وزن هوا چقدر است؟

تبلیغات

می دانیم که تمام ذرات و گازهای تشکیل دهنده هوا از مولکول ساخته شده اند. به عبارت دیگر می توان گفت هوا مخلوطی از مولکول های مختلف است. هر یک از این مولکول ها وزنی مخصوص به خود دارند. در نتیجه هوایی که از این مولکول ها تشکیل شده است نیز دارای وزن است.

هوای اطراف ما 1.29 گرم در لیتر وزن دارد.

وزن هوا باعث می شود در سطح زمین فشاری در حد یک کیلوگرم بر سانتیمتر مربع ایجاد شود که به آن فشار جوّ می گویند. نیرویی که از جانب هوا بر بدن ما وارد می شود، معادل وزن سه فیل بزرگ است. ولی چون فشار داخلی بدن ما با آن برابر است، این وزن را احساس نمی کنیم.

در قله کوه ها فشار هوا بسیار کم است. در واقع فشار هوا، با افزایش ارتفاع کاهش می یابد. ولی فشار داخل بدن ما با افزایش یا کاهش ارتفاع تغییری نمی کند. به همین دلیل اگر فشار جو نسبت به فشار خون ما خیلی کم شود، خون از گوش ها و بینی فوران می کند.

تبلیغات
از رسانه خود و تولید محتوا کسب درآمد کنید

شما می توانید نوعی اثبات وزن هوا را در فیلم کوتاه زیر که در وب سایت YouTube منتشر شده است، مشاهده نمایید.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «وزن هوا چقدر است؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر 1393 با شابک 978-964-307-221-6 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا