کالری چیست؟

کالری واحدی برای اندازه گیری انرژی گرمایی است. به مقدار گرمایی که موجب می شود دمای یک گرم آب یک درجه سانتیگراد افزایش یابد، یک کالری می گویند. متخصصین تغذیه از کیلوکالری برای اندازه گیری مقدار انرژی موجود در غذاها استفاده می کنند. یک کیلوکالری مقدار گرمایی است که دمای یک کیلوگرم آب را یک درجه سانتیگراد افزایش می دهد.

نکته: هر یک کیلوکالری معادل ۱,۰۰۰ کالری است.

سوختن مواد غذایی در بدن موجب تولید انرژی گرمایی می شود. یک انسان ۶۶ کیلوگرمی در حالت استراحت کامل تقریباً به ۱,۷۰۰ کیلوکالری در شبانه روز نیازمند است تا انجام فعالیت های حیاتی بدنش امکان پذیر شود.

ما هنگام فعالیت و ورزش کردن به کالری بیشتری نیاز داریم. به همین دلیل است که پس از دویدن، شنا کردن و یا انجام سایر ورزش ها بیشتر و سریع تر از زمانی که در حال استراحت هستیم، احساس گرسنگی می کنیم. انرژی مازاد بر احتیاج بدن به شکل چربی در بخش های مختلف بدن مثل زیر شکم، ران ها، بازوها و… ذخیره می شود.

تبلیغات کتاب کدینگ تصویری ۱۱۰۰ واژه انگلیسی که باید دانست

مقدار کالری مورد نیاز هر فرد به وزن و نوع کاری که انجام می دهد، بستگی دارد. برای مثال کودکان زیر ۸ سال به ۵۰۰ کیلوکالری و کودکان بیش از ۸ سال به حدود ۱,۰۰۰ کیلوکالری در روز نیاز دارند. یک فرد بالغ روزانه بین ۱,۶۰۰ تا ۲,۸۰۰ کیلوکالری مصرف می کند.

میزان تولید کالری در مواد غذایی مختلف، متفاوت است. بطور مثال یک گرم هیدرات کربن یا پروتئین ۴ کیلوکالری و یک گرم چربی ۹ کیلوکالری تولید می کند.

اگر کالری به میزان کافی به بدن نرسد، شخص دچار لاغری می شود. از طرف دیگر مصرف بیش از اندازه کالری فرد را چاق می کند. بنابراین بهتر است همیشه از یک رژیم غذایی مناسب و متعادل استفاده کنیم.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «کالری چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

برچسب ها
نمایش بیشتر
تبلیغات میزبانی وب و ثبت دامنه - های یو کمپانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

دکمه بازگشت به بالا