توصیه هایی برای دوران پیش از بارداری

امروزه با دانش و تکنولوژی های جدید مشخص شده است که فقط دوران بارداری مهم نیست بلکه دوران قبل از بارداری نیز مهم می باشد. در گذشته تنها به 9 ماه دوران بارداری توجه می شد اما امروزه اگر خانمی بخواهد باردار شود باید از 3 ماه قبل از بارداری در سلامت کامل باشد و خود را برای حاملگی آماده کند.

پس برای داشتن یک دوره ی بارداری سالم و داشتن فرزندی سالم، قبل از بارداری باید به نکات مهمی توجه داشته باشید. شما می توانید همین الان با مهم ترین این نکات آشنا شوید.

1) اصلاح رابطه زن و شوهر
تا حد امکان اختلافات را حل کنید. آنها را کنار نگذارید، چون جایی که فکرش را هم نمی کنید از کنار به میدان می آیند.

2) بر سر بچه دار شدن با یکدیگر تفاهم کنید.
بچه دار شدن با تصمیم یکی از والدین مشکلات بعدی را از جمله عدم همکاری والد مخالف در نگهداری و تربیت فرزند در ماه ها و سال های اول زندگی به دنبال خواهد داشت.

3) مسائلی را که کودک به همراه خود می آورد، بشناسید.
از افرادی که به تازگی صاحب فرزند شده اند، در مورد مشکلات مرتبط با نگهداری کودک و تغییراتی که او با آمدنش در زندگی شما ایجاد خواهد کرد بپرسید، واقع بین باشید و صادقانه ببینید می توانید از عهده آنها بر بیایید یا خیر.

4) اصلاح اقتصاد خانواده
میزان درآمد خانواده بر میزان هوش و زیبایی کودک تاثیرگذار است. درآمد پایین، تغذیه نامناسب را به همراه دارد و تغذیه مناسب نیز از عوامل رشد هوش و زیبایی کودک است.

5) سن مناسب بارداری را فراموش نکنید.
سعی کنید قبل از 18 سالگی باردار نشوید زیرا در این سن هنوز خودتان در حال رشد هستید و ضرر بچه دار شدن در سن پایین، هم برای خودتان و هم برای کودک تان کمتر از سن بالا نیست. پس از 35 سالگی نیز احتمال داشتن فرزندی سالم و با هوش کم می شود. در هر دو حالت باید زیر نظر مراقبت های ویژه پزشک قرار گرفت.

6) تفاهم بر سر جنسیت کودک
شما نمی توانید جنسیت کودک خود را تعیین کنید؛ پس بهتر است پیش از اقدام به بچه دار شدن این مسئله را قبول کنید که کودک هرچه باشد هدیه ای الهی است، تا از تنش هایی که بر سر این موضوع در دوران بارداری و پس از آن ممکن است پیش آید جلوگیری کرده باشید.

7) داشتن روحیه شاد و سر زنده
تفریح و شوخی را وارد زندگی خود کنید و یاد بگیرید که چگونه سر زنده باشید تا بتوانید کودکانی شاد و امیدوار را پرورش دهید. هیچ کودکی والدین ترش رو و بی حوصله را دوست ندارد.

8) ارتباطات سازنده

 • با خانواده هایی که دارای نوزاد، کودک و نوجوان هستند رفت و آمد کنید تا با برخی از محاسن و معایب بچه دار شدن آشنا شوید و با آمادگی و آگاهی بیشتر در این راه گام بر دارید.
 • بعضی از کارها و بازی هایی را که کودکان انجام می دهند را یاد بگیرید و انجام شان دهید، در آینده به آنها نیاز خواهید داشت.

9) وزن خود را کنترل کنید.
اگر پیش از بارداری دارای وزن مناسب باشید، دوران بارداری راحت تری خواهید داشت و پس از آن نیز زودتر تناسب اندام خود را به دست خواهید آورد.

10) داشتن روحیه کنجکاو و یاد گیرنده
از هر فرصتی برای آموختن بهره بگیرید، اطلاعات گوناگون در مورد مسائل مختلف بیاموزید تا در موقع لزوم آنها را به کودک خود منتقل کنید.

11) مطالعه و کسب اطلاعات
از آن والدینی نباشید که پس از بچه دار شدن به دنبال مطالعه و جمع آوری اطلاعات برای تربیت فرزند خود می روند، از همین حالا شروع کنید و آنها را آنقدر در ذهن خود مرور کنید تا در زمان مناسب بتوانید از آنها به راحتی استفاده کنید.

12) اصلاح تغذیه
پیش از بارداری لازم است که بدن شما آمادگی باروری را داشته باشد و از نظر املاح و ویتامین های مورد نیاز، بدن فقیر نباشد.

13) تغذیه سالم

 • برای تغذیه صحیح باید هر روز از تمام گروه های غذایی استفاده کنید، این گروه ها عبارتند از: نان و غلات، میوه و سبزیجات، شیر و لبنیات، گوشت، چربی ها و قندها.
 • حذف مواد غذایی مضر مانند: چیپس، پفک، نوشابه های گازدار، خوراکی های کنسروی و دارای مواد نگهدارنده، سوسیس و کالباس از رژیم غذایی. این کار باید پیش از بارداری شروع شود تا در دوران بارداری این گونه مواد از رژیم غذایی کاملاً حذف شده باشند.
 • اصلاح تغذیه و داشتن تغذیه سالم در دوران پیش از بارداری به همان اندازه که برای مادر الزامی است برای پدر نیز هست، چون اسپرم قوی تر فرزند سالم تر و زیباتری را به دنبال خواهد داشت.
 • وعده غذایی قبل از آمیزش نباید دارای غذاهایی که زوجین به آن حساسیت دارند باشد.
 • از خوردن مواد سنگین یا نفاخ مانند: حبوبات، کلم، سیر، نمک زیاد، فلفل و ادویه های تند و چربی زیاد در وعده غذایی پیش از آمیزش خودداری کنید.
 • گفته می شود اگر پدر و مادر قبل از آمیزش نصف گلابی را میل کنند دارای فرزندی زیبا خواهند شد.
 • گفته می شود، بهتر است در وعده غذایی پیش از آمیزش از موادی چون خرما، عسل، پسته، گردو، بادام، موز و… استفاده شود.

14) نکات بهداشتی

 •  عادات مضر را کنار بگذارید. حتماً شما هم می دانید که نوشیدن مشروبات الکی، کشیدن سیگار و مصرف داروهای غیر مجاز با مادر شدن سازگار نیست. اگرچه ترک این عادات مشکل است ولی وجود آنها، آن هم زمانی که باردار هستید بسیار بد است. پس از همین حال شروع کنید تا به درستی بتوانید آنها را کنار بگذارید.
 • مراقب کارهای مربوط به ماموگرافی، دندانپزشکی و نظایر آن باشید، زیرا در دوران بارداری نباید در معرض اشعه X قرار گیرید و برای اطمینان یک چکاپ کامل از دندان های خود انجام دهید و از مشکل نداشتن آنها مطمئن شوید.
 • بهتر است پیش از اقدام به بارداری از سلامت دستگاه تولید مثل خود با مراجعه به پزشک زنان و زایمان و انجام یک معاینه کامل پزشکی اطمینان پیدا کنید.
 • حتماً پیش از اقدام به بارداری با یک پزشک مجرب مشورت کنید.
 • در مشاوره پیش از بارداری با پزشک اگر دارویی مصرف می کرده اید و یا هنوز هم در حال استفاده از دارویی هستید حتماً به اطلاع پزشک برسانید. چرا که گاهی اوقات پزشکان فراموش می کنند که در مورد داروهای مصرفی تان از شما سوال بپرسند.
 • در مشاوره پیش از بارداری با پزشک حتماً در مورد مصرف اسید فولیک پیش و در حین بارداری سوال کنید تا اگر بدن شما به آن نیاز دارد پزشک آن را برای شما تجویز کند. زیرا از عوارض کمبود اسید فولیک به خستگی، رنگ پریدگی، سر گیجه، افسردگی روحی، لکه های خاکستری و قهوه ای رنگ پوست، نارسایی تنفس، سقط جنین، تولد نوزاد نارس، سختی زایمان، افزایش میزان مرگ و میر نوزادان و تولد نوزاد مبتلا به کم خونی می توان اشاره کرد که تمام این موارد با میزان مصرف اسید فولیک قابل پیشگیری هستند.
 • پیش از اقدام به باروری همانگونه که تاریخ عادت ماهانه خود را ثبت می کنید، تاریخ تخم گذاریتان را نیز ثبت کنید. با این کار احتمال باروری خود را بالاتر می برید.

آقایان نیز به برخی برنامه ریزی های قبل از بارداری نیاز دارند؛ از وان آب داغ، سونا و سیگار دوری کنید. زیرا این موارد بر تعداد اسپرم ها اثر می گذارند. سلامتی شما و خانواده تان آرزوی ماست.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «توصیه هایی برای دوران پیش از بارداری»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب یادداشت های مادرانه، نوشته ی تکتم مزدگیر روزانه از انتشارات نظری، منتشر شده در اردیبهشت 1393 با شابک 7-091-289-600-978 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا