست فود

علم اعتیاد به مواد غذایی در مراحل اولیه خود می‌باشد، با این حال جای تعجب نیست اگر بشنویم برخی از مواد غذایی می‌توانند اعتیادآور باشند. البته انجمن روانشناسی آمریکا، اعتیاد به مواد غذایی را به رسمیت نمی‌شناسد. اما مطالعات نشان می‌دهند انسان و موش به برخی غذاها پاسخی بسیار شبیه اعتیاد به مواد مخدر داده‌اند. فست فودها ارزان بوده و باعث میل شَدید و پُرخوری می‌شوند. آنها پُر از چربی، شکر و نمک و کافئین می‌باشند. تمام موادی که در حال حاضر به عنوان مواد اعتیادآور به مواد غذایی شناخته می شوند در فست فود موجود است.

می‌دانیم هدف اصلی از غذا خوردن، پُر کردن شکم و سیر شدن نیست. با پیشرفت‌های پزشکی، بیماری‌ها نیز پیشرفته و بسیار شده‌اند. یکی از مهم‌ترین علت‌های بیماری همان چیزی است که نام غذا به آن داده و می‌خوریم. چقدر عالی بود با انتخاب مواد غذایی سالم، سلامتی را هم به خود هدیه می‌دادیم. البته هیچ وقت دیر نیست و اگر حواس‌تان باشد به آنچه که می‌خورید، شما می‌توانید سالم بمانید.

فست فود چیست؟

به غذای رستوران‌ها و غذاهایی که به سرعت آماده می‌شوند مانند انواع ساندویچ، فست فود یا غذای حاضری گفته می شود. مطالعات نشان داده‌اند تغییرات شیمیایی که غذاهای حاوی شکر و نمک و چربی در مغز انسان ایجاد می‌کنند با تغییرات حاصل از مصرف مواد مخدر مانند کوکائین یکسان است.

محققان به موش‌های آزمایشگاهی سوسیس و کالباس و… داده و با بررسی رفتارهای فیزیولوژی و روحی – روانی این موش‌ها به این نتیجه رسیدند که رفتار آنها شبیه موش‌هایی است که به مورفین اعتیاد دارند. سپس به سراغ گروهی از افراد آمدند و زمانی که عکس غذاهای مورد علاقه‌شان را نشان آنها دادند، عکس‌العمل این افراد مانند معتادان به کوکائین بود.

در این مطالعات دقیقاً شرایط معتاد به مواد غذایی بیان نشده است. اما کسی که با دیدن یک سینی شیرینی کنترل خود را از دست می‌دهد، نوعی اعتیاد دارد. شما هم این احساس را تجربه کرده‌اید؟ خب مسلماً این احساس میل شَدید و وسوسه مصرف را برای اسفناج تجربه نکرده‌اید! متاسفانه به نظر می‌رسد هیچکس میلی به مصرف مواد سالم برای بدن ندارد. ما کالری و چربی، شکر و نمک را که به آرامی بدن‌مان را از بین می‌برند و مدارهای مغزی را به هم می‌ریزند، نمی‌خواهیم و جالب است که فست فودها (Fast Food) دارای همه این مواد بد هستند.

خوردن فست فود باعث عدم کنترل و تنظیم گرسنگی شده و سبب انتشار هورمون لذتبخش دوپامین، مشابه هروئین یا کوکائین می‌شود. در شرایط عادی وقتی انسان از انجام کاری لذت ببرد از مغز موادی به نام دوپامین ترشح می‌شود تا سعی در تکرار آن عمل شود. از آثار مواد مخدر نیز فعال شدن روند لذت بردن مغز و تکرار مصرف مواد می‌باشد. گیرنده‌های دوپامین تمایل به دریافت دوپامین بیشتر دارند، بنابراین شما نیازمند به خوردن بیشتر و بیشتر فست فود می‌شوید. دقیقاً همان چیزی که صاحبان این صنعت می‌خواهند.

توجه داشته باشید خوردن‌های بیشتر و بیشتر، اضافه وزن و چاقی را نیز به همراه دارند. سلامتی شما آرزوی ما است.

منابع

  1. HowStuffWorks
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا