آیا موی بدن پس از مرگ نیز رشد می کند؟

هر یک از موهای ما دارای سه لایه است. لایه خارجی مو یا کوتیکول از سلول های پولک مانندی ساخته شده است. لایه میانی مو، کورتکس نام دارد و از سلول هایی تشکیل شده است که دارای دانه های رنگیزه هستند. رنگ مو به نوع این رنگیزه بستگی دارد. اگر ساختن رنگیزه در سلول های این لایه متوقف شود، مو سفید می شود.

به لایه داخلی، مغز مو می گویند. در کنار ریشه هر تار مو یک غده چربی و یک ماهیچه وجود دارد.

موی سر ما بطور متوسط یک الی 1.5 سانتیمتر در ماه بلند می شود. مو همواره از ریشه رشد می کند. هر مو از جوانه ای به نام فولیکول یا پیاز مو به وجود می آید. انتهای فولیکول دارای غده کوچکی است که توسط مویرگ های خونی تغذیه می شود. در واقع رشد مو از این غده آغاز می شود. مو پس از عبور از میان فولیکول به سوی سطح پوست می رود و به این ترتیب طول مو افزایش پیدا می کند.

موها حتی پس از مرگ نیز رشد می کنند؛ زیرا سلول های بدن تا وقتی که تمام مواد غذایی خود را مصرف نکرده اند، به کار خود ادامه می دهند. به این ترتیب پس از مرگ، تا زمانی که سلول ها کار می کنند مو نیز رشد می کند. سلول ها پس از اتمام مواد غذایی می میرند و رشد موها نیز متوقف می شود.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «آیا موی بدن پس از مرگ نیز رشد می کند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا