فرآیند مرگ طبیعی

شعار پیش آهنگان، «آماده باش» است؛ اما آماده بودن برای مرگ خود یا نزدیکان، سخت می باشد. احساس مرگ و مردن و اتفاقاتی که پس از آن رخ می دهد، ناشناخته است؛ و ما در طول سال ها متوجه شده ایم، که مرگ چیزی نیست که بتوان با آن مبارزه کرد و یا آن را شکست داد. در واقع مرگ، امری طبیعی است که در زندگی هر شخصی اتفاق خواهد افتاد؛ و در حقیقت بدن ما به شکلی است که با گذشت زمان، از کار افتاده و به پوسیدگی نزدیک می شود.

با این حال ما اطلاعاتی در مورد روندی که در روز یا ساعت های منتهی به مرگ طبیعی رخ می دهد، داریم و دانستن اینکه چه چیزی اتفاق می افتد، می تواند در آخرین لحظات بودن در کنار یک دوست مفید باشد. آن وقت است که شما می توانید، آماده باشید.

در طی فرآیند مرگ، سیستم های بدن تعطیل و خاموش می شوند. شخص در حال مرگ انرژی کمی دارد، بیشتر می خوابد و نیاز کمتری به غذا خواهد داشت. در روز یا گاهی اوقات در هفته های قبل از مرگ، افراد کمتر غذا می خورند و می نوشند و آنها ممکن است تمام علاقه خود به غذا و نوشیدنی ها را از دست بدهند و شما نباید آنها را مجبور به خوردن کنید. در واقع این اجبار و هل دادن به سمت غذا و نوشیدن در یک فرد در حال مرگ می تواند باعث خفگی او شود. در این مرحله خوردن غذا بسیار دشوار و دهان خشک است.

شخصی که مواد غذایی کمی دریافت می کند، ادرار و اجابت مزاج کمی نیز دارد. البته فرد ممکن است عدم کنترل مثانه و روده را نیز تجربه کند. افرادی که در حال مرگ هستند، گیج، آشفته یا بی قرار می شوند؛ که این می تواند در نتیجه دریافت اکسیژن کمتر مغز باشد.

پوست نیز آثار کاهش گردش خون و اکسیژن کمتر را نشان می دهد. اندام ها و تمام بدن ممکن است سرد شده و با لمس آنها، آبی یا خاکستری به نظر برسند. همچنین پوست نشانه ای از لکه دار و رگه رگه شدن و خال های مایل به قرمز آبی نشان دهد. همانطور که فرد به مرگ نزدیک تر می شود، نفس کشیدن نیز سخت تر می گردد. تنفس پر سر و صدا و نامنظم خواهد بود. حتی گاهی اوقات به نظر می رسد شخص نمی تواند نفس بکشد.

هنگامی که ضربان قلب، تنفس و گردش خون متوقف شود، مرگ بالینی رخ می دهد. چهار تا شش دقیقه بعد، مرگ بیولوژیکی اتفاق می افتد. این زمانی است که سلول های مغز از کمبود اکسیژن شروع به مردن می کنند و احیاء دیگر غیرممکن می شود.

به نظر می رسد شنوایی آخرین بخشی است که از کار می افتد، بنابراین توصیه می شود با شخص در حال مرگ با آرامش صحبت کنید. هر چند که حفظ آرامش حتماً سخت است.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی «فرآیند مرگ طبیعی»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقالات وب سایت HowStuffWorks به عنوان منابع اصلی مورد استفاده قرار گرفته اند.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا