خانه / مجله / مجله چرا و چگونه؟ / شیمی / چرا بعضی چیزها جامد و برخی دیگر مایع یا گاز هستند؟
فروشگاه شارژ، محصولات مجازی و خدمات بر خط های یو

چرا بعضی چیزها جامد و برخی دیگر مایع یا گاز هستند؟

تمام مواد از ذرات بسیار ریزی به نام اتم ساخته شده اند. اتم ها اغلب به یکدیگر متصل شده و ذرات بزرگتری به نام مولکول می سازند که با پیوندهایی قوی به یکدیگر متصل هستند.

در جامدات نیروی پیوند دهنده اتم ها و مولکول ها بسیار قوی است و به همین دلیل اتم ها و مولکول ها در ردیف هایی متصل به هم قرار گرفته اند. در مایعات، این نیرو ضعیف تر است و اتم ها و مولکول ها می توانند تا حدی حرکت کنند و برای همین است که مایعات جاری می شوند. در گاز، نیروی پیوندی میان اتم ها و مولکول ها آنقدر ضعیف است که آنها می توانند آزادانه حرکت کنند. به همین دلیل، گازها در هر ظرفی که قرار گیرند آن را پُر می کنند.

مولکول ها در حالت جامد - مایع - گاز

مولکول ها در حالت جامد – مایع – گاز

وقتی ماده ای را گرم می کنید، به اتم ها و مولکول های آن انرژی بیشتری می دهید که ممکن است باعث شکستن پیوند میان مولکول های آن شود. دلیل اینکه یخ با جذب حرارت از محیط و رسیدن به دمای اتاق آب می شود، همین است. اگر به حرارت دادن ادامه دهید آب جوش می آید و به گاز تبدیل می شود.

مولکول ها در حالات جامد - مایع - گاز

مولکول ها در حالات جامد – مایع – گاز

برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.

برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.

مقاله علمی و آموزشی «چرا بعضی چیزها جامد و برخی دیگر مایع یا گاز هستند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب بخوانید و بدانید، ویراستار بی تو ساگال و ترجمه سپیده عندلیب و حسین یاسینی از انتشارات پیکان، منتشر شده در اسفند ۱۳۸۴ با شابک ۳-۷۲-۶۲۲۹-۹۶۴-۹۷۸ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

لقمه های انگلیسی

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. بخش های الزامی با * مشخص شده اند. *

*