آزمون کوکولوژی روز تولد

آزمون روز تولد یک بازی کوکولوژی است که توسط پروفسور ایسامو ساتیو طراحی شده است. این بازی طبق اصول روانشناسی کمک می کند، هر فردی بتواند به راحتی دنیای ذهن را مطالعه کند. در بازی کوکولوژی شما بر مبنای موقعیتی که در آن قرار گرفته اید باید به سوالات خاصی که نمادین هستند، پاسخ دهید. پاسخ های شما نشان دهنده حالت ذهنی شما نسبت به مسئله ای است که با آن درگیر هستید.

پس قلم و کاغذ بر دارید و لطفاً قبل از مطالعه متن آزمون و پاسخ دادن به آن توجه داشته باشید:

  1. در آرامش سوالات را بخوانید و اولین پاسخی را که به ذهن تان می رسد، بگویید و برای پاسخ دادن مدت زیادی صبر نکنید. بدانید که هیچ پاسخ درست یا اشتباهی در این گونه آزمون ها وجود ندارد.
  2. با خودتان صادق باشید. این آزمون بیشتر شبیه به یک بازی است. پس با پاسخ های صادقانه، اجازه بدهید واقعیت های درون تان آشکار شوند.
  3. سعی نکنید پاسخ درست را حدس بزنید، این کاری است که بسیاری از افراد انجام می دهند تا در پایان آزمون به دیگران بگویند: «دیدید؟ من درست می گفتم!»

متن آزمون

روز تولدتان تنها روزی است که توقع دارید همه چیز خوب و دلپذیرتر باشد. روز آرزوهای شیرین، شادباش گفتن ها، هدیه گرفتن ها، کارت تبریک دریافت کردن و یا رفتن به یک مهمانی خاص که دوست عزیز دعوت تان کرده باشد.

  1. امروز روز تولد شما است و ناگهان می بینید از فردی که اصلاً انتظار ندارید کارت تبریکی دریافت کرده اید. فرستنده کیست؟
  2. تعدادی هدیه هم از دوستان و فامیل برایتان رسیده، چه فردی بزرگترین بسته هدیه را فرستاده است؟

نتیجه گیری

حالا پاسخ خود را با بررسی های زیر مقایسه کنید:

پاسخ های شما بیانگر احساسات واقعی شما نسبت به اطرافیان تان است، احساساتی که شاید خودتان هم از وجود آنها بی خبر باشید.

1) فردی که بطور غیر منتظره برایتان کارت تبریک فرستاده، در واقع کسی است که دوست دارید برایتان دل بسوزاند و توجه بیشتری به شما داشته باشد. به بیان دیگر با وجود هر فاصله ای که میان شما است، بسیار دوستش دارید. آیا فردی است که او را زیاد نمی شناسید؟ یا برای نزدیک شدن به او دلهره دارید؟ یا دوستی که برای مدتی از او بی خبر بوده اید؟ شاید زمان آن فرا رسیده که برای از میان برداشتن فاصله ها اولین گام را بر دارید.

2) در ظاهر شما احساس خوبی نسبت به فرستنده بزرگترین بسته هدیه دارید، ولی از دیدگاه روانشناسی محبت فرد فرستنده را عادی و تکراری می پندارید. این مسئله به معنای بی احترامی به او نیست، بلکه شما محبت او را به خود الزامی می دانید. مراقب باشید زیاد به خود مغرور نشوید. چیزی که برای شما حکم قطعی دارد، در نظر دیگران خودخواهی محض است.

منابع

آزمون روانشناسی «کوکولوژی روز تولد»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب کوکولوژی، نوشته ی تاداهیکو ناگائو و ایسامو سایتو و ترجمه چکاد سرامی و شاهین دهقان از انتشارات ترفند، منتشر شده در 1388 با شابک 2-84-7332-964-978 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا