چه نوع آب و هوایی باعث بسته شدن فرودگاه ها می شوند؟

اگر شرایط آب و هوایی تهدید جدی برای پرواز و مسافران شود، فرودگاه ها تعطیل خواهند شد. اما چه مقدار وزش باد می تواند منجر به بسته شدن فرودگاه ها و لغو پروازها شود؟

از آنجا که پریدن و فرود هواپیما حساس ترین لحظه پرواز است، قوانین بسیار دشوار و پیچیده ای هم دارد. انواع مختلفی از آب و هوا می تواند منجر به تعطیلی فرودگاه ها شود. برف در باند پرواز، مه که دید خلبان را محدود کند، باران های یخی که منجر به یخ زدن روی بال های هواپیما می شود و موارد بسیار دیگر.

با این حال وزش باد بندرت به عنوان مشکل در پرواز است. هواپیماها برای بلند شدن به متراژ کمی از باند پرواز با شتابی برخلاف جهت وزش باد نیاز دارند. فقط استثنا در این خصوص طوفان های میکروبرست است که خلبانان و اپراتورهای کنترل پرواز هر دو از این موضوع مطلع هستند. میکروبرست نوعی طوفان است که در آن محدوده باد از پایین به بالا می وزد.

یک میکروبرست ناحیه ای از اتمسفر زمین است که در آن باد از پایین به بالا می وزد. میکروبرست معمولاً همراه با رعد و برق رخ می دهد که در آن باران های سنگین و سرد، هوا را در ناحیه زیر ابر سرد می کند. هوای سرد سنگین تر از هوای گرم است، بنابراین به سمت سطح زمین حرکت می کند. در شرایط آب و هوایی شَدید، سرعت باد عمودی می تواند نزدیک به 250 کیلومتر در ساعت باشد که می تواند به سرعت یک هواپیما را به زمین نزدیک کند.

میکروبرست به سختی قابل پیش بینی است و به همین دلیل، فرودگاه ها بیشتر تصمیم می گیرند که در زمان وقوع رعد و برق تعطیل کنند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «چه نوع آب و هوایی باعث بسته شدن فرودگاه ها می شوند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا