دوی ماراتن چیست؟

ماراتن نام معروف ترین مسابقه دو در المپیک و سایر مسابقات دو و میدانی است. این مسابقه نام خود را از دشت ماراتن واقع در 40 کیلومتری شمال آتن گرفته است. در سال 490 پیش از میلاد یونانیان در نبردی در همین محل بر نیروهای ایرانی تحت فرمان داریوش، پادشاه ایران پیروز شدند. گفته می شود که یک سرباز یونانی به نام فیدی پیدس از دشت ماراتن تا آتن را دوید تا خبر پیروزی یونانیان را به آتن برساند.

در سال 1896 میلادی، هنگام برگزاری نخستین المپیک نوین در آتن، یک مسابقه دو به افتخار این سرباز یونانی از ماراتن تا آتن برپا شد. 16 نفر در این مسابقه شرکت کردند که اکثر آنها یونانی بودند. تمام شرکت کنندگان، غیر حرفه ای بودند؛ به همین جهت اکثر آنها در میانه راه از شدت خستگی از حال رفتند. قهرمان این مسابقه یک دهقان یونانی به نام اسپیروس لویس بود.

هنگام برگزاری المپیک لندن در سال 1908 میلادی مسافت مسابقه دوی ماراتن 42 کیلومتر و 195 متر تعیین شد و از آن پس این مسافت به مسافت استاندارد در دوی ماراتن تبدیل شد. البته این فاصله فقط مختص مسابقات المپیک است و در سایر مسابقات ماراتن فواصل مختلفی در نظر گرفته می شود.

دوندگان ماراتن در طول مسابقه معمولاً 3 کیلوگرم وزن از دست می دهند. این دوندگان پاهایی قوی و ریه و قلبی پُر قدرت دارند. آنها معمولاً ریز اندام و سبک وزن هستند.

منابع

  1. کتاب چرا، چطور، چگونه؟ دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال. ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز. موسسه نشر و تحقیقات ذکر. تیر 1393.
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا