راه حل های سریع برای پاک کردن انواع لکه ها از روی لباس

همه ما از لکه هایی که به هر طریقی روی لباس هایمان جاخوش کرده اند، بیزاریم؛ تا جایی که گاهی قید پوشیدن دوباره آن لباس را می زنیم.

این در حالی است که شما می توانید برخی از این لکه ها را از روی لباس خود پاک کنید. به عنوان مثال:

لکه چای
یکی از اتفاقات همیشگی در مهمانی، منزل یا محل کار، ریختن قطراتی از فنجان یا لیوان چای روی لباس مان است. در این مواقع  محل لکه را به سرعت با دستمال مرطوب پاک کنید. سپس در اولین فرصت، محل مورد نظر را با آب سرد و مایع ظرفشویی بشویید.

استفاده از سرکه سفید هم راه حل دیگری است که می توانید چند قطره از آن را روی لکه بریزید و بعد از 20 دقیقه با پودر یا صابون بشویید. نگران بوی سرکه هم نباشید. چون با پهن کردن آن در فضای آزاد، هیچ اثری از بوی سرکه باقی نخواهد ماند.

لکه آدامس
این بدترین اتفاقی است که می تواند برای لباس مهمانی شما بیفتد. اما بهتر است در این موقعیت خودتان را کنترل کنید و به سرعت سراغ قطعه ای یخ بروید و آن را چند بار روی آدامس بکشید تا جدا شود. سپس به کمک مواد شوینده، قسمت لک شده را مرتب روی هم بمالید و با آب گرم بشویید. این فرآیند را تا پاک شدن کامل لکه تکرار کنید.

لکه خون
لکه خون بعد از چند دقیقه ماندن روی لباس تثبیت می شود. پس با اقدام فوری به سرعت محل لکه را زیر آب سرد قرار دهید یا یک تکه یخ روی آن بگذارید. حالا لباس را با آب سرد و هر شوینده ای بشویید و آبکشی کنید.

در صورتی که لکه روی لباس سخت و خشک شده باشد بهتر است آن را چند ساعت در آب سرد که در آن مقداری جوش شیرین یا یک قاشق نمک طعام ریخته اید خیس و آبکشی کنید. توجه داشته باشید که هیچگاه از آب گرم برای شستن لکه خون استفاده نکنید.

لکه رژ لب
این لکه مزاحم هرچه زودتر از بین برود نتیجه بهتری خواهد داشت. پس در این موقعیت بهتر است با ترکیب جوش شیرین و آبلیمو روی محل لکه ضربه زده و بشویید یا به کمک محلول خشکشویی و سفید کننده های مخصوص لباس (برای لباس های سفید) و آب داغ از شر آن خلاص شوید.

راه دیگر این است که ابتدا لکه را با یک شوینده ملایم مثل صابون بشویید. اگر رژ لب شما ضد آب نباشد به راحتی با صابون پاک خواهد شد. اما اگر اثر آن باقی ماند، جالب ترین راه استفاده از اسپری مو است. اسپری را روی لکه بپاشید و بعد از یک ربع آن را با آب و صابون بشویید. همچنین به یاد داشته باشید لکه رژ لب با الکل هم پاک می شود. شما می توانید بعد از شستشو با یک قطره چکان کمی الکل روی لکه بچکانید و بعد از مدتی آن را پاک کنید.

لکه جوهر
یکی از سرسخت ترین لکه ها برای پاک شدن، همین لکه های جوهر خودکار یا خودنویس است. اما چاره چیست؟

محصولات لکه بَر معمولاً تاثیرات خوبی روی این نوع لک ها دارد. با این حال برای پاک شدن آن، لکه جوهر را در آب گرم حاوی یک چهارم قاشق غذاخوری آمونیاک خانگی خیس کرده، بعد آبکشی کنید. در روشی دیگر هم می توانید محل مورد نظر را به سرعت در شیر جوشیده به مدت نیم ساعت قرار داده و سپس با آب و صابون بشویید.

لکه عرق
برای پاک کردن لکه زرد شده زیر بغل پیراهن سفید، آن را درون کاسه ای که با یک فنجان سرکه و دو فنجان آب گرم پُر شده به مدت 20 دقیقه خیس کنید. حالا نصف فنجان جوش شیرین و یک قاشق غذاخوری نمک طعام و یک قاشق غذاخوری پودر پراکسید هیدروژن (آب اکسیژنه) را با هم مخلوط و به شکل خمیر در آورید. حالا پیراهن خیس خورده در آب و سرکه را در آورده و بچلانید و بعد از پهن کردن آن روی سطحی صاف و تمیز، خمیر بدست آمده را روی زیر بغل های رنگ گرفته خود بمالید و 20 دقیقه زمان بدهید تا زردی رنگ آن از بین برود. در آخر پیراهن را با پودر شوینده بشویید و آبکشی کنید.

به یاد داشته باشید که هرگز لباس را در وایتکس نیندازید که لباس تان را زرد می کند.

لکه لوسیون
لوسیون های مختلف پوست، معمولاً روی لباس لک می اندازند. برای از بین بردن آنها می توانید از گلیسیرین استفاده کنید. گلیسیرین را روی لکه بچکانید و بعد از چند دقیقه با آب و مایع ظرفشویی بشویید. دقت کنید این لکه ها را هرچه سریع تر بشویید، راحت تر پاک خواهند شد. برای شستشو آنها نیز بهتر است از آب سرد استفاده کنید.

لکه ضد آفتاب و کرم پودر
ضد آفتاب ها یا کرم پودرهای رنگی هم می توانند روی لباس لک بیندازند. این لکه ها را می توانید با گلیسیرین و مایع ظرفشویی پاک کنید. تفاوت پاک کردن این لکه ها با لکه لوسیون آن است که آبی که لباس را با آن می شویید را تا جایی که می توانید گرم کنید. چربی موجود در این کرم ها با آب گرم بهتر پاک می شود.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «راه حل های سریع برای پاک کردن انواع لکه ها از روی لباس»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا