دوی ماراتن چیست؟

تبلیغات

ماراتن نام معروف ترین مسابقه دو در المپیک و سایر مسابقات دو و میدانی است. این مسابقه نام خود را از دشت ماراتن واقع در ۴۰ کیلومتری شمال آتن گرفته است. در سال ۴۹۰ پیش از میلاد یونانیان در نبردی در همین محل بر نیروهای ایرانی تحت فرمان داریوش، پادشاه ایران پیروز شدند. گفته می شود که یک سرباز یونانی به نام فیدی پیدس از دشت ماراتن تا آتن را دوید تا خبر پیروزی یونانیان را به آتن برساند.

در سال ۱۸۹۶ میلادی، هنگام برگزاری نخستین المپیک نوین در آتن، یک مسابقه دو به افتخار این سرباز یونانی از ماراتن تا آتن برپا شد. ۱۶ نفر در این مسابقه شرکت کردند که اکثر آنها یونانی بودند. تمام شرکت کنندگان، غیر حرفه ای بودند؛ به همین جهت اکثر آنها در میانه راه از شدت خستگی از حال رفتند. قهرمان این مسابقه یک دهقان یونانی به نام اسپیروس لویس بود.

هنگام برگزاری المپیک لندن در سال ۱۹۰۸ میلادی مسافت مسابقه دوی ماراتن ۴۲ کیلومتر و ۱۹۵ متر تعیین شد و از آن پس این مسافت به مسافت استاندارد در دوی ماراتن تبدیل شد. البته این فاصله فقط مختص مسابقات المپیک است و در سایر مسابقات ماراتن فواصل مختلفی در نظر گرفته می شود.

دوندگان ماراتن در طول مسابقه معمولاً ۳ کیلوگرم وزن از دست می دهند. این دوندگان پاهایی قوی و ریه و قلبی پُر قدرت دارند. آنها معمولاً ریز اندام و سبک وزن هستند.

تبلیغات
خرید شارژ تلفن همراه، شارژ مستقیم، کارت شارژ ، شارژ وایمکس ایرانسل، گیفت کارت، آنتی ویروس و پرداخت قبوض

منابع

مقاله علمی و آموزشی «دوی ماراتن چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا