امواج رادیویی چیست؟

تبلیغات

امواج رادیویی جزو امواج الکترومغناطیسی می باشند. این امواج در اثر حرکت الکترون ها به وجود می آیند. تا قرن نوزدهم میلادی کسی راجع به امواج رادیویی چیزی نمی دانست. در سال ۱۸۶۴ میلادی جیمز کلارک ماکسول (James Clerk Maxwell)، ریاضیدان اسکاتلندی، به صورت نظری نشان داد که امواج رادیویی فرکانسی کمتر از امواج مادون قرمز دارند.

۲۲ سال بعد، هاینریش هرتز (Heinrich Hertz) این امواج را بطور مصنوعی تولید کرد و نشان داد که امواج رادیویی تابع قوانینی همچون انعکاس، شکست و تداخل هستند. الیور لاج در سال ۱۸۹۴ میلادی طرز کار تلگراف بی سیم را به نمایش گذاشت. بالاخره اولین پیام رادیویی در سال ۱۹۰۰ میلادی توسط دانشمند ایتالیایی به نام گوگلیلمو مارکونی ارسال شد.

ایستگاه های فرستنده رادیو از امواج رادیویی برای ارسال پیام های خود استفاده می کنند. امواج صوتی نمی توانند فاصله زیادی را طی کنند؛ به همین جهت از امواج رادیویی برای ارسال آنها استفاده می شود. بدین منظور ابتدا صدا در ایستگاه رادیویی به نشانه های الکتریکی تبدیل می شود. سپس این نشانه ها روی امواج رادیویی قرار می گیرد. عمل سوار کردن نشانه های الکتریکی روی امواج رادیویی را مدولاسیون می گویند. امواج رادیویی که حامل نشانه های الکتریکی هستند، امواج حامل نامیده می شوند. امواج حامل توسط فرستنده به هوا فرستاده می شوند. این امواج پس از آنکه توسط آنتن رادیویی منزل شما دریافت شدند، رمزگشایی و تقویت می شوند. به این ترتیب شما می توانید برنامه های رادیویی را بشنوید.

امواج رادیویی در واقع امواج غیر قابل رویت مغناطیسی می باشند. این امواج می توانند با سرعت نور (۳۰۰ هزار کیلومتر بر ثانیه) حرکت کنند. ماهواره ها و سفینه های فضایی به کمک همین امواج با زمین ارتباط برقرار می کنند. برای برقراری ارتباط زنده با فضانوردان نیز از امواج رادیویی استفاده می شود. امواج رادیویی در خلاء نیز حرکت می کنند. این امواج حتی می توانند چند متر در آب و زیر زمین نفوذ کنند.

تبلیغات
خرید شارژ تلفن همراه، شارژ مستقیم، کارت شارژ ، شارژ وایمکس ایرانسل، گیفت کارت، آنتی ویروس و پرداخت قبوض

بوسیله امواج رادیویی می توان با هواپیماها ارتباط برقرار کرد. هواپیماها در طول پرواز به کمک این امواج، کنترل و راهنمایی می شوند.

کشتی ها نیز بوسیله امواج رادیویی با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. هر کشتی دارای یک فرستنده و یک گیرنده رادیویی است.

دانشمندان برای مطالعه امواج رادیویی که توسط اجرام آسمانی تولید می شوند، دستگاهی به نام رادیو تلسکوپ ساخته اند. به کمک این تلسکوپ می توان ستارگانی را که امواج رادیویی تولید می کنند، شناسایی کرد.

گشتی های پلیس از امواج رادیویی برای ارسال پیام استفاده می کنند. از این امواج برای کنترل ترافیک نیز استفاده می شود. حتی سرعت وسائل نقلیه را نیز می توان توسط دستگاه هایی که با امواج رادیویی کار می کنند، اندازه گیری کرد.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «امواج رادیویی چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

تبلیغات
نمایش بیشتر

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا