تالک چیست؟

تالک یا طلق نوعی کانی یا ماده معدنی بسیار نرم است. این کانی یکی از نرم ترین مواد معدنی شناخته شده است؛ بطوریکه می توان آن را با ناخن خراش داد. تالک معمولاً سبز یا خاکستری است؛ اما به رنگ زرد و سفید نیز وجود دارد. تمامی انواع تالک در سنگ صابون و گل صابون یافت می شوند.

یکی از مشخصه های اصلی تالک، ترکیب ساده و تقریباً ثابت آن است. تالک از منیزیم، سیلیسیم، اکسیژن و هیدروژن به وجود آمده است. اتم های اکسیژن و سیلیسیم در این ماده معدنی بطور مسطح به هم متصل هستند؛ به همین دلیل اگر سطح آن را مالش دهیم، صفحات ورقه ای شکل روی یکدیگر می لغزند. همین خاصیت است که سطح تالک را چرب و لغزنده نشان می دهد.

تالک در برابر حرارت مقاوم است و هادی جریان الکتریسیته نیست. به همین جهت از آن در عایق بندی کابل های برق و پوشش شومینه استفاده می شود.

تالک سفید را ابتدا به صورت پودر در می آورند و سپس از آن برای تهیه صابون، سرامیک، کرم های آرایشی، پودر تالک و همچنین در رنگ سازی و… استفاده می کنند.

سنگ صابون نیز در برابر حرارت مقاوم است و به راحتی شکل می گیرد؛ به همین جهت برای ساختن لوازم خانگی بکار می رود. ظروف آشپزی و قسمت هایی از اجاق گازها را معمولاً از سنگ صابون می سازند. همچنین از آن در ساختن ظرفشویی آشپزخانه و میزهای کار آزمایشگاه ها و کارخانه ها استفاده می شود. این ماده در مقابل انواع اسیدها مقاوم است و به همین جهت در آزمایشگاه ها ظروف محتوی اسید را با لایه ای از آن می پوشانند. از سنگ صابون برای ساختن گلدان نیز استفاده می کنند.

ایتالیا دارای مرغوب ترین نوع تالک در جهان است. منابع عظیمی از تالک را می توان در انگلستان، کانادا، آلمان، ایالات متحده آمریکا، چین، فرانسه، اتریش، نروژ، هند، ژاپن و کره جنوبی یافت.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «تالک چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر 1393 با شابک 978-964-307-221-6 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا