چگونه تگرگ به وجود می آید؟

به دانه های گرد، ریز و درشت یخ که از آسمان می بارد، تگرگ می گویند. گاهی اوقات وقتی قطرات باران از ابرها به سوی زمین می بارند، از میان لایه های سرد هوا عبور می کنند و یخ می زنند. به این قطرات یخ زده، برف می گویند. در چنین مواقعی ممکن است باد شَدید دانه های برف را به ارتفاعات بالاتری که دارای قطرات آب است، ببرد. در این صورت، قطرات آب اطراف دانه های برف را فرا می گیرند. وقتی این دانه ها مجدداً به منطقه ای که دارای هوای سرد است می رسند، منجمد می شوند.

به این ترتیب اندازه قطرات آب یخ زده افزایش می یابد. اگر وزن آنها از نیروی رانش هوا که به سمت بالا وارد می شود بیشتر باشد، به شکل تگرگ به زمین می افتند.

اگر دانه تگرگی را از وسط دو نیم کنید، متوجه می شوید که از چندین لایه تشکیل شده است. این لایه ها به دلیل یخ زدن مکرر قطرات آب در اطراف دانه برف اولیه به وجود می آیند.

قطر برخی از تگرگ ها به 8 سانتیمتر می رسد و وزن تگرگ های بسیار درشت نیز گاه بیش از نیم کیلوگرم است.

بارش تگرگ گاهی اوقات موجب به بار آمدن خسارات شَدید می شود و در اکثر موارد، بلا و آفتی بزرگ برای کشاورزی است. دانه های درشت تگرگ گاهی اوقات به انسان ها و حیوانات نیز آسیب می رسانند.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «چگونه تگرگ به وجود می آید؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر 1393 با شابک 978-964-307-221-6 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا