آیا خواب کافی بر سلامت پوست اثر دارد؟

خواب کافی و راحت به بدن آرامش می‌دهد و کیفیت زندگی و سلامت جسم و روان ما را تحت تاثیر قرار داده و راهی مستقیم و نزدیک برای رسیدن به چشمه جوانی است.

طبق مطالعات اخیر، افرادی که 7 تا 9 ساعت در شب می‌خوابند پوست مرطوب‌تری داشته و پس از قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش ساطع شده از خورشید و وسائل الکترونیکی در مقایسه با افرادی که 5 ساعت یا کمتر خوابیدند، محافظت و بهبود بهتری در پوست خود داشتند.

بدن هنگام خواب خود را بازسازی و ترمیم می‌کند و این امر فواید بسیاری از جمله بهبود در ظاهر و سلامت پوست به همراه دارد. بازه لازم خواب در هر فرد بین 7 الی 9 ساعت متغیر است، اما اگر شما کمتر از 6 ساعت در شبانه روز می‌خوابید، با بالا بردن زمان خواب‌تان حتی به میزان یک ساعت بیشتر، بهبود ظاهری خود را به راحتی حس خواهید کرد. خواب کم و رعایت نکردن بهداشت خواب می‌تواند باعث اثراتی مانند افتادگی پلک، التهاب چشم‌ها، ایجاد یا تشدید حلقه سیاه دور چشم، رنگ پریدگی، افزاش چین و چروک‌های پوست و عمیق شدن‌شان در پوست شود. خواب شبانه فرصت بهتر و بیشتری برای بازسازی، آبرسانی، تغذیه و تقویت لایه محافظ از طریق انجام فرآیندهای طبیعی ترمیم کننده پوست می‌دهد.

مزایای استراحت و خواب کافی موثر بر سلامت پوست و زیبایی

درخشندگی و طراوت پوست

در هنگام خواب، بدن جریان خون را به پوست افزایش می‌دهد، که نتیجه آن در درخشش و روشنی چهره نمایان می‌شود. کم‌خوابی باعث کاهش جریان خون در پوست صورت می‌شود که در نتیجه آن پوست کدر شده و طراوت لازم را ندارد.

روشنی اطراف چشم‌ها

این احتمال وجود دارد که پس از یک شب خواب کم و ناکافی حلقه‌ای تیره دور چشم یا التهاب و پف‌کردگی چشم داشته باشید. لازم است همراه استراحت آب و مایعات کافی بنوشید و سر خود را با یک بالش اضافی بالا ببرید. این موارد می‌توانند به کاهش تورم و تیرگی دور چشم کمک کنند. خواب خوب و کافی می‌تواند سیاهی دور چشم را به حداقل برساند. در شرایط کم‌خوابی خون زیر چشم جمع می‌شود و قابل مشاهده است، زیرا پوست اطراف چشم بسیار نازک است.

تغییر رنگ زیر چشم همچنین می‌تواند به علت سابقه ژنتیکی فرد، افزایش سن و افزایش ملانین (رنگدانه قهوه‌ای پوست) نیز باشد که اگر این موارد نیز مطرح باشند، کمبود خواب می‌تواند تیرگی و تورم زیر چشم را تشدید کند.

چین و چروک کمتر

پوست هنگام خواب کلاژن تولید می‌کند. کلاژن از افتادگی پوست جلوگیری کرده و به استحکام و حالت ارتجاعی پوست کمک می‌کند و مهره مهمی در فرآیند ترمیم پوست است. وجود کلاژن بیشتر به این معنی است که پوست حجیم‌تر بوده و احتمال چروک شدن آن کمتر می‌گردد. خواب کمتر از 7 ساعت در شبانه روز می‌تواند باعث ایجاد چروک‌های ریز در پوست شود. همچنین پوست خشک می‌تواند خطوط را بیشتر نمایان کند.

محصولات محافظتی و آرایشی پوست اثر بهتری نشان می‌دهند.

هنگام خواب پوست خود را متمرکزتر ترمیم می‌کند. زیرا از اشعه آفتاب و وسائل الکترونیک و رادیکال‌های آزاد (مولکول‌های مضر محیط) در امان بوده و جریان خون ثبات بیشتری دارد. این موارد مجموعاً به پوست کمک می‌کند تا بهترین اثر را از محصولات ترمیمی و آرایشی دریافت کند.

سلامتی شما آرزوی ما است.

منابع

  1. WebMD
  2. Samaritan Health
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا