در کجا اسید نیتریک به صورت طبیعی ساخته می شود؟

مقدار فراوانی از اسید نیتریک بطور طبیعی در حین رعد و برق و بارش باران به زمین ساخته می شود. باران به صورت محلول بسیار ضعیفی از اسید نیتریک می بارد. تولید اسید نیتریک در طول رعد و برق به نیتروژن هوا این اجازه را می دهد تا به شکلی که گیاهان بتوانند از آن استفاده کنند وارد خاک شود.

اسید نیتریک جزو یکی از اولین اسیدهای شناخته شده است. بسیاری از کیمیاگران قرون وسطی در آزمایش های خود از آن استفاده می کردند.

اسید نیتریک اسید معدنی خیلی قوی است که استفاده صنعتی فراوانی دارد. از اسید نیتریک بیشتر برای ساخت مواد منفجره و کود شیمیایی استفاده می شود.

اسید نیتریک یک عامل اکسیداسیون قوی است و بسیاری از فلزات را حل می کند ولی روی پلاتین و طلا اثری ندارد. با ریختن قطره ای از اسید نیتریک روی حلقه طلا یا گل سینه مشخص می شود که آیا از طلای خالص یا پلاتین ساخته شده و یا از فلزات دیگر تشکیل شده است.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «در کجا اسید نیتریک به صورت طبیعی ساخته می شود؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو کجا؟، ترجمه دکتر بهادر صادقی و دکتر شیوا صالحی شهیدی از نشر سایه گستر، منتشر شده در زمستان ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۵۰۲-۱۵۱-۹ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا