چرا 90 دقیقه ورزش در هفته ایده آل است؟

گفته می‌شود ورزش می‌تواند از حمله قلبی جلوگیری کند. ممکن است ساده به نظر برسد، اما در اکثر افراد، انجام تمرین‌های ورزشی منظم واقعاً توانسته بطور چشمگیری بیماری‌های قلبی را کاهش دهد. اما باید به چه میزان ورزش کرد؟

ما می‌خواهیم به شما بگوییم که کدام نوع از ورزش‌ها به قلب شما بیشتر کمک می‌کنند و باید چه مدت زمانی را برای آنها در نظر بگیرید. شما می‌توانید قلبی سالم داشته باشید.

مقدار مناسب ورزش

لازم نیست حتماً دونده دوی ماراتن باشید تا به قلب‌تان کمک کنید. مطالعات نشان داده است که حتی 10 دقیقه پیاده‌روی در روز به عنوان حداقل ورزش، می‌تواند کارهای بزرگی انجام دهد. در سال 2007 محققان دانشگاه لوئیزیانا نشان دادند که خانم‌های دارای اضافه وزن، که تنها با 70 دقیقه راه رفتن آرام در هفته ورزش را شروع کردند، مصرف اکسیژن قلب‌شان، بیش از 4 درصد افزایش یافته است. مصرف اکسیژن نشانه سلامت قلب است. در مطالعه‌ای مشابه زنانی که در روز حدود 30 دقیقه ورزش کرده‌اند، مصرف اکسیژن قلب آنها، بیش از 8 درصد افزایش یافته است.

پس هر چقدر زمان بیشتری صرف ورزش شود، مزایای بیشتری برای قلب دارد. نکته جالب این است که این تمرین‌های ورزشی به حفظ و کاهش وزن و تناسب اندام نیز کمک می‌کنند.

اما واقعاً چه میزان ورزش لازم است تا نتیجه ایده‌آل گرفته شود؟ و اجرای کدام ورزش‌ها (وزنه برداری، یوگا و…) توصیه می‌شود؟

همه ورزش‌ها از جمله ورزش‌های هوازی (ایروبیک) و حرکات کششی برای قلب عالی می‌باشند. اما بهترین نوع ورزش برای قلب، فعالیت‌های هوازی است.

ورزش ایروبیک دارای سه مزیت مهم است:

  1. اول آنکه بطور مستقیم تمرینی برای ماهیچه‌های قلبی می‌باشد و قلب مانند هر عضله دیگری قوی‌تر می‌شود.
  2. دوم، افزایش ضربان قلب باعث می‌شود خون بیشتری پمپاژ شود. این گردش خون خوب، سبب جذب اکسیژن بیشتر می‌گردد.
  3. و در نهایت ورزش‌های هوازی باعث سوختن کالری می شوند. مطالعات، ارتباط مستقیم بین میزان سوختن کالری و بهبود و سلامتی قلب را نشان داده‌اند.

20 دقیقه ورزش هوازی برای سه یا چهار بار در هفته مفید است. البته تا زمانی که با افزایش تنفس و ضربان نبض، شما بتوانید به راحتی صحبت کنید. آهسته دویدن و طناب زدن نیز مناسب می‌باشند.

برای افرادی که اهل ورزش نیستند و آن را دوست ندارند، 30 دقیقه ورزش در روز و برای حداقل سه بار در هفته توصیه می‌شود. 90 دقیقه ورزش در هفته آنقدر زمان مهم و با اهمیتی نیست اما در ازای آن شما به قلب‌تان کمک می‌کنید قوی‌تر شود. کلسترول و فشار خون را کاهش می‌دهید و بطورکلی سالم می‌مانید.

در حالی که تمرین‌های ورزشی برای همه، حتی کسانی که نارسایی قلبی دارند، خوب است؛ اما افرادی که ناراحتی قلبی دارند باید از بعضی حرکت‌های ورزشی مانند دراز و نشست و شنا رفتن اجتناب کنند. همچنین اگر دچار درد قفسه سینه، احساس سرگیجه و یا متوجه تورم در هر قسمتی از بدن خود شُدید، ورزش را متوقف کنید و حتماً به دکتر مراجعه نمایید.

منابع

  1. HowStuffWorks
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا