امواج الکترومغناطیسی و رادیویی با بدن چه می‌کنند؟

بر اساس گزارش‌های آژانس بین المللی تحقیقات سرطان، شواهدی از خطرات امواج الکترومغناطیسی بر بدن (سلامت) انسان وجود دارد که افزایش خطر ابتلا به تومورهای سرطانی مغز و اعصاب از جمله آنها است. این داده‌ها نشان می‌دهد افرادی که خیلی زیاد و به مدت طولانی از موبایل (تلفن همراه) استفاده می‌کردند، 40 تا 200 درصد بیشتر در معرض این تومورها قرار دارند. البته این نتایج کافی به نظر نمی‌رسید و آزمایش روی موش‌ها نیز انجام شد. موش‌هایی که بیشتر در معرض تابش امواج الکترومغناطیسی بودند، به احتمال بیشتری سرطان می‌گرفتند. بنابراین طبق نظر آژانس بین المللی تحقیقات سرطان، امواج الکترومغناطیس را در دسته موارد – احتمالاً – سرطان‌زا قرار داده‌اند که باید خطرات آن را جدی گرفت.

دانشمندان درباره گرما و انرژی‌زا بودن امواج الکترومغناطیسی برای ارتباطات، موبایل، وای‌فای (Wi-Fi)، مایکروویو و… تحقیقات بسیاری انجام داده‌اند و شما می‌توانید با برخی از نتایج بدست آمده، آشنا شوید.

تاثیر بر توان باروری

چندین تحقیق که به بررسی اثرات امواج رادیو فرکانس بر سیستم تولیدمثل مردها پرداخته، نشان می‌دهد امواج ساطع شده از موبایل ممکن است روی تحرک اسپرم‌ها (سلول‌های جنسی نر) تاثیرگذار باشد. به علاوه تحقیقات دیگری نشان می‌دهد که مدت قرار گرفتن در معرض امواج موبایل با نقص در تعداد، زنده ماندن، ساختار و تحرک اسپرم‌ها مرتبط است. این اثرات زمانی بیشتر می‌شود که مدت قرار گرفتن در معرض امواج بیشتر و فاصله از این امواج کمتر باشد.

آفتاب سوختگی با موبایل

تحقیقاتی که در سال 2008 انجام شده، نشان می‌دهد اثرات گرمایی امواج الکترومغناطیسی، شناخته شده‌ترین این اثرات است. به این ترتیب که کاربران موبایل بیش از همه از احساس گرما و سردرد شکایت دارند که نتیجه تماس مستقیم پوست با موبایل است. علائمی مثل احساس سوزش صورت یا چشم، التهابات پوستی و قرمزی شبیه آفتاب سوختگی، تعریق و… هم در همین دسته شکایت‌ها قرار می گیرند که به استفاده طولانی مدت از موبایل مربوط است.

آیا ژن‌ها تغییر می‌کنند؟

اگرچه برای اظهارنظر در مورد این سوال به تحقیقات بیشتری نیاز است اما مطالعاتی که تاکنون انجام شده، نشان می‌دهد که پروتئین‌ها، آنزیم‌ها و DNA می‌توانند بر اثر تابش مستقیم طولانی مدت امواج الکترومغناطیس و از طریق جذب انرژی دچار تغییر ساختار یا تغییر رفتار شوند. در حقیقت قرار گرفتن در معرض تابش طولانی مدت امواج، بطور مستقیم یا غیر مستقیم باعث تغییر فعالیت آنزیم‌ها شده و بر فعالیت آنها تاثیر می‌گذارد.

کودکان را دریابید.

در بررسی‌هایی که در سال 2006 روی 13,000 کودک 7 ساله انجام گرفت، نشان داد که قرار گرفتن در معرض امواج موبایل قبل و بعد از تولد باعث ایجاد مشکلات رفتاری در کودکان می‌شود. هرچه میزان و شدت این امواج بیشتر باشد، به احتمال بیشتری این نقص‌ها رخ می‌دهد. به علاوه مشکلات رفتاری مثل بیش فعالی، اوتیسم، اختلال سلوک و… همگی جزء مشکلات رفتاری محسوب می‌شوند.

وقتی موبایل نمی‌خوابد!

نتایج برخی تحقیقات نشان می‌دهد که امواج رادیویی و الکترومغناطیسی ممکن است بر وضعیت، میزان و کیفیت خواب تاثیرگذار باشد. این موضوع زمانی پُر رنگ‌تر می‌شود که موبایل یا وسائل ساطع کننده امواج، هنگام خواب در نزدیکی فرد قرار گیرد. نداشتن خواب مناسب، احساس خستگی، سردرد زمان بیدار شدن، مشکلات چشمی، صدمه به مغز و… از جمله این تاثیرات است.

اگر باردار هستید یا بیماری‌های زمینه‌ای مثل بیماری‌های قلبی، مغزی، سرطان، ناباروری و… دارید، باید بیش از دیگران به فکر دوری از امواج باشید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا