هلیم چیست؟

تبلیغات

بسیاری از گازها را می توان در آزمایشگاه تهیه کرد؛ ولی برخی از آنها را فقط در طبیعت می توان یافت. یکی از این گازها، هلیم است. هلیم سبک ترین گاز پس از هیدروژن بوده ولی بر خلاف هیدروژن، غیر قابل اشتعال است. هلیم ۹۲ درصد از قدرت بالابری هیدروژن را دارا است و به دلیل ایمنی بالاتر نسبت به هیدروژن، از آن برای پُر کردن بالون های علمی و تحقیقاتی استفاده می شود.

هلیم یک گاز بی اثر، بی رنگ و بی بو می باشد که دارای خصوصیات ویژه ای است. به همین جهت کاربردهای بسیاری دارد.

گاز هلیم در سال ۱۸۶۸ توسط جوزف نورمن لاکیر (Norman Lockyer) دانشمند انگلیسی و پیِر ژول ژانسن (Jules Janssen) شیمیدان فرانسوی، کشف شد. این دو دانشمند زمانی که طیف خورشید را برای پیدا کردن عناصر موجود در این ستاره بررسی می کردند، متوجه وجود خطوطی در طیف شدند. این خطوط نشان دهنده وجود عنصری جدید در خورشید بود. آنها این عنصر را هلیم (Helium) نامیدند.

هلیم از کلمه یونانی هلیوز به معنای «خورشید» گرفته شده است.

تبلیغات

بعد از آن، دانشمندان سعی کردند بفهمند که آیا هلیم در جوّ زمین نیز یافت می شود یا نه؟ آنها سرانجام به وجود مقادیر اندکی هلیم در هوا پی بردند. به این ترتیب مشخص شد که ۰.۰۰۰۵۲۳۹ درصد از هوا را گاز هلیم تشکیل می دهد.

کاربرد گاز هلیم

برخی از کاربردهای گاز هلیم عبارت است از:

  • از آنجا که هلیم گازی سبک و غیر قابل اشتعال است، از آن برای پُر کردن بالون ها استفاده می شود.
  • هلیم برای رفع مشکلات تنفسی بیماران مبتلا به آسم نیز بکار می رود.
  • تنفس اکسیژن خالص در فشار بیش از ۲.۵ اتمسفر باعث مسمومیت می شود. به همین جهت، غواصانی که در عمق زیاد غواصی می کنند از مخلوطی از اکسیژن و هلیم استفاده می کنند. به عبارتی غواصان ترکیبی از گاز هلیم و اکسیژن را استنشاق می کنند تا از بیماری دردناکی که خواب شیمیایی نیتروژن نامیده می شود، جلوگیری کنند.
  • برای جوش دادن آلومینیوم نیز از هلیم استفاده می شود.
  • مخلوطی از گازهای هلیم و نئون نیز برای تولید پرتوهای لیزر بکار می رود.

گاز هلیم در دمای ۲۶۸.۹- درجه سانتیگراد به مایع تبدیل می شود. هلیم مایع برای سرد کردن سایر مواد مورد استفاده قرار می گیرد.

در برخی از مناطق آمریکا از جمله تگزاس، نیومکزیکو، کانزاس و… میزان هلیم موجود در هوا به بیش از ۸ درصد می رسد. آمریکا بزرگترین منبع گاز هلیم در جهان را دارد و بزرگترین فروشنده گاز هلیم به سایر کشورها است.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «هلیم چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

تبلیغات
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا