ماهیچه ها چگونه کار می کنند؟

تبلیغات

بدن ما دارای 639 ماهیچه است. شکل و ساختمان هر یک از این ماهیچه ها با یکدیگر فرق دارد. یک ماهیچه با اندازه متوسط تقریباً از 10 میلیون سلول به وجود آمده است. ماهیچه ها 40 درصد وزن بدن ما را تشکیل می دهند.

سلول های ماهیچه ای برای انقباض تخصص یافته اند. این سلول ها معمولاً طویل هستند و توسط بافت پیوندی به یکدیگر متصل شده اند. یکی از مشخصات عمده سلول های ماهیچه ای این است که این سلول ها دارای رشته های منقبض شونده ای به نام تارچه یا میوفیبریل می باشند. انقباض و انبساط این تارچه ها موجب انقباض و انبساط سلول ماهیچه ای و در نتیجه کل ماهیچه می شود.

بدن ما دارای سه نوع ماهیچه است که عبارتند از: ماهیچه های صاف، ماهیچه های مخطط یا اسکلتی و ماهیچه قلبی.

ماهیچه های صاف مسئول حرکات غیر ارادی اندام های داخلی بدن هستند. این ماهیچه ها در دیواره رگ ها، دستگاه های گوارش، تنفس و اندام های دیگر داخلی بدن قرار دارند. ماهیچه های صاف بطور غیر ارادی و به کندی منقبض می شوند. این ماهیچه ها از سلول های دوکی شکل و طویلی ساخته شده اند.

تبلیغات
حراج مانتو زنانه با بهترین قیمت و پرداخت درب منزل در های یو شاپ

حرکات ارادی بدن توسط ماهیچه های مخطط یا اسکلتی انجام می گیرد. ماهیچه های مخطط از رشته های ماهیچه ای ساخته شده اند. این رشته ها به صورت استوانه های طویلی در کنار یکدیگر قرار گرفته اند و هر کدام از چند سلول ماهیچه ای اولیه به وجود آمده اند. پرده ای از خارج، ماهیچه های مخطط را فرا گرفته است و آنها را به پوست و استخوان متصل می کند. این پرده نیروی حاصل از انقباض ماهیچه ها را به استخوان ها یا پوست منتقل می کند. بدن انسان دارای 600 ماهیچه اسکلتی است.

ماهیچه قلب همانند ماهیچه های اسکلتی، مخطط است؛ اما تحت کنترل ارادی ما نیست. عملکرد این ماهیچه، توسط اعصاب و هورمون های موجود در خون تنظیم می شود.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «ماهیچه ها چگونه کار می کنند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا