چگونه دندان می روید؟

تبلیغات
راهنما و نیازمندی های رایگان خرید و فروش، استخدام و خدمات در ایران

دندان انسان از دو بخش تشکیل شده است:

  • ریشه
  • تاج

ریشه که تعدادش گاهی یک و گاهی به چند عدد نیز می رسد، دندان را محکم در استخوان آرواره نگه می دارد.
تاج قسمت قابل رویت دندان است؛ یعنی همان قسمتی از دندان که ما می توانیم آن را در دهان ببینیم.

در ساختمان دندان چهار ماده ی مختلف به کار رفته است:

  • مینا
  • ساروج
  • دانتین
  • مغز دندان

مینا ماده ای صاف و بسیار سخت است که تاج دندان را در میان گرفته و آن را می پوشاند.
ساروج ماده ای است که از لحاظ جنس به استخوان شباهت دارد و ریشه ی دندان را در بر گرفته است و آن را می پوشاند.
دانتین، ماده ای استخوانی و عاجی است و قسمت عمده ی دندان های ما از همین دانتین تشکیل می شود.
حفره ای در داخل دندان وجود دارد که مغز دندان را در خود جای داده است. مغز دندان از یک نوع بافت که عصب ها، سرخرگ ها و سیاهرگ ها را در بر می گیرد، درست شده است.

در نتیجه ی کمبود کلسیم یا کمبود ویتامین D، مینای دندان سست می شود و این حالت به پوسیدگی دندان ها کمک می کند. فرآیند پوسیدگی وقتی تشدید می شود که مواد آلاینده در طول مدت یک شب روی دندان های ما باقی بمانند. مواد نشاسته دار و مواد قنددار، موادی هستند که در دهان تجزیه می شوند و همزمان با این تجزیه شدن، به تولید اسیدهایی که نابودکننده ی کلسیم دندان ها است، می پردازند. زمانی که اسیدهای مزبور تولید شدند، آن وقت رفته رفته دندان ها سست می گردند و راه نفوذ باکتری ها به درون دندان ها هموار خواهد شد.

حالا شاید بپرسید: چرا گاهی دندان ها کج و معوج در می آیند؟
پاسخ این سوال در افراد مختلف، متفاوت است. دانشمندان می گویند نحوه ی تکامل یافتن آرواره ها، مسئله ی کج و معوج در آمدن دندان ها را موجب شده است. به عبارت دیگر، آرواره های انسان همیشه برای روییدن دندان ها فضای کافی را فراهم نمی آورند. به همین دلیل است که در نتیجه تنگ بودن جا، دندان ها هنگام روییدن کج و معوج در می آیند و یا جا به جا می شوند.

در صورتی که چنین وضعیتی برای یک دندان در آرواره ی پایین رخ دهد، همان حالت باعث می شود دندانی که در آرواره ی بالا می روید و درست در مقابل آن دندان قرار دارد نیز کج و معوج در بیاید.

برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.

مقاله علمی و آموزشی «چگونه دندان می روید؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو چرا و چگونه، نوشته ی آرکادی لئوکوم و ترجمه سعید درودی از انتشارات بهزاد، منتشر شده در ۱۳۹۱ با شابک ۸-۵۷-۵۹۵۹-۹۶۴ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

برچسب ها
تبلیغات
HiU Company

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط