همه چربی ها بد نیستند

بسیاری از ما، با این ایده بزرگ شده ایم که چربی ها بد هستند، و مصرف بیش از حد غذاهای چرب سبب افزایش کلسترول می شود و در معرض ابتلا به بیماری های قلبی قرار می گیریم.

بنابراین سال ها، مصرف چربی پاسخی به بسیاری از بیماری ها بود. این در حالی است که در سال 2010 مشخص شد همه چربی ها بد نیستند. برخی از انواع چربی ها می توانند به پایین آوردن کلسترول و خطر بیماری های قلبی کمک کنند. چربی ها به ما انرژی می دهند، فشار خون را کنترل و در گرم ماندن به ما کمک می کنند. همچنین چربی ها برای جذب برخی از ویتامین ها به جریان خون هم ضروری هستند.

ما اکنون می دانیم که حذف چربی راه حل درست نیست. بیایید ابتدا اطلاعات بدی که تا به امروز از چربی ها می دانستیم را از سر راه برداریم، سپس با انواع و چند و چون چربی ها آشنا شویم. اگر حواس تان باشد به آنچه که می خورید شما می توانید سالم بمانید.

چربی های اشباع شده

چربی های ترانس و چربی های اشباع شده مطمئناً برای سال های آینده دردسر ساز خواهند بود. این موارد مجرمان اصلی در بالا بردن کلسترول خون هستند و بدن ما به راحتی نمی تواند آنها را به انرژی تبدیل کند. این چربی ها باعث چاقی می شوند. مقدار کمی از چربی های ترانس و اشباع شده در گوشت قرمز و محصولات لبنی وجود دارند اما آنها عمدتاً در غذاهای فرآوری شده در قالب روغن جامد یا هیدروژنه پیدا می شوند.

چربی های غیر اشباع

در مقابل، این چربی های غیر اشباع هستند که می توانند کلسترول شما را پایین و خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهند. البته این نکته را هم فراموش نکنید که حتی اگر در حال مصرف چربی های مفید نیز هستید نباید میزان مصرف آنها از 20 تا 35 درصد کالری روزانه تان افزایش یابد.

حالا چربی های غیر اشباع نیز به دو دسته ی تک غیر اشباع و چند غیر اشباع تقسیم می شوند. شما مقادیر زیادی چربی تک غیر اشباع در زیتون، روغن کانولا و روغن بادام زمینی، آوکادو و آجیل پیدا می کنید. چربی های تک غیر اشباع در درجه اول در روغن های گیاهی مثل روغن ذرت و سویا یافت می شوند. بعضی از انواع ماهی ها نیز حاوی چربی های چند غیر اشباع به نام اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 3s بوده؛ که بخصوص در ماهی آزاد، ماهی تن و ماهی ماکرل یافت می شوند.

همه ی چربی ها چه خوب و چه بد، 9 کالری در هر گرم دارند. بنابراین بهتر است مصرف چربی های تان از نوع خوبش باشد. چرخش از چربی های موجود در غذاهای فرآوری شده، مهم ترین گام شما می تواند به سوی سلامتی باشد.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «همه چربی ها بد نیستند»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقالات وب سایت HowStuffWorks به عنوان منابع اصلی مورد استفاده قرار گرفته اند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا