آیا باکتری‌های روده می‌توانند در دستیابی به گروه خونی جهانی کمک کنند؟

سالانه در دنیا 112 میلیون و 500 هزار کیسه خون اهدا می‌شود اما متاسفانه همه این کیسه‌های خون برای همه بیماران قابل استفاده نیستند، زیرا بیماران مختلف انواع مختلفی از گروه خونی را لازم دارند.

روی سطح گلبول‌های قرمز خون افرادی که گروه خونی‌شان A یا B است، قندهای متفاوتی وجود دارد که به آنها آنتی ژن می‌گوییم. اگر به شما خونی به جز گروه خونی خودتان تزریق شود، سیستم ایمنی شما به آنتی ژن‌های موجود روی گلبول‌های قرمز خون اهدایی حمله می‌کند و آنچه بعد از این اتفاق رخ می‌دهد ممکن است برایتان کشنده باشد. فقط گروه خونی که گلبول‌های قرمز آن آنتی ژن ندارند، گروه خونی O است و به همین دلیل این گروه خونی را می‌توان به هر فردی اهدا کرد. حال دانشمندان آمریکایی فهمیده‌اند که چگونه می‌شود همه گروه‌های خونی را به گروه خونی O تبدیل کرد.

راه حل در روده باریک انسان نهفته است.

در دیواره روده باریک قندهایی وجود دارند که مشابه قندهای موجود روی گلبول‌های قرمز، یعنی همان آنتی ژن‌ها هستند. روده‌ها همچنین باکتری‌هایی دارند که این قندها را با آنزیم‌های مخصوص خودشان می‌شکنند. باکتری‌های روده نوعی همزیستی مسالمت‌آمیز با ما دارند. در حقیقت آنها به ما کمک می‌کنند غذایمان را هضم کنیم و خودشان از قندهای موجود در دیواره روده ما تغذیه می‌کنند.

دانشمندان از DNA این باکتری‌ها برای تولید و تکثیر آنزیم‌های آنها در محیط آزمایشگاه استفاده کردند. سپس آنزیم‌های تولید شده را به درون خون حاوی گلبول‌های قرمز ریختند. این آنزیم‌ها 30 برابر بهتر از آنزیم‌هایی که قبلاً دانشمندان تولید کرده بودند، توانستند آنتی ژن‌ها را از روی سطح گلبول‌های قرمز پاک کنند.

برای استفاده وسیع از این آنزیم‌ها باید روش تکثیر آنها آسان و کم هزینه باشد. دانشمندان قصد دارند مطالعاتی در مقیاس وسیع ترتیب دهند تا بهترین نوع باکتری را برای پرورش و تکثیر آنزیم انتخاب کنند.

آنزیم‌ها لایه بیرونی گلبول‌های قرمز را می‌خورند. باکتری‌های روده شما قادرند آنزیم‌هایی تولید کنند که آنتی ژن‌های موجود روی سطح گلبول‌های قرمز را شناسایی و تجزیه می‌کنند. دانشمندان در تلاش هستند این آنزیم‌ها را به گونه‌ای توسعه داده و تکثیر کنند که روزی بتوان خون هر فردی را به فرد دیگر اهدا کرد.

منابع

  1. MedicalNewsToday
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا