آیا سردرد با مشکلات چشمی ارتباط دارد؟

سردرد یکی از شایع‌ترین مشکلات پزشکی است که هر فردی آن را بارها تجربه کرده است. عمدتاً به دنبال استرس و اضطراب، خستگی، گرسنگی و یا مصرف بعضی از غذاها یا حتی قرار گرفتن در شرایط نامساعد ایجاد می‌گردد. برخی افراد اعتقاد دارند که سردرد غالباً با وجود مشکلات چشمی ارتباط دارد. اما واقعیت این است که بیشتر سردردها منشاء دیگری دارند. کارهای طولانی مدت چشمی مانند مطالعه ممکن است فقط میزان وقوع و یا شدت سردرد را بیشتر کند.

به عنوان مثال یکی از شایع‌ترین انواع سردردها، نوع Tension Headache یا همان سردرد عصبی می‌باشد که عمدتاً در ناحیه پیشانی، شقیقه‌ها، اطراف و پشت چشم و حتی ناحیه گردن حس می‌شود. این نوع سردرد از تغییرات نامناسب و موقت در شرایط زیستی روزانه انسان حادث می‌گردد.

کار کردن در شرایط پُر استرس، کار کردن و یا رفت و آمد در محیط‌های با آلودگی بالای هوا، کار کردن در محیط با نور نامناسب، کار کردن و یا رفت و آمد در محیط با آلودگی صوتی، گرسنگی، مصرف نکردن موقت بعضی از موادی که فرد به آن عادت دارد مثل چای و قهوه، خوابیدن در شرایط نامساعد مثلاً خواب در محیط های پُر سروصدا، اضطراب و ایجاد انقباض و فشار بیش از حد در ناحیه فک و دندان‌ها و حتی جویدن آدامس به مدت طولانی می‌تواند از دلایل سردردهای عصبی باشد.

طبعاً در این گونه شرایط، کار چشمی می‌تواند از عوامل تشدید کننده سردرد باشد، و نه علت ایجاد آن.

سردردهای عصبی غالباً گذرا بوده و به خوبی به داروهای مُسَکن معمولی مانند استامینوفن پاسخ می‌دهند. اما حذف و یا بهبود شرایط زیستی مهم‌ترین نقش را در کاهش دفعات بروز این نوع سردردهای عصبی خواهد داشت.

میگرن نوع دیگری از سردرد می‌باشد که تقریباً از هر 10 نفر یک نفر به آن گرفتار می‌شود. این نوع سردرد در خانم‌ها شایع‌تر از آقایان می‌باشد و می‌تواند جنبه ارثی نیز داشته باشد.

از مشخصات آن می‌توان از سردردهای ضربان‌دار، یک طرفه، همراه با تهوع و استفراغ و داشتن حساسیت به نور، صدا و بو نام برد. بعضی از عوامل خوراکی مانند پنیر کهنه و سوسیس و همچنین تغییرات هورمونی در سیکل ماهانه خانم‌ها، بارداری، اضطراب و استرس‌ها و هیجانات روحی، تغییرات محیطی مانند نور فلورسنت یا صفحه مانیتور کامپیوتر و یا تغییر دمای محیط می‌توانند موجب شروع حمله میگرن باشند.

بنابراین چشم و بیماری‌های چشمی علت اصلی سردردها نیستند. معمولاً مشکلات چشمی که ایجاد سردرد می‌نمایند، علائم دیگری مانند تاری دید، دیدن هاله اطراف نورها، حساسیت شَدید به نور، درد و قرمزی و التهاب در ناحیه چشم را نیز ایجاد می‌کنند.

وجود عیب‌های انکساری تصحیح نشده چشم مانند دوربینی و آستیگمات نیز معمولاً علت ایجاد سردرد نیستند. اما در افرادی که زمینه سردردهای عصبی و یا میگرنی را دارند، می‌تواند سبب تشدید و افزایش حملات سردرد گردد. باید دانست که این گونه اختلالات چشمی عمدتاً ایجاد خستگی زودرس در چشم می‌نمایند و طبعاً تصحیح آن به افزایش کارآیی چشم کمک خواهد کرد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا