آزمون کوکولوژی پرنده آبی

آزمون پرنده آبی یک بازی کوکولوژی است که توسط پروفسور ایسامو ساتیو طراحی شده است. این بازی طبق اصول روانشناسی کمک می کند، هر فردی بتواند به راحتی دنیای ذهن را مطالعه کند. در بازی کوکولوژی شما بر مبنای موقعیتی که در آن قرار گرفته اید باید به سوالات خاصی که نمادین هستند، پاسخ دهید. پاسخ های شما نشان دهنده حالت ذهنی شما نسبت به مسئله ای است که با آن درگیر هستید.

پس قلم و کاغذ بر دارید و لطفاً قبل از مطالعه متن آزمون و پاسخ دادن به آن توجه داشته باشید:

  1. در آرامش سوالات را بخوانید و اولین پاسخی را که به ذهن تان می رسد، بگویید و برای پاسخ دادن مدت زیادی صبر نکنید. بدانید که هیچ پاسخ درست یا اشتباهی در این گونه آزمون ها وجود ندارد.
  2. با خودتان صادق باشید. این آزمون بیشتر شبیه به یک بازی است. پس با پاسخ های صادقانه، اجازه بدهید واقعیت های درون تان آشکار شوند.
  3. سعی نکنید پاسخ درست را حدس بزنید، این کاری است که بسیاری از افراد انجام می دهند تا در پایان آزمون به دیگران بگویند: «دیدید؟ من درست می گفتم!»

متن آزمون

روزی پرنده ای آبی رنگ ناگهان از پنجره وارد اتاق شما می شود و در آنجا به دام می افتد. چیزی در این پرنده شما را به خود جذب می کند و تصمیم می گیرید آن را نگه دارید. اما روز بعد، در عین شگفتی متوجه می شوید، رنگ پرنده از آبی به زرد تغییر کرده است. این پرنده استثنایی دوباره تغییر رنگ می دهد و در صبح روز سوم به رنگ قرمز روشن در می آید و در روز چهارم، سیاه رنگ است.

روز پنجم است. وقتی از خواب بر می خیزید، این پرنده چه رنگی است؟

  1. پرنده تغییر رنگ نمی دهد و سیاه باقی می ماند.
  2. پرنده به رنگ آبی که در ابتدا داشت باز می گردد.
  3. پرنده سفید می شود.
  4. پرنده طلایی می شود.

نتیجه گیری

حالا پاسخ خود را با بررسی های زیر مقایسه کنید:

پرنده ای که در اتاق شما به دام افتاد، نماد خوشبختی است. اما ناگهان تغییر رنگ داد و در شما دلهره و اضطراب نسبت به ناپایداری خوشی و شادمانی به وجود می آورد. واکنش تان به این وضعیت نشان دهنده پاسخ شما به مشکلات و بلاتکلیفی ها در زندگی واقعی است.

1) افرادی که گفتند، پرنده سیاه باقی می ماند دیدگاهی بدبینانه دارند.
آیا شما باور دارید اوضاع هیچ وقت بهبود نمی یابد؟ به یاد داشته باشید همیشه پایان شب سیه، سپید است.

2) افرادی که گفتند، پرنده دوباره آبی می شود خوش بین و عمل گرا هستند.
شما باور دارید زندگی ترکیبی از خوب و بد است و مقابله کردن و سرسختی نشان دادن در برابر این واقعیت سودمند نیست. مشقات و ناملایمات را با خونسردی می پذیرید و اجازه می دهید زندگی روال طبیعی خود را طی کند. این دیدگاه باعث می شود از تلاطم ناملایمات و سختی ها با موفقیت بیرون آیید.

3) افرادی که گفتند، پرنده سفید می شود در برابر فشارهای زندگی مصمم و خونسرد می باشند.
شما در زمان بحران وقت خود را در تردید و دو دلی تلف نمی کنید. اگر وضعیت بغرنج شود ترجیح می دهید جلوی ضرر را بگیرید و به دنبال راه دیگری برای رسیدن به هدف تان می گردید و در غم و اندوه گرفتار نمی شوید. این روش محتاطانه بدین معنی است که اوضاع بطور طبیعی بر وفق مراد شما پیش خواهد رفت.

4) افرادی که گفتند، پرنده طلایی می شود بی باک و نترس هستند.
شما معنی بحران را نمی دانید. برای شما هر بحرانی، یک فرصت است. این جمله ی ناپلئون که گفته است: «غیر ممکن، این واژه فرانسوی نیست.» در مورد شما صدق می کند. اما مواظب باشید این اعتماد به نفس زیاد، مرز بین شجاعت و حماقت را از بین نبرد.

منابع

آزمون روانشناسی «کوکولوژی پرنده آبی»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب کوکولوژی، نوشته ی تاداهیکو ناگائو و ایسامو سایتو و ترجمه چکاد سرامی و شاهین دهقان از انتشارات ترفند، منتشر شده در 1388 با شابک 2-84-7332-964-978 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا