پای تان لب گور است اگر…

محققان سال هاست که برای کشف دلایل کوتاه شدن یا طولانی شدن عمر آدم ها تلاش می کنند و در بررسی هایشان به نتایج جالبی رسیده اند؛ که در مقاله «پای تان لب گور است اگر…»، آنها را با شما در میان می گذاریم. شاید اگر با علت های مرگ زودرس و ناگهانی آشنا شوید، بتوانید سبک زندگی تان را تغییر دهید و عمرتان را طولانی تر کنید.

در این مقاله شما می توانید احتمال زنده ماندن یا مرگ تان را پیش بینی نمایید!

اگر مشهور هستید.

در آرزوی شهرت هستید و دل تان می خواهد به جمع بازیگران، خوانندگان یا ورزشکاران سرشناس وارد شوید؟ محققان می گویند رسیدن به چنین آرزویی می تواند جان شما را بگیرد! این افراد سرشناس هفت سال و نیم زودتر از دیگران می میرند. درجه داران نظامی هشت سال بیشتر از این افراد مشهور و تاجران و سیاستمداران بطور میانگین سه سال بیشتر از این افراد عمر می کنند.

دلیل اصلی مرگ در میان افراد مشهور ابتلا به عفونت و سرطان است و از آنجا که آنها کمتر سبک زندگی سالم را انتخاب می کنند، جان شان را زودتر از نظامیانی که چهارچوب های خاصی برای زندگی شان دارند، از دست می دهند.

اگر نابارور هستید.

محققان می گویند اگر این مشکل پایش به زندگی مردها باز شود، می تواند جان شان را بگیرد. مردانی که به مشکل ناباروری دچار هستند، دو برابر بیشتر از دیگران در معرض خطر جوان مرگ شدن هستند. مردان جوانی که دو یا تعداد بیشتری اختلال در اسپرم دارند، نسبت به افرادی که با چنین مشکلاتی درگیر نیستند کمتر عمر می کنند و پژوهشگران هنوز دلایل کوتاه شدن عمر آنها را نمی دانند.

پس اگر همسرتان چنین مشکلی دارد، به جای سوختن و ساختن فوراً برای درمان او اقدام کنید.

اگر خائن هستید.

شاید مردهای خیانتکار فکر کنند باهوش تر از دیگران هستند و بدون آنکه کسی از مخفی کاری هایشان بویی ببرد، به خواسته های غیر مجازشان می رسند اما محققان می گویند این افراد در واقع تیشه به ریشه خود می زنند و با جان شان بازی می کنند. خیانت می تواند قلب مردها را از کار بیندازد و زندگی شان را به پایان برساند. از نظر پژوهشگران بیشتر شدن استرس این مردهای پنهانکار و اضافه شدن عذاب وجدان و احساس گناه به مشکلات شان باعث زودتر مردن آنها می شود.

محققان بر این باور هستند که رابطه هایی که خارج از چهارچوب ازدواج شکل می گیرند، می تواند فشار خون و ضربان قلب مردها را بالاتر ببرد و طولانی شدن این روند هم می تواند به قیمت جان آقایان تمام شود.

اگر مجرد هستید.

محققان ثابت کرده اند خانم های مجرد حدود 7 تا 15 سال کمتر از زنان متاهل زندگی می کنند و حتی در همین دوران کوتاه زندگی شان، بیشتر از زنان متاهل به بیماری های مختلف دچار می شوند. از نظر محققان شرایط برای مردهایی که مجرد می مانند و هرگز ازدواج نمی کنند از این هم بدتر است و عمر آقایان مجرد 8 تا 17 سال از مردهایی که ازدواج کرده اند، کمتر است.

اگر با قرص می خوابید.

اگر بدون دارو خواب به چشم تان نمی آید خبر بدی برایتان داریم. شما با دست خودتان با جان تان بازی می کنید. محققان می گویند کسانی که با قرص های خواب آور به خواب می روند، 35 درصد بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به سرطان قرار دارند. افرادی که بین 18 تا 132 قرص خواب آور را در سال دریافت می کنند، 4.6 برابر کسانی که با این داروها میانه ای ندارند به مرگ زودرس گرفتار می شوند.

اگر کمتر از شش ساعت می خوابید.

از نظر محققان فقط قرص های خواب آور نیستند که شما را به کشتن می دهند، کم خوابی هم می تواند به اندازه این داروها کشنده باشد. برای حفظ سلامت باید هر روز بین هفت تا هشت ساعت بخوابید. خواب کمتر از شش ساعت نه تنها سلامت جسم و روان که جان شما را هم به خطر می اندازد.

محققان می گویند کسانی که کمتر از این میزان در شب می خوابند، 12 درصد بیشتر از آنهایی که خواب شان 8 ساعت در شب است با خطر مرگ زودرس مواجه اند. همچنین از نظر پژوهشگران بیشتر از 9 ساعت خوابیدن در شب هم می تواند سلامت را به خطر بیندازد.

اگر پسرتان چاق است.

شاید از خواندن این تیتر تعجب کنید و بگویید مگر می شود چاقی یک نفر دیگر زندگی شما را تهدید کند؟! اما محققان می گویند والدینی که پسر چاق دارند، بیشتر با خطر مرگ ناشی از بیماری های قلبی روبرو می شوند. از نظر محققان چاق بودن فرزند پسر باعث ابتلای والدین به بیماری های قلبی، تنفسی، دیابت و حتی بعضی از سرطان ها می شود. محققان هنوز علت دقیق این موضوع را اعلام نکرده اند.

اگر مادرتان چاق است.

محققان می گویند چاقی مادر شما می تواند زندگی خودتان را تهدید کند. کودکانی که مادری چاق دارند، بیشتر از آنهایی که از مادری با وزن طبیعی متولد شده اند در معرض مرگ زودرس قرار می گیرند. محققان بر این باورند که چاقی دوران بارداری، خطر ابتلای کودک به فشار خون و قند خون بالا را بیشتر می کند و این مشکلات زمینه ساز ابتلای فرد به بیماری های قلبی و عروقی می شود.

به گفته محققان، فرزندان مادرانی که BMI (نسبت وزن به مجذور قد) آنها از 30 بیشتر است، 35 درصد بیشتر از آنهایی که وزن طبیعی دارند دچار مرگ زودرس می شود و این کودکان 29 درصد بیشتر از دیگران به خاطر مشکلات قلبی روانه بیمارستان می شوند.

اگر در کودکی استرس داشته اید.

آنچه در کودکی به شما گذشته است، تا دم مرگ هم رهایتان نخواهد کرد. محققان می گویند شرایطی که در روزهای کودکی تجربه کرده اید حتی می تواند به جوان مرگ شدن تان منجر شود. کسانی که در کودکی شان استرس زیادی را تجربه کرده اند، در بزرگسالی بیشتر بیمار می شوند و زودتر هم می میرند.

از نظر محققان استرس، فقر و مورد سوء استفاده قرار گرفتن در کودکی، بیماری های قلبی و التهابی را در بزرگسالی به جان آدم ها می اندازد و باعث می شود سلول های این افراد زودتر پیر شود.

اگر افسرده اید.

اضطراب و افسردگی می تواند شما را به مرگ نزدیک تر کند. از نظر محققان کسانی که از بیماری های خفیف روانی رنج می برند و با اضطراب و افسردگی درگیرند، 67 درصد بیشتر از دیگران به مرگ زودرس دچار می شوند و 16 درصد بیشتر از آنها، به خاطر سرطان یا بیماری های قلبی در جوانی می میرند. محققان می گویند از آنجا که مبتلایان بیماری های خفیف روانی به متخصصان مراجعه نمی کنند و بیماری شان تشخیص داده نمی شود و درمان نمی شوند، بیشتر به خاطر ابتلا به مشکلات روانی و بیماری های مربوط به آن جان خود را از دست می دهند.

اگر عضلات تان ضعیف است.

مرگ قبل از 55 سالگی را مرگ زودرس یا همان جوان مرگی می دانند. از نظر پژوهشگران نوجوان هایی که در عضلات شان احساس ضعف می کنند و ماهیچه های قوی ندارند، ممکن است قبل از رسیدن به 55 سالگی جان خود را از دست بدهند. قوی بودن ماهیچه ها نزدیک به 20 تا 35 درصد خطر جوان مرگ شدن را کم می کند. همچنین پژوهشگران معتقدند کسانی که ماهیچه های قوی دارند کمتر به بیماری های روانی مانند اسکیزوفرنی مبتلا می شوند.

اگر رقیب عشقی دارید.

برای آقایانی که به خاطر بله گرفتن از همسر آینده شان باید با مرد دیگری رقابت کنند خبر خوبی نداریم. محققان می گویند احتمال مرگ زودرس در میان این افراد بیشتر است. این مردها مدام باید برای جلب توجه کسی که دوستش دارند انرژی بگذارند و استرس تحمل کنند و به همین دلیل زندگی شان را در معرض خطر قرار می دهند. پس اگر نمی خواهید در جوانی بمیرید، کسی را برای زندگی مشترک انتخاب کنید که خواستگار دیگری ندارد!

اگر طلاق گرفته اید.

از نظر محققان مردانی که ازدواجی ناموفق را پشت سر می گذارند و طلاق می گیرند، نه تنها به بیماری های مختلف جسمی و روانی مبتلا می شوند، بلکه زودتر از دیگران هم با زندگی خداحافظی می کنند. مصرف مواد مخدر، ابتلا به افسردگی و البته جوان مرگی از مشکلاتی است که مردان مطلقه با آن روبرو هستند و پس از جدایی یک یا چند مورد آن را تجربه می کنند.

اگر گردن تان کلفت است.

محققان می گویند چربی های زیرپوستی که در گردن شما انباشته شده است و احتمالاً هر روز بیشتر هم می شود، می تواند از نشانه های مبتلا شدن به بیماری های قلبی باشد. پس اگر احساس کردید یقه لباس تان سخت تر از قبل بسته می شود، هرچه سریع تر نام تان را در یک باشگاه ورزشی بنویسید، رژیم غذایی سالم تری را انتخاب کنید و برای کم کردن چربی های انباشته و اضافی بدن تان تلاش کنید.

اگر کمرتان پهن است.

بالا بودن اندازه دور کمرتان شما را در معرض ابتلا به بیماری های قلبی – عروقی قرار می دهد و احتمال مرگ تان بر اثر مشکلات تنفسی و سرطان را هم بیشتر می کند. از نظر پژوهشگران در صورتی که دور کمر آقایان از 90 سانتیمتر بیشتر باشد، با گذشتن از 40 سالگی، طول عمر آنها سه سال کمتر می شود و اگر دور کمر این افراد به 110 سانتیمتر برسد، شیبی که آنها را به مرگ هدایت می کند، تندتر هم می شود.

به گفته پژوهشگران زن ها هم نباید اجازه دهند دور کمرشان از 70 سانتیمتر بیشتر شود چرا که در این صورت بعد از 40 سالگی عمرشان سه سال کمتر می شود و اگر دور کمرشان به 95 برسد، از این هم به مرگ نزدیکتر می شوند.

اگر زیاد می نشینید.

پشت میزنشینی استخوان هایتان را از بین می برد، قلب شما را تهدید می کند و باعث می شود هر روز چاق تر شوید. همین دلایل کافی است تا به خاطر نشستن زیاد در طول روز و کم تحرکی جان خود را زودتر از آنچه فکر می کنید از دست بدهید. محققان می گویند کارمندهایی که بیشتر از یک سوم روزشان را پشت میز می نشینند، در معرض خطر مرگ زودرس قرار دارند. پس اگر نمی خواهید جزو کسانی باشید که به خاطر این عادت جان شان را از دست می دهند، بین ساعات کاری مدام از روی صندلی بلند شوید و چند قدم راه بروید.

اگر سریال بین هستید.

محققان می گویند شاید دیدن برنامه های تلویزیونی افراد را سرگرم کند و فکر خیلی چیزها را از سرشان بیرون کند، اما خطر مرگ زودرس را در میان آنها دو برابر می کند.

تلویزیون بین بودن تحرک را از افراد می گیرد و جان شان را تهدید می کند. کسانی که هر روز سه ساعت یا بیشتر را در مقابل تلویزیون می گذرانند دو برابر بیشتر از آنهایی که با جعبه جادویی میانه ای ندارند به مرگ زودرس نزدیک می شوند. برای سالم ماندن قلب و طول عمر بیشتر، هر فرد باید حداقل 75 دقیقه در روز را به فعالیت های هوازی بگذراند.

اگر قهوه خور هستید.

افراط در مصرف قهوه می تواند شما را با خطر مرگ زودرس مواجه کند. قهوه خورهای حرفه ای که قبل از رسیدن به 55 سالگی، هر هفته بیشتر از 28 فنجان، یعنی روزانه حدود 4 فنجان از این نوشیدنی را میل می کنند، با خطر مرگ زودرس روبرو هستند در حالی که اگر بعد از 55 سالگی این میزان قهوه را بنوشند، چنین خطری تهدیدشان نمی کند.

اگر با همسرتان کل کل می کنید.

از نظر محققان دعواهای مداوم با همسر، دوستان یا اعضای خانواده باعث می شود پیری را نبینید و در میانسالی جان خود را از دست بدهید. همه افراد به یک اندازه از این موضوع تاثیر نمی پذیرند. مردها و افراد بیکار بیشتر از دیگران از این مشکلات و بحث ها تاثیر می پذیرند و جان خود را از دست می دهند. محققان بر این باورند که مردها در مواجهه با مشکلات و سختی ها اثرپذیری بیشتری دارند و مقاومت کمتری از خود نشان می دهند. این در حالی است که غالب زنان در این شرایط قوی تر برخورد می کنند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «پای تان لب گور است اگر…»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا