شیمیمجله چرا و چگونه؟

چرا بعضی چیزها جامد و برخی دیگر مایع یا گاز هستند؟

تبلیغات
 سفارش آنلاین تایپ، صفحه آرایی و ویراستاری

تمام مواد از ذرات بسیار ریزی به نام اتم ساخته شده اند. اتم ها اغلب به یکدیگر متصل شده و ذرات بزرگتری به نام مولکول می سازند که با پیوندهایی قوی به یکدیگر متصل هستند.

در جامدات نیروی پیوند دهنده اتم ها و مولکول ها بسیار قوی است و به همین دلیل اتم ها و مولکول ها در ردیف هایی متصل به هم قرار گرفته اند. در مایعات، این نیرو ضعیف تر است و اتم ها و مولکول ها می توانند تا حدی حرکت کنند و برای همین است که مایعات جاری می شوند. در گاز، نیروی پیوندی میان اتم ها و مولکول ها آنقدر ضعیف است که آنها می توانند آزادانه حرکت کنند. به همین دلیل، گازها در هر ظرفی که قرار گیرند آن را پُر می کنند.

وقتی ماده ای را گرم می کنید، به اتم ها و مولکول های آن انرژی بیشتری می دهید که ممکن است باعث شکستن پیوند میان مولکول های آن شود. دلیل اینکه یخ با جذب حرارت از محیط و رسیدن به دمای اتاق آب می شود، همین است. اگر به حرارت دادن ادامه دهید آب جوش می آید و به گاز تبدیل می شود.

برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.

مقاله علمی و آموزشی «چرا بعضی چیزها جامد و برخی دیگر مایع یا گاز هستند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب بخوانید و بدانید، ویراستار بی تو ساگال و ترجمه سپیده عندلیب و حسین یاسینی از انتشارات پیکان، منتشر شده در اسفند ۱۳۸۴ با شابک ۳-۷۲-۶۲۲۹-۹۶۴-۹۷۸ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

برچسب ها
تبلیغات
تولید محتوا علمی در وب سایت یا مجله شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط