پزشکیمجله چرا و چگونه؟

فرسودگی شغلی چیست؟

تبلیغات
راهنما و نیازمندی های رایگان خرید و فروش، استخدام و خدمات در ایران

از مهم ترین مشکلات در محیط های کاری، استرس و فرسودگی شغلی است. بر اساس تحقیقات مختلف، کارکنان از استرس رنج می برند و نتایج تحقیقات نشان می دهد مدیریت استرس به عوامل متعددی بستگی دارد. از مهم ترین آنها شرایط محیط کاری و احساس گرسنگی در محیط کاری می باشد.

این استرس ها در بلندمدت می توانند ناهنجاری های مختلفی را سبب شده و تاثیر منفی خود را در زندگی روزانه و شغلی افراد نشان می دهند. استرس علاوه بر تاثیرات فیزیکی و جسمانی از جمله ناراحتی قلبی و گوارشی، شرایط روحی و روانی افراد را نیز به خطر می اندازد.

پژوهش ها نشان می دهد کارکنان دچار استرس از تعامل سازنده با خود و مشتریان برخوردار نیستند. اغلب افراد دچار استرس با کاهش عملکرد شغلی مواجه می شوند، کسالت، بی حالی، عصبانیت و بی خوابی معمولاً توانایی فرد را در انجام وظایف شغلی به صورت فرسودگی عاطفی یا هیجانی و کاهش انگیزه برای پیشرفت و ترقی سبب می شود.

اما فرسودگی شغلی چیست؟
فرسودگی شغلی فرآیندی است که تحت شرایط کاهش انرژی جسمانی و استرس شغلی به وجود می آید که باعث بروز انواع بیماری های جسمی و روانی و نگرش منفی نسبت به فعالیت های حرفه ای و عدم ارتباط مطلوب با گیرنده خدمت (مشتری) شود. فرسودگی شغلی بیشتر تحت تاثیر استرس های شغلی به وجود می آید، این استرس ها در زندگی روزانه، اداری و شغلی عمدتاً به صورت ناکامی، اضطراب و کشمکش های درونی بروز می کند.

فرسودگی شغلی تحت تاثیر عوامل مختلفی مانند نوع شغل، تعارض و سر در گمی در نقش، فشار کاری بیش از حد، نوع مدیریت، فقدان حمایت اجتماعی، تغییرات سازمانی و ساعت کاری قرار دارد. شرایط نامناسب کاری، احساس ناکارآمدی سازمانی، احساس عدم پیشرفت، فرصت کم برای ارتقاء و وجود قوانین و مقررات خشک و دست و پا گیر در نظام سازمان از دیگر عوامل موثر در ایجاد گسترش فرسودگی شغلی هستند.

برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.

مقاله آموزشی «فرسودگی شغلی چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب مثلث تندرستی نوشته علی اکبر میرزاآقایی از انتشارات نظری، منتشر شده در مرداد ۱۳۸۹ با شابک ۵-۵۷-۲۸۹۷-۹۶۴-۹۷۸ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

برچسب ها
تبلیغات
راهنما و نیازمندی های رایگان خرید و فروش، استخدام و خدمات در ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط