طبیعتمجله چرا و چگونه؟

چرا برف سفید است؟

تبلیغات
فروشگاه شارژ، محصولات مجازی و خدمات بر خط های یو

برف همان آب یخ زده است و یخ همانطور که می دانید، رنگ ندارد. پس در این صورت، برف چرا سفید است؟ دلیل این موضوع آن است که هر دانه ی برف از تعداد بسیار زیادی بلورهای یخ تشکیل می شود. این بلورها سطوح بسیار زیادی دارند و آنچه که باعث می شود برف، سفید به نظر برسد، بازتاب نور از تمامی این سطوح است.

برف زمانی تشکیل می شود که بخار آب در اتمسفر زمین منجمد گردد. با منجمد شدن بخار آب، بلورهای روشن و شفافی به وجود می آیند. جریان باد، این بلورها را در اتمسفر زمین بالا و پایین می برد. بلورها به تدریج ذرات بسیار ریزی را که در ابرها هستند، جذب می کنند و زمانی که گروهی از بلورهای یخ به اندازه ی کافی بزرگ شدند، به صورت دانه های برف به طرف زمین شناور می شوند.

بلورهایی که در کنار یکدیگر قرار می گیرند و تشکیل دانه های برف را می دهند، همیشه آرایش مخصوص به خود را دارند. این بلورها یا به شکل ستاره های شش پر هستند یا به شکل صفحه های نازکی شبیه به یک شش ضلعی. هر کدام از یال های ستاره ی شش پر مورد بحث دقیقاً و بطور کامل مانند بقیه ی یال های ستاره است.

جالب است بدانید با اینکه تمام یال ها و شاخه های دانه ی برف هم شکل هستند، ولی تا به حال حتی دو دانه ی برف پیدا نشده است که دقیقاً مثل یکدیگر باشند.

انسان برف را همیشه به رنگ سفید در ذهن خود مجسم می کند ولی مواقعی هم برف رنگی از آسمان باریده است. یکی از این مواقع، گزارشی است که چارلز داروین (طبیعی دان انگلیسی قرن نوزدهم میلادی) از خود بر جای گذاشته است. داروین در جریان یکی از سفرهای علمی خود متوجه شد که سم قاطرهایی که بارها و وسایل وی را حمل می کردند، پس از مدتی راه رفتن روی برف ها کم کم قرمز می شود. قرمزی برف در نتیجه ی وجود گیاهان بسیار ریزی بود که جلبک نامیده می شوند و در جریان به وجود آمدن برف، در اتمسفر زمین پراکنده بوده اند.

برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.

مقاله علمی و آموزشی «چرا برف سفید است؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو چرا و چگونه، نوشته ی آرکادی لئوکوم و ترجمه سعید درودی از انتشارات بهزاد، منتشر شده در ۱۳۹۱ با شابک ۸-۵۷-۵۹۵۹-۹۶۴ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

برچسب ها
تبلیغات
راهنما و نیازمندی های رایگان خرید و فروش، استخدام و خدمات در ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط