دریاچه ها چگونه به وجود می آیند؟

تبلیغات

دریاچه به گودال های بزرگ روی خشکی ها گفته می شود که بوسیله آب پُر شده اند و با دریای آزاد ارتباط ندارند. منبع اصلی آب دریاچه ها، رودخانه، آب های زیرزمینی، یخچال، بارندگی و آب دریا است.

دریاچه ها به شکل های مختلفی پدید می آیند.

گاهی اوقات قسمتی از زمین به تدریج فرو می نشیند و آب رودخانه ای به درون آن می ریزد و دریاچه ای ایجاد می شود.

برخورد شهاب سنگ های بزرگ با زمین نیز می تواند موجب ایجاد گودال و فرو رفتگی شود. تجمع آب برف و باران در این فرو رفتگی، دریاچه ای را پدید می آورد.

تبلیغات
خرید شارژ تلفن همراه، شارژ مستقیم، کارت شارژ ، شارژ وایمکس ایرانسل، گیفت کارت، آنتی ویروس و پرداخت قبوض

آتشفشان ها به دو صورت موجب تشکیل دریاچه می شوند. گاهی اوقات گدازه ها در امتداد دره ای جاری می شوند و سدی در برابر رودخانه به وجود می آورند. به این ترتیب آب رودخانه در پشت این سد جمع می شود و دریاچه ای به وجود می آید. پُر شدن دهانه آتشفشان نیز موجب جمع شدن آب در آن و پدید آمدن دریاچه می شود.

تعداد زیادی از دریاچه ها در حد فاصل دره های کافتی واقع هستند. اکثر دره های کافتی در اثر فوران های آتشفشانی به وجود می آیند. نیروی زیادی که بر اثر آتشفشان آزاد می شود، در برخی از موارد باعث ایجاد شکافی بین دو طرف آتشفشانی شده و این دره ها را به وجود می آورد.

دریاچه های یخچالی به دلیل عقب نشینی یخچال های طبیعی ایجاد می شوند. یخچال ها هنگام عقب نشینی حفره هایی را ایجاد می کنند. این حفره ها پس از ذوب شدن توده های یخ پُر از آب می شوند؛ در نتیجه دریاچه ای پدید می آید.

فرسایش، رسوب گذاری و جدا شدن بخشی از دریا نیز موجب پیدایش دریاچه می شود. بیشتر دریاچه های بزرگ به علت حرکات پوسته زمین از جمله زلزله، شکستگی، شکاف، لغزش و… شکل گرفته اند.

دریاچه های مصنوعی توسط انسان به وجود می آیند. آب جمع شده در پشت سدها باعث پدید آمدن دریاچه های مصنوعی می شود.

تبلیغات

بزرگترین دریاچه جهان سوپریور (Lake Superior) نام دارد و بین آمریکا و کانادا واقع است. مساحت این دریاچه حدود ۸۳ هزار کیلومتر است و ۲۰۰ رودخانه به آن می ریزد.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «دریاچه ها چگونه به وجود می آیند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا