کمبود خواب ممکن است باعث شود افراد کالری بیشتری بخورند

محققان کالج کینگز لندن در کشور انگلستان مطالعاتی روی خواب و رژیم غذایی انجام داده‌اند. به گزارش پورتال یو سی (شما می‌توانید)؛ یافته‌ها حاکی از آن است که کمبود خواب ممکن است منجر به مصرف کالری بیشتری در روز بعد شود.

بیشتر ما می‌دانیم که اگر به اندازه کافی نخوابیم، چه احساس بدی خواهیم داشت. اما با این وجود هیچکدام برای هفت ساعت خواب شبانه برنامه‌ریزی نمی‌کنیم. در واقع از هر سه نفر آمریکایی، یک نفر کمبود خواب دارد. افراد کم خواب، نسبت چربی بیشتر و پروتئین کمتری دریافت می کنند.

این آمار نگران کننده‌ای است و خطری برای ابتلا به چاقی و اختلالات متابولیسمی مانند نقص گلوکز و فشار خون بالا به شمار می‌رود. اگر کمبود خواب چنین تاثیر بزرگی دارد، منطقی است که به دنبال افزایش ساعات خواب افرادی باشیم که به کمبود خواب دچار هستند.

میزان محدودیت خواب بین شرکت کنندگانی که از خواب محروم بودند، بین 3.5 تا 5.5 ساعت در شب بود. حیا الخطیب، سرپرست این تحقیق می‌گوید: «نتایج نشان می‌دهند که یک ساعت یا بیشتر خوابیدن منجر به انتخاب‌های غذایی سالم‌تری می‌شود. این آزمایش بر ارتباط بین کمبود خواب و کیفیت پایین رژیم غذایی افراد تاکید می‌کند و ما امیدواریم با مطالعات طولانی مدت و بررسی غذای دریافتی افراد، این یافته‌ها را مورد کاوش قرار دهیم.»

بیشتر خوابیدن منجر به مصرف قند کمتر که در مواد غذایی بسته‌بندی شده یا حتی آشپزی‌های خانگی و خوراکی‌هایی مانند آبمیوه وجود دارد، می‌شود. در نتیجه با اعمال تغییرات ساده در سبک زندگی، رژیم غذایی بسیار سالم‌تری خواهیم داشت.

منابع

  1. King’s College London
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا